Meningokoki - jak zapobiegać sepsie

Uchroń dziecko przed sepsą! Niebezpieczne meningokoki

Media co pewien czas informują o kolejnym przypadku sepsy i związanymi z tym, często dramatycznymi konsekwencjami. Czy na pewno wiesz, czym tak naprawdę jest sepsa? Jakie są jej objawy i skutki? W jaki sposób meningokoki są w stanie wywołać sepsę? Jak się przed tym uchronić? Przed Światowym Dniem Sepsy, który będziemy obchodzić już 13 września,

Meningokoki zagrażają także młodzieży

Wywołujące zapalenie opon mózgowych i sepsę meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Menigokoki zagrażają nie tylko dzieciom, ale i młodzieży – podkreślali specjaliści podczas konferencji prasowej 7 grudnia br.

Uczeni radzą dezynfekować przedszkolne zabawki

Portugalscy naukowcy wykazali, że przedmioty dotykane przez przedszkolaków są najlepszym środkiem roznoszenia bakterii gronkowca złocistego, która powoduje większość infekcji u dzieci. Uczeni radzą, by opiekunowie dezynfekowali przede wszystkim zabawki.

Sposób na sepsę

**Sepsa, inaczej zwana posocznicą, to uogólnione zakażenie całego organizmu.**

Najczęściej tę groźną dla życia reakcję organizmu powoduje zapalenie płuc, zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych, infekcje jamy brzusznej czy stany zapalne dróg moczowych. U osób o obniżonej odporności, czynnikiem ryzyka mogą być nawet wkłucia dożylne, cewnikowanie, obecność odleżyn i innych ran. W Polsce na sepsę choruje ponad 100 tysięcy osób, z czego ok. 30-40 tysięcy umiera.

Niebezpieczne meningokoki

Niebezpieczne meningokoki

Zakażenia meningokokowe nie są zjawiskiem nowym. W Polsce zachorowania na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o etiologii meningokokowej są rejestrowane od 1919 roku. Skąd to nagłe zainteresowanie? Ponieważ zmienił się charakter tych zachorowań oraz sytuacja epidemiologiczna. Do końca lat 90. dominowały w Polsce zachorowania wywołane przez serotyp B, na który nie ma szczepionki. Ten serotyp wywoływał pojedyncze zachorowania w różnych regionach kraju. Od początku XXI wieku zaczął dominować serotyp C. Wywołuje on ogniska epidemiczne, a dodatkowo pojawił się jego hiperepidemiczny klon ST11. Przeciwko serotypowi C na szczęście mamy skuteczną broń – szczepionki.

Uwaga na meningokoki

Większość zakażeń meningokokowych przebiega bezobjawowo. Ich rezultatem są jednak bardzo poważne choroby. Posocznica piorunująca może uśmiercić pacjenta w ciągu kilku godzin w wyniku wstrząsu septycznego.

Groźne jest także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba najczęściej uderza nagle, nie ma żadnych objawów poprzedzających. Pojawia się wysoka gorączka, bóle mięśni, stawów, głowy, czasami występują wymioty.

Farmaceuta radzi... gorączka u noworodka

Sepsa od zawsze

Sepsa jest kwestią starą jak świat i występuje od zawsze, a częstość jej występowania utrzymuje na tym samym poziomie – twierdzi prof. Janusz Świetliński z Instytutu “Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

Sepsa to ostra reakcja zapalna organizmu na zakażenie, prowadząca do niewydolności narządów wewnętrznych. Ma bardzo gwałtowny przebieg, a w ciężkiej postaci może prowadzić do wstrząsu septycznego, a nawet śmierci. Wywoływana jest różnymi czynnikami zakaźnymi – bakteriami, wirusami, grzybami lub pasożytami.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH