Wyprzedź meningokoki!

Ruszyła kolejna edycja kampanii edukacyjnej „Wyprzedź meningokoki! Liczy się czas”. Drugi, nowy człon jej nazwy nawiązuje do niezwykle szybkiego przebiegu choroby wywoływanej przez meningokoki i wynikającej z tego potrzeby błyskawicznej reakcji na zagrożenie.

Meningokoki przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową (kaszel, kichanie), korzystanie ze wspólnych sztućców albo dzielenie się jedzeniem. W efekcie może dojść do rozwoju inwazyjnej choroby meningokokowej.

Meningokoki - jak zapobiegać sepsie

Uchroń dziecko przed sepsą! Niebezpieczne meningokoki

Media co pewien czas informują o kolejnym przypadku sepsy i związanymi z tym, często dramatycznymi konsekwencjami. Czy na pewno wiesz, czym tak naprawdę jest sepsa? Jakie są jej objawy i skutki? W jaki sposób meningokoki są w stanie wywołać sepsę? Jak się przed tym uchronić? Przed Światowym Dniem Sepsy, który będziemy obchodzić już 13 września,

Meningokoki zagrażają także młodzieży

Wywołujące zapalenie opon mózgowych i sepsę meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Menigokoki zagrażają nie tylko dzieciom, ale i młodzieży – podkreślali specjaliści podczas konferencji prasowej 7 grudnia br.

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Program szczepień ochronnych zawiera podział szczepień ze względu na sposób finansowania, wskazania oraz wykaz i terminy szczepień obowiązkowych oraz zalecanych. Podlega on corocznej aktualizacji, która musi być ogłoszona do 31 października roku poprzedzającego.

Groźne pneumokoki

**Trwa kolejna odsłona kampanii „Szczepię bo kocham”. Jej celem jest edukacja na temat zagrożenia ze strony pneumokoków i wywoływanych przez nie chorób oraz popularyzacja szczepień przeciw pneumokokom.**

Pneumokoki (*Streptococcus pneumoniae*) to bakterie chorobotwórcze, które mogą atakować różne narządy człowieka. Należą do grupy bakterii szczególnie groźnych, ponieważ ich budowa pozwala im na wnikanie m.in. do ośrodkowego układu nerwowego i sprawia, że są bardziej odporne na działanie niektórych czynników zewnętrznych.

Niebezpieczne meningokoki

Niebezpieczne meningokoki

Zakażenia meningokokowe nie są zjawiskiem nowym. W Polsce zachorowania na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o etiologii meningokokowej są rejestrowane od 1919 roku. Skąd to nagłe zainteresowanie? Ponieważ zmienił się charakter tych zachorowań oraz sytuacja epidemiologiczna. Do końca lat 90. dominowały w Polsce zachorowania wywołane przez serotyp B, na który nie ma szczepionki. Ten serotyp wywoływał pojedyncze zachorowania w różnych regionach kraju. Od początku XXI wieku zaczął dominować serotyp C. Wywołuje on ogniska epidemiczne, a dodatkowo pojawił się jego hiperepidemiczny klon ST11. Przeciwko serotypowi C na szczęście mamy skuteczną broń – szczepionki.

Uwaga na meningokoki

Większość zakażeń meningokokowych przebiega bezobjawowo. Ich rezultatem są jednak bardzo poważne choroby. Posocznica piorunująca może uśmiercić pacjenta w ciągu kilku godzin w wyniku wstrząsu septycznego.

Groźne jest także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba najczęściej uderza nagle, nie ma żadnych objawów poprzedzających. Pojawia się wysoka gorączka, bóle mięśni, stawów, głowy, czasami występują wymioty.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH