Inwazyjna Choroba Meningokokowa: szybkie rozpoznanie ? lepsze rokowanie

Inwazyjna Choroba Meningokokowa budzi strach i panikę: jej progresja bywa rzeczywiście gwałtowna i może prowadzić do zgonu w ciągu kilku godzin.

Chorobę leczy się antybiotykami, które powinny być podane natychmiast po rozpoznaniu. Skuteczną kurację utrudnia jednak fakt, że pierwsze objawy schorzeń, określane jako nieswoiste, nie różnią się znacząco od banalnego
przeziębienia czy grypy. Pomimo tego, Fundacja Aby Żyć, organizator kampanii ?Nie! Dla meningokoków?, wzorem wielu innych krajów, postawiła sobie za cel upowszechnienie wśród społeczeństwa polskiego wiedzy o najbardziej typowych symptomach zakażenia meningokokami.
Są to oznaki, które powinny budzić szczególną czujność rodziców i opiekunów, ale także nastoletniej młodzieży, która stanowi drugą po dzieciach grupę podwyższonego ryzyka. W przypadku zakażeń meningokokowych umiejętność prawidłowego zdiagnozowania choroby w jak najwcześniejszym stadium jej rozwoju to wiedza ratująca życie.
Umiejętność identyfikowania inwazyjnej choroby meningokokowej jest w Polsce bardzo niska, gdyż większość mieszkańców naszego kraju nigdy nie słyszała o zakażeniu Neisseria meningitidis. Badanie sondujące wiedzę Polaków nt. tych bakterii i chorób przez nie wywoływanych, przeprowadzone pod koniec zeszłego roku przez IQS Quant, dowodzi, że ponad połowa naszego społeczeństwa (57 proc.), nie wie nic o chorobie meningokokowej. Jedna czwarta Polaków zdaje sobie sprawę, że zakażenie meningokokami może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ale już tylko 2 proc. rodaków jest świadomych, że bakterie mogą wywoływać sepsę meningokokową. Niewielka jest także świadomość, w jaki sposób dochodzi do zakażenia meningokokami ? jedynie 17 proc. ankietowanych wskazało drogę kropelkową jako sposób szerzenia się choroby. Spośród respondentów, którzy słyszeli o inwazyjnej chorobie meningokokowej, zdecydowana większość uznała, że dotyczy ona głównie dzieci.
Niedostateczna wiedza Polaków o zakażeniach meningokokowych stała się dla Fundacji Aby Żyć impulsem do zapoczątkowania kampanii edukacyjnej ?Nie! Dla meningokoków?. Jest to długoterminowa inicjatywa, której celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa zarówno o inwazyjnej chorobie meningokokowej, jak i o dostępnych formach profilaktyki.Środowisko medyczne i służby sanitarne są zgodne, że najlepszą metodą zapobiegania zakażeniom meningokokami grupy C ? hyperepidemiczną i hyperinwazyjną grupą serologiczną meningokoków,
odpowiedzialną za ogniska epidemiczne notowane w Polsce w ostatnich latach ? stanowią szczepienia ochronne. Zważywszy jednak na fakt, że nie zostały objęte refundacją i w związku z tym nie są dla wszystkich dostępne, szczególnej wagi nabiera edukacja nt. dróg zakażenia, grup ryzyka, ryzykownych zachowań, a przede wszystkim objawów inwazyjnej choroby meningokokowej.
Meningokoki przenoszą się drogą kropelkową. Nawet zwykłe kichnięcie rozprzestrzenia patogeny. W ten sposób może zakazić się każdy, ale dzieci przed ukończeniem szóstego roku życia są na takie
zakażenie szczególnie podatne. Wynika to z ich niedostatecznie rozwiniętego systemu immunologicznego, który nie jest w stanie obronić się przed meningokokami.
Drugi szczyt zachorowań na Inwazyjną Chorobę Meningokokową notowany jest wśród młodych ludzi pomiędzy 11 a 19 rokiem życia. Stąd też jednym z celów kampanii ?Nie! Dla meningokoków? jest obalenie przekonania, że zakażenia meningokokowe dotyczą wyłącznie dzieci. Analiza przypadków zachorowań, jakie miały miejsce w ostatniej dekadzie dowodzi, że zakażeniu meningokokami ulegają też młodzi, wysportowani, niespełna dwudziestoletni mężczyźni. Tak zdarzyło się w jednostce wojskowej w Skwierzynie w 2006 r. i rok później w Warszawie. Także większość zachorowań w Zachodniopomorskiem, gdzie w kwietniu b.r. wojewoda ogłosił stan
zagrożenia epidemicznego Inwazyjną Chorobą Meningokokową, dotyczyła nastolatków.
Osoby w okresie dojrzewania częściej niż dorośli zapadają na Inwazyjną Chorobę Meningokokową.
Wiąże się to z zachodzącymi na tym etapie życia zmianami w organizmie, które obniżają jego naturalną odporność. Nie bez znaczenia jest też styl bycia charakterystyczny dla młodzieży: z jednej strony ożywione życie towarzyskie (przebywanie w dużych grupach, dzielenie się kanapką, picie z jednej butelki, pocałunki), z drugiej diety odchudzające, treningi sportowe i stres, które dodatkowo osłabiają układ immunologiczny nastolatków.
Inwazyjna Choroba Meningokokowa może już w przeciągu kilku godzin doprowadzić do śmierci chorego, bez względu na to, czy zakażeniu Neisseria meningitidis uległo dziecko czy nastolatek.
Objawami u dzieci, które powinny wzmóc czujność rodziców lub opiekunów są: brak apetytu, senność lub drażliwość, wysoka temperatura, wymioty, pulsujące ciemiączko, biegunka, odgięcie głowy do tyłu, zimne stopy lub dłonie i wysypka wybroczynowa, która nie ustępuje pod naciskiem.
Najbardziej niepokojące objawy wywołane przez meningokoki u młodzieży to: silny ból głowy, wysoka temperatura, ogólne złe samopoczucie, mdłości i wymioty, biegunka, senność, a w następnej fazie sztywność karku, drgawki i wysypka wybroczynowa.
Aby ułatwić szybką i trafną diagnozę, która pozwala na wdrożenie leczenia antybiotykowego na czas, powstały specjalne infografiki, przedstawiające po 10 najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia meningokokami u dzieci i u młodzieży, których jednoczesne występowanie jest sygnałem alarmowym wskazującym na Inwazyjną Chorobę Meningokokową. Autorzy kampanii ?Nie! Dla meningokoków? wierzą, że ich upowszechnienie w środkach masowego przekazu pozwoli uniknąć wielu tragedii.

Więcej informacji na stronie: www.meningokoki.info.pl

4.7/5 - (326 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH