Wyprzedź meningokoki!

Ruszyła kolejna edycja kampanii edukacyjnej „Wyprzedź meningokoki! Liczy się czas”. Drugi, nowy człon jej nazwy nawiązuje do niezwykle szybkiego przebiegu choroby wywoływanej przez meningokoki i wynikającej z tego potrzeby błyskawicznej reakcji na zagrożenie.

Meningokoki przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową (kaszel, kichanie), korzystanie ze wspólnych sztućców albo dzielenie się jedzeniem. W efekcie może dojść do rozwoju inwazyjnej choroby meningokokowej. Przebiega ona pod postacią sepsy i/lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Kto jest narażony na zakażenie?

Meningokoki mogą zaatakować osoby w każdym wieku. Jednak najczęściej chorują dzieci do
5. roku życia (75 proc. wszystkich przypadków) .

Grzegorz Maciążka, dyrektor medyczny GSK:

Świadomość zagrożenia i znajomość przez rodziców objawów choroby zwiększają szanse na uratowanie chorego dziecka. A wiedza o możliwości profilaktyki w postaci szczepień może przełożyć się na istotne zmniejszenie ryzyka zachorowania. Dlatego to właśnie edukacja jest celem kampanii „Wyprzedź meningokoki! Liczy się czas”.

Efektem poprzedniej edycji było 250 publikacji, jakie ukazały się w mediach od marca do grudnia 2018 roku. W ten sposób przekaz kampanii dotarł do niemal 7 mln Polaków. Kulminacyjnym momentem akcji był wrześniowy bieg na Stadionie Narodowym, w którym wzięło udział kilkaset osób.

Dorota Kleszczewska, prezes Fundacji IMiD:

Większość zawodników wyprzedziła postać biegnącego meningokoka. Niestety w codziennym życiu wciąż zdarza się, że przegrywamy wyścig z tymi groźnymi bakteriami. Dlatego widzimy potrzebę kontynuowania działań, które mogą to zmienić.

Zachorowalność na chorobę meningokokową

Co roku w Polsce udaje się potwierdzić ok. 200 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej (IChM). Co piąty chory umiera. Co trzeci zostaje trwale okaleczony, np. tracąc słuch. Tak złe rokowania wynikają z faktu, że choroba jest trudna do rozpoznania.

Z początku objawy są niecharakterystyczne, przypominają przeziębienie lub grypę. Choroba  rozwija się błyskawicznie i w ciągu zaledwie 24 godzin może doprowadzić do sepsy.

Szczepienia przeciwko meningokokom

Z badań Kantar Millward Brown wynika, że jeszcze rok temu co druga mama nie znała objawów zakażenia tymi bakteriami. Natomiast co czwarta w ogóle nie słyszała o ich istnieniu! Ponadto 37 proc. nie wiedziało, że można zaszczepić dziecko przeciwko meningokokom.
Tymczasem – jak przekonują specjaliści – szczepienia są najbardziej skuteczną ochroną przed inwazyjną chorobą meningokokową, uważaną za najgroźniejsze zakażenie bakteryjne, jakie może spotkać człowieka poza szpitalem.

dr n. med. Alicja Karney:

Niemowlęta i dzieci w Polsce powinny być w pierwszej kolejności szczepione przeciwko meningokokokm typu B, ponieważ to one wywołują w naszym kraju większość zachorowań: 70 proc. w całym społeczeństwie i prawie 80. w grupie dzieci do 1. roku życia.

Szczepionki przeciwko meningokokom typu B są najnowszym osiągnięciem współczesnej wakcynologii . Obecnie refunduje je niemowlętom Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Litwa, i Andora. W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom są zalecane, a więc odpłatne. Niemniej jednak są gminy, które refundują je swoim małym mieszkańcom w ramach samorządowych programów szczepień. Na przykład Kielce w połowie 2018 roku wprowadziły bezpłatne szczepienia przeciwko meningokokom typu B, a 10 lat wcześniej przeciwko meningokokom typu C, które odpowiadają za ok. 30 proc. przypadków IChM w Polsce.

lekarz Piotr Hartmann, przewodniczący Fundacji Rozwoju Pediatrii:

Szczepienia to skuteczna i bezpieczna ochrona przed chorobami zakaźnymi. Rosnąca liczba rodziców, którzy nie chcą z niej korzystać dla dobra swoich dzieci, budzi mój niepokój. Zakładam jednak, że ich sprzeciw wobec działań profilaktycznych, nie wynika ze złej woli. Rodzice posiadając błędne informacje, podejmują czasem decyzje, które w ich mniemaniu są słuszne, nieświadomie narażając dziecko na niebezpieczeństwo. I właśnie dlatego widzę ogromną potrzebę, aby rozpowszechniać wiedzę na temat korzyści płynących ze stosowania szczepień ochronnych.

Działania niepożądane

Szczepienie, podobnie jak podanie leku, może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych.

Wszystkie działania niepożądane produktów leczniczych należy zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel. (22) 492-13-01, fax (22) 492-13-09.

informacja prasowa: Fleishman Hillard

 

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH