Bogdan Gajewski – życie powinno służyć innym

Bogdan Gajewski jest informatykiem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię (PSCH). W rozmowie z Katarzyną Pinkosz opowiada o sytuacji chorych na hemofilię w Polsce i walce stowarzyszenia o poprawę ich dostępu do nowoczesnego leczenia.

Poczuj problemy osób chorych na SM

25 maja po raz trzeci obchodzony będzie Światowy Dzień SM. Jest on okazją, by dowiedzieć się więcej na temat choroby, jaką jest stwardnienie rozsiane oraz bliżej przyjrzeć się problemom osób cierpiących na SM. Umożliwia to serwis MamSM.pl, który już od prawie dwóch lat edukuje i pokazuje internautom świat widziany z perspektywy chorych.

Dzień Hakowicza

**Po raz pierwszy w Polsce młodzież wyszła na ulice i głośno powiedziała o profilaktyce chorób nowotworowych.**

4 lutego to nowe wydarzenie w kalendarzach uczestników programu edukacyjnego Mam Haka na Raka. Tego dnia po raz pierwszy na ulicach całej Polski młodzież realizowała szereg działań o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Wszystko po to, by nagłośnić problematykę nowotworu płuca i podkreślić znaczenie wczesnej profilaktyki.

Trwa drugi etap kampanii edukacyjnej „Mam SM”

**26 października rozpoczął się kolejny etap ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Mam SM”, w ramach której studenci medycyny będą mieli szansę poznania rzeczywistości chorych na stwardnienie rozsiane. Inicjatywa adresowana jest bezpośrednio do przyszłych lekarzy, aby mogli doświadczyć, z jakimi problemami zmagają się chorzy na SM.**

Medal za działalność Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i magazynów „Na zdrowie”, „Świat Lekarza” i „Manager Apteki”

**Paweł Kruś – redaktor naczelny magazynów „Manager Apteki” i „Na zdrowie” oraz wydawca „Świata Lekarza” odebrał odznaczenie „Zasłużonemu – Polskie Towarzystwo Lekarskie”.**

To prestiżowe wyróżnienie jest wyrazem uznania i symbolem wdzięczności za działalność, u której podstaw tkwi pragnienie niesienia pomocy i ofiarna służba człowiekowi oraz troska o jego godność, a także honor i dobre imię stanu lekarskiego – czytamy w uzasadnieniu.

Groźne pneumokoki

**Trwa kolejna odsłona kampanii „Szczepię bo kocham”. Jej celem jest edukacja na temat zagrożenia ze strony pneumokoków i wywoływanych przez nie chorób oraz popularyzacja szczepień przeciw pneumokokom.**

Pneumokoki (*Streptococcus pneumoniae*) to bakterie chorobotwórcze, które mogą atakować różne narządy człowieka. Należą do grupy bakterii szczególnie groźnych, ponieważ ich budowa pozwala im na wnikanie m.in. do ośrodkowego układu nerwowego i sprawia, że są bardziej odporne na działanie niektórych czynników zewnętrznych.

Zerwij z milczeniem

**Ruszyła pierwsza w Polsce ogólnopolska kampania społeczna dotycząca profilaktyki raka prostaty.**

Na raka prostaty rocznie zachorowuje ok. 8 tys. mężczyzn. **Kampania „Nie krępuj się, zerwij z milczeniem”** zachęca mężczyzn do przełamania wstydu i zadbania o własne zdrowie.

Finał IV Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej dla dzieci i młodzieży z cukrzycą

**W Genewie zakończył się The Junior Cup – Diabetes – turniej piłki nożnej dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1.**

W imprezie wzięło udział 220 graczy z 16 państw, w tym również dwa zespoły z Polski. Polskie drużyny do udziału w zawodach przygotował Dariusz Dziekanowski, który towarzyszył reprezentacji również w Szwajcarii. Dla młodych diabetyków, którzy wyjechali do Szwajcarii, udział w turnieju był spełnieniem piłkarskich marzeń.

Turniej wpisuje się w wydarzenia mające na celu edukację w zakresie poprawy kontrolowania choroby przez młodych ludzi.

Prawa pacjenta w Polsce

**Prawa pacjenta stanowią integralną część praw człowieka. Wyodrębnione zostały ze względu na szczególną sytuację pacjenta, który z uwagi na chorobę wymaga specjalnej ochrony.**

W Polsce prawa pacjenta wynikają z Konstytucji RP, ratyfikowanych umów międzynarodowych i Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Obejmują m.in.:

prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
prawo do świadczeń zdrowotnych,
prawo do informacji,
prawo do wyrażenia zgody,
prawo poszanowania życia prywatnego i rodzinnego,

Mama, czy już babcia?

**Rozpacz i zażenowanie, płacz, przerażenie i panika, a innym razem opanowanie i brak emocji lub wręcz spokój – takie reakcje towarzyszyły rodzicom, którzy bardzo wcześnie zostali dziadkami.**

Mimo początkowego szoku i niedowierzania, dość łatwo jednak zaakceptowali sytuację, w której się znaleźli, choć to głównie na nich spoczął obowiązek wychowania kolejnego dziecka – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na „młodocianych dziadkach” w ramach III edycji Kampanii na rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”.

Ostatnia prosta – finał projektu „Biegnę dla Kacpra”

Dariusz Szwast w niedzielę 4 lipca zakończył ostatni etap projektu „Biegnę dla Kacpra”. Ojciec 16 miesięcznego chłopca w ciągu 34 dni pokonał liczącą ponad 750 km trasę z Gdańska do Głojsc. Na mecie niezwykłego tatę przywitali nie tylko najbliżsi, ale również mieszkańcy rodzinnej miejscowości.

Finał projektu „Biegnę dla Kacpra” rozpoczął się w Krośnie 4 lipca i prowadził drogami Podkarpacia, aż do rodzinnego domu bohatera sportowo – charytatywnej akcji w Głojsach.

Stolica bez dymu

Dzięki kampanii społecznej Lokal Bez Papierosa.pl organizowanej przez Stowarzyszenie MANKO, już nie tylko Kraków, ale również Warszawa ma swoją mapę lokali bez papierosa.

Kampania społeczna Lokal Bez Papierosa.pl jest przykładem oddolnej inicjatywy służącej poszerzeniu świadomości społeczeństwa na temat biernego palenia, szacunku dla wolności wyboru innych oraz promowania postaw asertywnych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH