Wystartowała kampania społeczna “Nie wiąż się z papierosem” stworzona przez młodzież z Lublina

Ruszyła pierwsza w Polsce ogólnopolska kampania społeczna dotycząca profilaktyki raka płuca stworzona przez młodzież dla młodzieży, pt. „Nie wiąż się z papierosem” .

Aż 38% uczniów szkół ponadgimnazjalnych deklaruje, że pali. Ten zgubny nałóg stanowi główny czynnik ryzyka zachorowania na raka płuca, dlatego też celem kampanii jest zniechęcenie młodych osób do sięgania po papierosy. Kampania „Nie wiąż się z papierosem” jest wynikiem kilkumiesięcznych działań młodzieży prowadzonych w ramach Programu „Mam Haka na Raka”.

Spot telewizyjny przedstawia młodą kobietę, która zawiera symboliczny związek z papierosem. Poszczególne ujęcia spotu są odzwierciedleniem jej życia z nałogiem. Już na początku widzimy jak bohaterka, w białej sukni, z zadowoleniem oddaje się paleniu. Kolejne sceny przedstawiają ją w różnych momentach życia – w pracy, na spacerze, na imprezie – zawsze towarzyszy jej papieros. Jednak ten związek nie ma szczęśliwego zakończenia – kobieta trafia do szpitala. W wyniku nałogu bohaterka choruje na raka płuca. W ostatnim ujęciu widzimy łysą kobietę, po chemioterapii, w szpitalu. Zaskakujący koniec spotu ma zniechęcać młodych ludzi do rozpoczynania palenia. Uzupełnieniem reklamy telewizyjnej jest spot radiowy, w którym bohaterka w ostatnim dniu życia żałuje, że nie rzuciła nałogu wcześniej.

„Rak płuca jest najgroźniejszym nowotworem złośliwym, codziennie zabija 61 Polaków. Cieszę się, że młodzież podjęła walkę z tą chorobą. Tylko edukacja u podstaw ma szansę zmienić zachowania społeczeństwa. Dlatego też, mam ogromną nadzieję, że dzięki obecnym działaniom młodzieży w przyszłości spadnie umieralność na ten nowotwór” – mówi dr Janusz Meder, Prezes Polskiej Unii Onkologii.

Autorkami projektu kampanii, który zwyciężył w IV edycji „Mam Haka na Raka”, są uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica z Lublina: Kinga Witkowska, Julia Jaglewicz, Aleksandra Bodys, Karolina Tybulczuk i Agnieszka Konarzewska. Opiekę nad zespołem Hakowiczek sprawuje Pani Małgorzata Drozd. Finalna kampania „Nie wiąz się z papierosem” została opracowana przez profesjonalistów z Fundacji Komunikacji Społecznej oraz studia Zielony Pomidor. Powstał spot telewizyjny, spot radiowy i plakat. Specjalnie na potrzeby kampanii agencja discipline Media Group przygotowała stronę www.niezpapierosem.pl, na której poza wszystkimi elementami kampanii znajdziemy wiele przydatnych informacji dotyczących raka płuca.

„Dużym atutem zwycięskiej kampanii jest to, że stworzyła ją młodzież dla swoich rówieśników. Tym samym przekaz spotu jest bardziej autentyczny i ma większe szanse na realne oddziaływanie na postawy młodych ludzi. Warto podkreślić, że kampania jest emitowana bezpłatnie przez największe stacje telewizyjne, co znacząco wpływa na jej zasięg i gwarantuje szersze dotarcie.” – mówi Jerzy Toczyski, Prezes Zarządu GlaxoSmithKline Pharmaceuticals.

W emisję kampanii licznie włączyły się media ogólnopolskie i regionalne w całej Polsce. Spoty radiowe można usłyszeć m.in. w Radiu Olsztyn i Radiu Lublin. Od sierpnia na kanałach TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Polonia oraz w TV4 i Superstacji będzie można zobaczyć spot telewizyjny, a plakat ukaże się również w Gazecie Wyborczej i Metrze. Emisja „Nie wiąż się z papierosem” potrwa do końca roku.

„Naszym celem było stworzenie takiej kampanii, która zniechęciłaby każdą z nas do rozpoczynania palenia. Musiałyśmy także wczuć się w rolę osoby palącej i pomyśleć, co mogłoby ją przekonać do zrezygnowania z nałogu. Każda dziewczyna marzy o ślubie w białej sukni, jednak żadna z nas nie chciałaby umierać z powodu palenia. Dlatego też, cieszymy się, że dzięki emisji kampanii w ogólnopolskich mediach będziemy mogły przyczynić się do zmiany zachowania naszych rówieśniczek” – mówią laureatki programu.

Organizatorem „Mam Haka na Raka” jest Polska Unia Onkologii. Partnerem strategicznym jest firma GlaxoSmithKline. Patronat honorowy nad programem objęli Minister Zdrowia, Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Grupa Raka Płuca, Rzecznik Praw Dziecka, Przewodniczący Sejmowej i Senackiej Komisji Zdrowia, marszałkowie województw oraz kuratoria oświaty. „Mam Haka na Raka” wspierają również środowiska pacjentów m.in. Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, Związek Powiatów Polskich, Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, Studenckie Towarzystwo Onkologiczne oraz studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Patronat medialny nad programem objęli Telewizja Polska Program 1, Newsweek, Rynek Zdrowia, Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, a także portale Proto.pl, Kampaniespoleczne.pl i Medsfera.pl.
Więcej informacji na: www.niezpapierosem.pl

4.9/5 - (111 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH