Edukacyjna rola farmaceuty

Edukacyjna rola farmaceuty

Farmaceuci coraz częściej stają przed dylematem: edukować czy nie edukować pacjentów w zakresie ryzyka podejmowanej terapii. A jeśli tak, to jak robić to najlepiej. Farmaceuta jest tą osobą z kręgu fachowych pracowników opieki zdrowotnej, z którą pacjent widuje się najczęściej. Wyniki badań wykazują, że są to spotkania czterokrotnie częstsze niż w przypadku wizyt lekarskich czy kontaktu chorego z pielęgniarką.

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

Polscy pacjenci onkologiczni wymagają edukacji

Badania potwierdziły, że pomimo postępu medycyny, pacjenci wciąż myślą o leczeniu raka stereotypowo.

Większość polskich pacjentów onkologicznych nie wie o możliwości skutecznego leczenia raka w warunkach domowych – 55% z nich sądzi, że jedyną metodą walki z ich chorobą jest chemioterapia dożylna, podawana w szpitalu. Wiedza polskich pacjentów na temat chemioterapii doustnej jest wciąż bardzo ograniczona.

Pacjent pod opieką farmaceuty

Pacjent pod opieką farmaceuty

Taka opieka istnieje w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej; nie widzę powodu, by nie mogła funkcjonować w Polsce. Zwłaszcza że w naszych branżowych aktach prawnych są zapisy wskazujące na to, że powinna ona istnieć. Z danych amerykańskich wynika, że około 50 proc. pacjentów nie przyjmuje leków zaleconych przez lekarza – albo w ogóle nie są one wykupywane, albo pacjent przerywa ich zażywanie, np. z powodu skutków ubocznych.

Rola aronii w chorobach układu krążenia

Rola aronii w chorobach układu krążenia

Wyniki badań naukowych dowodzą, że bioflawonoidy – przeciwutleniacze zawarte w aronii – pozwalają zmniejszyć nadciśnienie tętnicze, a także zniwelować inne dolegliwości związane z chorobami serca.

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Do niedawna stosowanie opioidów w leczeniu przewlekłego bólu w chorobach nienowotworowych wzbudzało wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że w większości przypadków opioidy są bardzo skuteczne, chociaż sam proces leczenia musi być ściśle monitorowany. Stosowanie opioidów w uśmierzaniu bólu ostrego nie budzi kontrowersji. Dowiedziono, że jego skuteczne uśmierzanie zmniejsza częstość powikłań, skraca czas leczenia i obniża jego koszty.

Rola reklamy i zadania farmaceuty

Rola reklamy i zadania farmaceuty

Wraz z rozrostem grupy leków OTC, przed farmaceutami stanęły nowe wyzwania i pojawiły się nieznane dotąd pola realizacji misji tego zawodu. Warto na nie odważnie wkroczyć i zmierzyć się z fenomenem reklamy.

Reklama zagościła w naszym życiu na dobre, i czy tego chcemy, czy nie – każdy (mniej lub bardziej świadomie) ulega sile jej perswazji. Dlaczego? Wcale nie dlatego, że wierzy w przekaz w niej zawarty (choć bywa i tak), ale raczej z lenistwa lub wygody. Po co wertować podręczniki czy spędzać godziny w kolejce do lekarza, po co myśleć, skoro sympatyczni aktorzy, udający różnych specjalistów, z uśmiechem na ustach podsuwają nam gotowe rozwiązania?

Prawa pacjenta w Polsce

**Prawa pacjenta stanowią integralną część praw człowieka. Wyodrębnione zostały ze względu na szczególną sytuację pacjenta, który z uwagi na chorobę wymaga specjalnej ochrony.**

W Polsce prawa pacjenta wynikają z Konstytucji RP, ratyfikowanych umów międzynarodowych i Ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Obejmują m.in.:

prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
prawo do świadczeń zdrowotnych,
prawo do informacji,
prawo do wyrażenia zgody,
prawo poszanowania życia prywatnego i rodzinnego,

Badaj znamiona!

Badaj znamiona skóry!

Na czerniaka może zachorować każdy i w każdym wieku. Jednak ryzyko zwiększa się bardzo u kobiet po 30. roku życia, a u mężczyzn po 40. Nieleczony czerniak zazwyczaj prowadzi do powstawania przerzutów i śmierci.

Studium przypadku - niebezpieczne interakcje

Studium przypadku – niebezpieczne interakcje

J.B. jest 56-letnim samotnym, pracującym mężczyzną. Cierpi na nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśni i stawów, niedoczynność tarczycy oraz depresję. Pacjent przyjmuje hydrochlorotiazyd w dawce 50 mg, 100 mg siarczanu chondroityny, 750 mg siarczanu glukozaminy, lewotyroksynę sodu w dawce 150 µg oraz 200 mg amitryptyliny na dobę. Zażywa także leki dostępne bez recepty. Przeciwbólowo przyjmuje paracetamol w dawce 1000 mg co 4-6 godzin, a na sezonowe alergie stosuje difenhydraminę w dawce 50 mg. Podczas spotkań towarzyskich, trzy do czterech razy w tygodniu, spożywa alkohol. Nocne powroty kończą się bezsennością i podenerwowaniem. Mężczyzna próbuje zniwelować złe samopoczucie, stosując difenhydraminę lub chlorfeniraminę. Pacjent jest pod stałą opieką swojego lekarza, regularnie realizuje wystawiane przez niego recepty, zaś leki OTC kupuje w markecie, w którym zaopatruje się w żywność.

Choroby alergiczne skóry

Choroby alergiczne skóry

Zmiany skórne pojawiające się w przebiegu schorzeń o podłożu alergicznym powodują pogorszenie jakości życia i mogą prowadzić do licznych odległych powikłań. Najczęściej mamy do czynienia z atopowym zapaleniem skóry i wypryskiem kontaktowym.

Słabe ogniwo monitoringu działań niepożądanych

Jednym z kluczowych elementów opieki farmaceutycznej jest monitorowanie bezpieczeństwa farmakoterapii. Jest to obowiązek każdego farmaceuty. Jednak w Polsce system zgłaszania działań niepożądanych nie działa sprawnie. Dlaczego? Problem tkwi w niewystarczającej edukacji zarówno farmaceutów, jak i pacjentów.

Po radę do apteki

Wywiad z prof. dr. hab. Januszem Plutą, prezesem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, kierownikiem Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku AM we Wrocławiu.

– W jakim kierunku – według Pana – będzie rozwijał się rynek farmaceutyczny w Polsce?

– Branża farmaceutyczna będzie rozwijała się z podobną dynamiką, jak przez ostatnie lata. Wzrost sprzedaży leków w krajach europejskich w tym okresie kształtował się na poziomie około 7 proc. rocznie.

Lista najlepszych

Prezydent Lech Kaczyński nadał odznaczenia państwowe siedmiu osobom zasłużonym dla rozwoju branży farmaceutycznej. Odznaczenia wręczył podczas uroczystości w Muzeum Jana Pawła II w Warszawie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Wyróżniajacym się przedstawicielom branży farmaceutyczniej zostały również przyznane honorowe odznaki “Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH