Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Ból jest subiektywnym odczuciem dotyczącym sfery emocjonalnej i czuciowej, pojawiającym się na skutek działania bodźców, które uszkadzają lub mogą uszkodzić tkanki. Natężenie bólu odczuwane przez daną osobę zależy nie tylko od siły bodźca, ale również od stanu fizycznego i psychicznego, w jakim ta osoba się znajduje.

Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle nowotworowe powinny być leczone

Bóle występują dosyć często u chorych na nowotwory; u około 25 proc. osób ból jest jednym z pierwszych objawów choroby nowotworowej. W czasie leczenia liczba doświadczających bólów zwiększa się: około połowa chorujących na nowotwory będzie odczuwała bóle w czasie leczenia. A przy zaawansowanej chorobie nowotworowej, z przerzutami do kości, czy w okresie schyłkowym, na bóle cierpi aż 75 proc. chorych. Te bóle powinny być leczone; pozostawienie chorego z bólem nie ma żadnego uzasadnienia. Nie ma pozytywnych efektów, tylko negatywne. Nieleczony ból ma wpływ na jakość życia chorych, a nawet na sam przebieg choroby nowotworowej. Po pierwsze, to niepotrzebne cierpienie i myślenie cały czas o chorobie, która postępuje. Po drugie, ból ogranicza. A więc, nie dość, że jest się chorym, to jeszcze wyłączonym z życia przez ból. Moim zdaniem, ból ma negatywny wpływ na przebieg choroby, na pewno ma działanie immunosupresyjne.

Leczenie kaszlu

Leczenie kaszlu

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia. Pomaga usuwać wydzielinę i cząsteczki zanieczyszczeń z płuc. Warto wiedzieć, jaki lek OTC zaproponować kaszlącemu pacjentowi. Wyróżniamy dwa główne typy kaszlu: kaszel produktywny (mokry) z wykrztuszaniem oraz kaszel nieproduktywny (suchy) bez wykrztuszania.

Ból neuropatyczny

Ból neuropatyczny

Umiejętność zdiagnozowania bólu neuropatycznego (BN) i jego właściwe leczenie w znaczący sposób może poprawić jakość życia chorych. W leczeniu BN wykorzystuje się leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, opioidy oraz leki do stosowania miejscowego.

Farmakoterapia choroby  zwyrodnieniowej stawów

Farmakoterapia choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) jest czwartą najczęstszą chorobą kobiet i ósmą mężczyzn. Według danych opublikowanych w 2005 roku, cierpi na nią 9,6 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet w wieku powyżej 60 lat.

Potyczki z reumatyzmem

Potyczki z reumatyzmem

Bóle reumatyczne są odczuwane bardzo subiektywnie. O ich intensywności decyduje tzw. podłoże psychosomatyczne, na które składają się: samopoczucie psychiczne, sprawność organizmu oraz osobnicza odporność na doświadczenie bólu.

W trosce o stawy

W trosce o stawy

Starzenie się społeczeństwa, siedzący tryb życia, nadmierna masa ciała, a z drugiej strony – uprawianie sportów wyczynowych, sprzyjają powstawaniu patologicznych zmian w obrębie stawów. Zlekceważenie początkowych objawów może prowadzić do zwyrodnienia stawów.

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Do niedawna stosowanie opioidów w leczeniu przewlekłego bólu w chorobach nienowotworowych wzbudzało wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że w większości przypadków opioidy są bardzo skuteczne, chociaż sam proces leczenia musi być ściśle monitorowany. Stosowanie opioidów w uśmierzaniu bólu ostrego nie budzi kontrowersji. Dowiedziono, że jego skuteczne uśmierzanie zmniejsza częstość powikłań, skraca czas leczenia i obniża jego koszty.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH