Ok. 10 proc. kobiet przyznaje się do picia alkoholu w ciąży

Skutkiem nawet okazjonalnego picia alkoholu przez kobiety w ciąży może być tzw. płodowy zespół alkoholowy (FAS) – uszkodzenie mózgu powodujące trudności w uczeniu, zapamiętywaniu, nadpobudliwość.
Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina czy piwo może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone – alarmują specjaliści.

Ruszyła kampania „Nie dla czadu”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna rozpoczęły 9 listopada br. kampanię „Nie dla czadu”, której celem jest informowanie o zagrożeniach wywołanych tlenkiem węgla, a tym samym minimalizowanie ofiar śmiertelnych i podtruć wywołanych przez czad.

Według statystyk straży pożarnej, od początku roku odnotowano prawie 122 zgony osób spowodowane przez tlenek węgla, a blisko 1,5 tys. osób uległo podtruciu – poinformował podczas konferencji prasowej Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

Kryteria oceny lekowych wniosków refundacyjnych przez AOTM

Kryteria oceny lekowych wniosków refundacyjnych przez AOTM

Decyzję o wpisaniu produktu leczniczego do wykazu leków refundowanych podejmuje minister zdrowia i ogłasza ją w stosownym rozporządzeniu. Swoją decyzję minister opiera między innymi na ocenie produktu leczniczego dokonanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych (AOTM).

Wirus cytomegalii a ciąża

Wirus cytomegalii a ciąża

Od 5 miesięcy mam podwyższony poziom współczynnika IgM cytomegalii. Gdy w marcu okazało się, że mam ok. 1,300 IU/ml, zaczęłam co miesiąc robić badania kontrolne. Obecnie mam IgM na poziomie 0,998, w maju miałam 0,900, w czerwcu 1,263, a w lipcu 0,878.

Moje pytanie jest takie: czy powinnam zaczekać z zajściem w ciążę do czasu, aż poziom IgM spadnie mi do wymaganego, czy może ten podwyższony współczynnik nie jest groźny, a ja niepotrzebnie panikuję?

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Do niedawna stosowanie opioidów w leczeniu przewlekłego bólu w chorobach nienowotworowych wzbudzało wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że w większości przypadków opioidy są bardzo skuteczne, chociaż sam proces leczenia musi być ściśle monitorowany. Stosowanie opioidów w uśmierzaniu bólu ostrego nie budzi kontrowersji. Dowiedziono, że jego skuteczne uśmierzanie zmniejsza częstość powikłań, skraca czas leczenia i obniża jego koszty.

Groźna senność

Lekarze powinni zwracać baczną uwagę na pacjentów zgłaszających nadmierną senność w ciągu dnia.

Jak wynika z francuskich badań zdrowe osoby starsze, które skarżą się na dużą senność w ciągu dnia, prawie o połowę częściej umierają z powodu chorób serca i układu naczyniowego niż ci, którzy nie zgłaszają senności.

Jak mówi prof. Guy DeBacker z belgijskiego uniwersytetu w Gent, pytając pacjentów o to, czy odczuwają senność w dzień, lekarz może wytypować grupę podwyższonego ryzyka i zwrócić na nią baczniejszą uwagę.

Depresyjny wiek taty

Szwedzcy naukowcy stwierdzili, że potomstwo starszych ojców jest bardziej narażone na zachorowanie na różnego rodzaju depresje.

Zdaniem prowadzącej badania dr Emmy Frans najniższy stopień zagrożenia występuje u dzieci, których ojcowie mieli 20-24 lata. W porównaniu z nimi ryzyko rośnie o 11 proc. w wypadku ojców w wieku 30 lat i zwiększa się do 37 proc., gdy wiek ojca przekracza 55 lat. Wiek matki zdaniem naukowców nie ma w tej dziedzinie żadnego znaczenia.

Prawo na receptę

Działania niepożądane leków i wady powstałe w procesie wytwarzania zagrażają zdrowiu i życiu pacjentów, a uregulowania prawne nie spełniają dobrze swojej roli.

Brak jest jasno określonych praw, obowiązków oraz procedur postępowania, dotyczących zarówno firm, jak i organów administracji publicznej. “Szybka ścieżka reagowania” pozwoliłaby zwalczać zagrożenia we wczesnej fazie i przy minimalnych szkodach – twierdzą przedstawiciele związku firm farmaceutycznych
Infarma

Czystego powietrza

Zanieczyszczenie powietrza i niezdrowe nawyki mogą stanowić większe zagrożenie dla zdrowia niż ekspozycja na promieniowanie radioaktywne, takie jak w Czarnobylu.

Dr Jim Smith z Centre for Ecology and Hydrology porównał skutki, jakie miała dla zdrowia okolicznej ludności awaria w Czarnobylu oraz bomby zrzucone na Japonię w roku 1945 – z typowymi zagrożeniami cywilizacyjnymi – otyłością, paleniem i
zanieczyszczonym miejskim powietrzem. Jego zdaniem znaczna otyłość
czy nałogowe palenie skracają życie dużo bardziej niż ekspozycja na promieniowanie radioaktywne.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH