Ok. 10 proc. kobiet przyznaje się do picia alkoholu w ciąży

Skutkiem nawet okazjonalnego picia alkoholu przez kobiety w ciąży może być tzw. płodowy zespół alkoholowy (FAS) – uszkodzenie mózgu powodujące trudności w uczeniu, zapamiętywaniu, nadpobudliwość.
Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina czy piwo może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone – alarmują specjaliści.

Z badań OBOP (przeprowadzonych na zlecenie Związku Pracodawców „Polski Przemysł Spirytusowy”) wynika, że wbrew powszechnej opinii, problem picia alkoholu w ciąży nie dotyka tylko tzw. środowisk patologicznych; po alkohol sięgają także wykształcone i dobrze zarabiające Polki – przyznaje się do tego 6 proc. kobiet zarabiających powyżej 4 tys. zł. Najczęściej piją ciężarne o najniższych dochodach – poniżej 2 tys. zł (25 proc. wskazań). Picie w ciąży najczęściej zdarza się matkom najmłodszym – przyznaje się do tego 21 proc. kobiet w wieku 20-24 lata; 11 proc. w grupie wiekowej 25-29 lat, 8 proc. w przedziale wiekowym 30-35 lat.

Kobiety wciąż słyszą o dobroczynnym wpływie alkoholu w czasie ciąży. Z takim twierdzeniem, wyrażonym przez znajomych bądź rodzinę spotkało się 6 proc. respondentek, natomiast po 5 proc. otrzymało taką informację od lekarza lub z mediów.
Najpoważniejszym skutkiem picia w ciąży jest tzw. płodowy zespół alkoholowy – FAS (Fetal Alcohol Syndrome) u dziecka. Najczęściej objawia się on zaburzeniami neurologicznymi, jak nadpobudliwość, trudności w kontrolowaniu impulsów, osłabienie zdolności intelektualnych i małogłowie. Specjaliści podkreślają, że nawet dzieci kobiet, które w ciąży piły okazjonalnie, mogą mieć w mózgu zmiany typowe dla FAS.

U dzieci z FAS wykształcają się charakterystyczne rysy twarzy: spłaszczenie środkowej części twarzy, mały zadarty nos, wąskie i szeroko rozstawione oczy. Mogą też występować wady serca, stawów, rozszczep wargi, podniebienia, zaburzenia słyszenia, widzenia, czucia, orientacji przestrzennej.

Dzieci te mają problemy z zapamiętywaniem i wykorzystywaniem zdobytych informacji, źle się uczą, mają problemy emocjonalne, nie panują nad impulsami, nie odnajdują się w społeczeństwie. Miewają niekontrolowane napady złości, przejawiają skłonność do uzależnień i depresji, są lękliwe i podatne na manipulację. Ok. 80 proc. z nich wychowuje się poza rodzinami biologicznymi. Jako dorośli mogą popadać w kłopoty z prawem i nadużywać alkoholu.

W Polsce z FAS rodzi się co roku ok. tysiąca dzieci. Ale 9-10 razy częściej występują inne wady i zaburzenia związane z piciem alkoholu w ciąży.

(Źródło: PAP)

4.6/5 - (27 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH