Tkanka nowotworowa świeci na czerwono

Tkanka nowotworowa świeci na czerwono

Diagnostyka i terapia fotodynamiczna są nieinwazyjne i wykazują się bardzo dużą czułością i skutecznością w rozpoznawaniu oraz leczeniu wielu zmian nowotworowych.

Wśród możliwości wczesnego wykrywania schorzeń nowotworowych na czoło wysuwają się markery oznaczane w surowicy krwi, przyżyciowa detekcja tkanki oraz badanie histopatologiczne. Niezbędne jest w tym celu zastosowanie nowoczesnych technik obrazowania tkanek, np. metody badania autofluorescencji bądź metody fotodynamicznej. Charakteryzują się one wysoką czułością i dają możliwość wykrycia nowotworów we wczesnej fazie rozwojowej. Nie bez znaczenia jest również fakt niewielkiej inwazyjności tych form diagnostyki. Zasada ich działania opiera się na ocenie i analizie światła wyemitowanego przez tkankę poddaną działaniu promieniowania ultrafioletowego (UV) lub widzialnego. Pozwala to na postawienie precyzyjnego rozpoznania, prowadzenie celowanej terapii oraz monitorowanie chorych po zakończonym leczeniu.

Interakcje leków roślinnych

Interakcje farmakokinetyczne leków roślinnych z syntetycznymi

Wzajemne oddziaływanie leków syntetycznych z lekami pochodzenia roślinnego może zachodzić na różnych etapach procesów farmakologicznych. Oprócz omawianych w poprzednim numerze interakcji farmakodynamicznych, istnieje ryzyko występowania szeregu interakcji farmakokinetycznych zachodzących na etapie absorpcji, dystrybucji, metabolizmu i eliminacji. Nie przedstawiono dotychczas badań klinicznych wskazujących na możliwość wypierania innych leków przez składniki aktywne roślin leczniczych z połączeń z białkami, co prowadziłoby do wzrostu poziomu stężenia leku w surowicy i nasilenia efektu jego działania. Im wyższy stopień wiązania z białkami i im mniejsza rozpiętość terapeutyczna leku, tym większe staje się znaczenie tego typu interakcji.

Interakcje leków ziołowych z syntetycznymi

Interakcje leków roślinnych z syntetycznymi

Interakcje leków syntetycznych z lekami pochodzenia roślinnego są istotnym, ale niedocenianym problemem codziennej praktyki farmaceuty. Niebezpieczeństwo, że dojdzie do interakcji, wzrasta proporcjonalnie do zwiększania ilości przepisywanych leków. Ostatnie badania wskazują, że ponad 50 proc. dorosłych pacjentów stosuje przynajmniej jeden lek Rx, a 7 proc. tej populacji przyjmuje pięć i więcej leków dostępnych na receptę. Spośród tej grupy około 20 proc. pacjentów przyjmuje leki pochodzenia roślinnego.

Interakcje typu lek-lek-lek

Interakcje typu lek-lek-lek

Większość opisanych interakcji lekowych dotyczy stosowania pary leków. Często jednak w praktyce klinicznej pacjenci przyjmują jednocześnie wiele leków. Tego typu interakcje nie są jeszcze dobrze poznane. Czasem dochodzi do wystąpienia efektów toksycznych po zastosowaniu trzech leków jednocześnie. Dostępne dane wskazują na pewne ogólne zasady, które mogą być przydatne przy rozwiązaniu takiego problemu klinicznego.

Wirus cytomegalii a ciąża

Wirus cytomegalii a ciąża

Od 5 miesięcy mam podwyższony poziom współczynnika IgM cytomegalii. Gdy w marcu okazało się, że mam ok. 1,300 IU/ml, zaczęłam co miesiąc robić badania kontrolne. Obecnie mam IgM na poziomie 0,998, w maju miałam 0,900, w czerwcu 1,263, a w lipcu 0,878.

Moje pytanie jest takie: czy powinnam zaczekać z zajściem w ciążę do czasu, aż poziom IgM spadnie mi do wymaganego, czy może ten podwyższony współczynnik nie jest groźny, a ja niepotrzebnie panikuję?

Groźne żmije

Przerażony 46-latek wpadł do ambulatorium sieradzkiego pogotowia. Miał nogę przewiązaną chusteczką. Kilkanaście minut wcześniej na łące w Herbach pod Sieradzem ukąsiła go w stopę żmija zygzakowata.

Mężczyzna został przewieziony helikopterem do Łodzi na toksykologię w Instytucie Medycyny Pracy. Na szczęście wszystko skończyło sie dobrze, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo).

Mógł zostać w sieradzkim szpitalu, ale tamtejsza lecznica nie miała… surowicy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH