Groźne żmije

Przerażony 46-latek wpadł do ambulatorium sieradzkiego pogotowia. Miał nogę przewiązaną chusteczką. Kilkanaście minut wcześniej na łące w Herbach pod Sieradzem ukąsiła go w stopę żmija zygzakowata. Mężczyzna został przewieziony helikopterem do Łodzi na toksykologię w Instytucie Medycyny Pracy. Na szczęście wszystko skończyło sie dobrze, jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo).

Mógł zostać w sieradzkim szpitalu, ale tamtejsza lecznica nie miała… surowicy.

  • Trzeba ją podać w ciągu 2-4 godzin – wyjaśnia na łamach “Dziennika Łódzkiego”.Andrzej Wiśniewski, ordynator oddziału ratunkowego w szpitalu im. Kardynała S. Wyszyńskiego w Sieradzu. – Niestety, nie mamy ani jednej ampułki surowicy, bo w kraju nikt jej nie produkuje.

Co w takim razie powinien zrobić człowiek ukąszony przez żmiję?

  • Jedynym sposobem jest zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się jadu – tłumaczy Andrzej Wiśniewski. – Najlepiej założyć opaskę powyżej miejsca ukąszenia. Amerykanie mówią, że najlepszy sposób na węża, to kluczyki do samochodu. Rzecz w tym, żeby po ukąszeniu jak najszybciej dotrzeć do lekarza.

Szef szpitala opowiada, że kilka tygodni wcześniej, przed sezonem, dzwonił do różnych szpitali, żeby zdobyć surowicę, ale placówki jej nie miały. Jedynie szpital im. Biegańskiego w Łodzi posiadał dwie ampułki tej szczepionki, ale zostawił je dla własnych potrzeb.

4.9/5 - (177 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH