Ruszyła kampania „Nie dla czadu”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowa Straż Pożarna rozpoczęły 9 listopada br. kampanię „Nie dla czadu”, której celem jest informowanie o zagrożeniach wywołanych tlenkiem węgla, a tym samym minimalizowanie ofiar śmiertelnych i podtruć wywołanych przez czad.

Według statystyk straży pożarnej, od początku roku odnotowano prawie 122 zgony osób spowodowane przez tlenek węgla, a blisko 1,5 tys. osób uległo podtruciu – poinformował podczas konferencji prasowej Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

W okresie jesienno-zimowym do straży pożarnej niemal codziennie wpływają informacje o tego rodzaju zdarzeniach. Dlatego straż pożarna podkreśla znaczenie kampanii informacyjnej i nagłaśniania zagrożeń związanych z zatruciami czadem.
„Im bardziej propagujemy zasady bezpieczeństwa, tym większa skuteczność i minimalizowanie liczby ofiar. Tlenek węgla jest cichym zabójcą, ponieważ jest niewidoczny, w ogóle go nie czuć, a stężenie już na poziomie 0,32 proc. w powierzchni po 30 minutach powoduje śmierć” – podkreślił Wiesław Leśniakiewicz.

Niepełna wentylacja pomieszczeń, w szczególności łazienek czy kuchni, powoduje zwiększone stężenie tlenku węgla i ryzyko utraty przytomności bądź zgonu. „Zwracamy bardzo dużą uwagę na cały proces wentylacji pomieszczeń oraz utrzymania we właściwym stanie technicznym urządzeń kominowo-grzewczych” – zaznaczył komendant główny PSP.

Aby zminimalizować ryzyko, można zabezpieczyć się umieszczając w mieszkaniu czujniki tlenku węgla, które reagują na podwyższone stężenie czadu. W ramach akcji „Nie dla czadu” straż pożarna będzie dystrybuować takie urządzenia, zakupione przez MSWiA.
Strażacy apelują do mieszkańców o to, by występowali do spółdzielni oraz administratorów budynków o sprawdzanie ciągów wentylacyjnych pod kątem ich drożności.

Kampania „Nie dla czadu” potrwa do marca przyszłego roku, czyli przez okres grzewczy, w którym najczęściej dochodzi do zatruć czadem i pożarów.

Więcej informacji o zagrożeniach związanych z zatruciami wywołanymi czadem – w tym m.in. co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia, jak pomóc poszkodowanym przy zatruciu tlenkiem węgla, jakie są objawy zatrucia oraz jak często należy przeprowadzać kontrole przewodów kominowych – są dostępne na stronach internetowych MSWiA oraz Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

(Źródło: sluzbazdrowia.com.pl)

4.4/5 - (242 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH