Aromaterapia. Jak stosować naturalne olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to silnie skoncentrowane substancje pozyskiwane z różnych roślin. Doskonale sprawdzają się w aromaterapii i przygotowywaniu domowych kosmetyków.

Naturalne olejki eteryczne mogą być pozyskiwane w procesie destylacji składników roślinnych (kwiatów, korzeni, kory, liści, pnączy) lub w procesie destylacji z parą wodną. Dzięki temu olejki w pełni zachowują bogactwo swoich dobroczynnych właściwości. Każdy olejek ma różny zakres zastosowań.

niebezpieczenstwa wspolczesnej antybiotykoterapii

Niebezpieczeństwa współczesnej antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. Dlatego warto uczulać na to pacjentów przychodzących do apteki.

Wynalezienie i zastosowanie antybiotyków w terapii chorób wywoływanych przez drobnoustroje bez wątpienia było jednym z największych osiągnięć medycznych XX wieku. Aby jednak terapia okazała się skuteczna i bezpieczna, konieczne jest rozważenie możliwości wystąpienia działań niepożądanych oraz analiza prawdopodobnych interakcji lekowych. Bo cały czas trzeba pamiętać, że antybiotyki i chemioterapeutyki to substancje o potencjalnie toksycznym działaniu.

Hipoglikemia przemilczany problem

Hipoglikemia przemilczany problem

Według danych Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą, 81 proc. pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 nie informuje lekarzy o epizodach hipoglikemii. Jedna trzecia nigdy nie rozmawiała na ten temat z lekarzem, mimo iż prawie połowa z nich obawia się hipoglikemii.

Wpływ kawy na zdrowie

Wpływ kawy na zdrowie

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Jeśli tylko nie pijesz jej zbyt często, to nie ma w tym nic złego. Jedni nie mogą bez niej żyć, inni twierdzą, że szkodzi sercu. Prawda leży pośrodku. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i tak pić kawę, by służyła zdrowiu.

Kardiologiczne skutki obturacyjnego bezdechu sennego

Kardiologiczne skutki obturacyjnego bezdechu sennego

W ciągu ostatnich lat obserwujemy wzrost zainteresowania obturacyjnym bezdechem sennym (OSA). Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż stanowi on potencjalnie uleczalną przyczynę zarówno wtórnego nadciśnienia tętniczego, jak i wielu innych chorób układu sercowo‑naczyniowego. Pierwsze przeprowadzone w Polsce badania w grupie około 600 osób powyżej 40. r.ż. wykazały obecność zaburzeń oddychania podczas snu u ponad 11 proc. (w tym 8,7 proc. stanowili mężczyźni, a 2,5 proc. kobiety). Szacuje się, że w zależności od natężenia choroby, od 7 do 28 proc. mieszkańców Europy w wieku od 30 do 70 lat jest dotkniętych tą chorobą.

Pozostawić ślad

Pozostawić ślad

Dr Jan Musiał sam zdiagnozował, że jest chory na szpiczaka. Od pierwszego lekarza usłyszał, że będzie żyć najwyżej kilka miesięcy. Żyje już 5 lat, pracuje jako chirurg, znajduje czas na swoje pasje. Za walkę o lepszy dostęp do leków dla siebie i innych pacjentów został nominowany do nagrody Człowieka Roku.

Ukąszenie przez komary

Ukąszenie przez komary, meszki, osy czy mrówki

Kto z nas nie został ukąszony przez komary, meszki, osy czy mrówki? Te małe owady potrafią uprzykrzyć życie. Lato to czas ich największej aktywności, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę po spotkaniu z nimi.
Po ukąszeniu owada przede wszystkim należy sprawdzić, czy wprowadził on do organizmu człowieka jad. Takie niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku użądleń pszczół, os, szerszeni oraz niektórych pająków. Następnie trzeba zdezynfekować i przykryć jałowym opatrunkiem miejsce wkłucia, aby zapobiec wniknięciu do ustroju groźnych mikroorganizmów.

Grypa sezonowa

Grypa sezonowa

Gdy nadchodzi jesień, w aptece coraz częściej pojawiają się pacjenci, którzy skarżą się, że dopadła ich grypa. Należy jednak ostrożnie podchodzić do takich deklaracji, bowiem nie w każdym takim przypadku mamy do czynienia z grypą w rozumieniu rozpoznania medycznego.

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

W leczeniu chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, łagodne postacie astmy oskrzelowej czy pokrzywka, powszechnie stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność bywa często okupiona różnie odczuwanym przez pacjentów działaniem sedatywnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zażywanie leku, który nie powodowałby objawów niepożądanych i skutecznie leczył alergię.

Alantoina

Alantoina

Tę bezpieczną substancję stosuje się zarówno w produkcji leków, jak i kosmetyków. Jej dobroczynne działanie zostało dowiedzione naukowo. Przyspiesza ona gojenie się ran, ma także działanie ochronne oraz łagodzące.

Alantoina jest substancją organiczną dość szeroko rozpowszechnioną w przyrodzie. Produkowana jest m.in. w korzeniach roślin motylkowych, takich jak fasola czy soja, a także przez żywokost lekarski, kasztanowiec i miodunkę plamistą. Rośliny te wytwarzają alantoinę podczas procesów metabolicznych zachodzących przy udziale bakterii brodawkowych.

Groźna senność

Lekarze powinni zwracać baczną uwagę na pacjentów zgłaszających nadmierną senność w ciągu dnia.

Jak wynika z francuskich badań zdrowe osoby starsze, które skarżą się na dużą senność w ciągu dnia, prawie o połowę częściej umierają z powodu chorób serca i układu naczyniowego niż ci, którzy nie zgłaszają senności.

Jak mówi prof. Guy DeBacker z belgijskiego uniwersytetu w Gent, pytając pacjentów o to, czy odczuwają senność w dzień, lekarz może wytypować grupę podwyższonego ryzyka i zwrócić na nią baczniejszą uwagę.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH