Ukąszenie przez komary

Ukąszenie przez komary, meszki, osy czy mrówki


Kto z nas nie został ukąszony przez komary, meszki, osy czy mrówki? Te małe owady potrafią uprzykrzyć życie. Lato to czas ich największej aktywności, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę po spotkaniu z nimi.

Po ukąszeniu owada przede wszystkim należy sprawdzić, czy wprowadził on do organizmu człowieka jad. Takie niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku użądleń pszczół, os, szerszeni oraz niektórych pająków. Następnie trzeba zdezynfekować i przykryć jałowym opatrunkiem miejsce wkłucia, aby zapobiec wniknięciu do ustroju groźnych mikroorganizmów.

Owady błonkoskrzydłe
Najczęstszymi sprawcami użądleń są owady błonkoskrzydłe, czyli pszczoły, osy, szerszenie i trzmiele. Na szczęście po ich ukąszeniach rzadko zdarzają się groźne powikłania. Aby zmniejszyć ból i obrzęk oraz zapobiec rozprzestrzenianiu się jadu, wystarczy usunąć żądło, zdezynfekować ranę i przyłożyć kompres z lodu.
Niektórzy mogą być uczuleni na jad tych owadów i może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jest on niebezpieczny dla życia, dlatego należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Typowe objawy wstrząsu anafilaktycznego to: zblednięcie skóry, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego, przyspieszenie akcji serca, utrata przytomności oraz zaburzenia oddychania z objawami skurczu oskrzeli. Osoby reagujące na jad owadów powinny nosić ze sobą specjalny zestaw przeciwwstrząsowy, który można nabyć w aptece na receptę.

Komary i meszki
Po ukąszeniu meszki lub komara wystarczy zdezynfekować miejsce wkłucia. Jeśli obrzęk jest duży a skóra swędząca, można zrobić kompres z roztworu sody oczyszczonej lub lodu. Aby uniknąć ataku tych owadów, najlepiej na odsłonięte części ciała stosować środki odstraszające. Przed ukąszeniami komarów może nas zabezpieczyć także zażycie witaminy B – dzięki niej nasz organizm wytwarza substancje odstraszające.

Mrówki
W naszym kraju można spotkać około 80 gatunków mrówek. Ich samice posiadają aparat jadowy z kwasem mrówkowym. Kwas ten działa silnie drażniąco, ale tylko miejscowo. Na ukąszenia tego typu zwykle wystarcza chłodzący kompres lub posmarowanie skóry maścią sterydową.

Kleszcze
Owady te mogą przenosić kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), które wywołują wirusy z rodzaju flaviviridae. Objawy tej choroby mogą wystąpić od 6 do 21 dni po ukąszeniu i początkowo są podobne do objawów przeziębienia. Pacjent cierpi na bóle głowy, mięśni i stawów, ma gorączkę do 39°C oraz dreszcze. Trwa to od 3 do 6 dni. Następnie gorączka wzrasta do 40°C i pojawiają się objawy neurologiczne, np.: wzmożona senność, zamroczenie, zaburzenia świadomości, niedowłady i porażenia kończyn.

W przypadku podejrzenia tej choroby należy natychmiast udać się do lekarza – KZM może doprowadzić do kalectwa lub śmierci. Na szczęście istnieje szczepionka przeciwko tej groźnej chorobie.

Kleszcze przenoszą także inną groźną chorobę – boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme. Pierwszym jej objawem jest rumień pojawiający się w miejscu ugryzienia i rozszerzający się obwodowo. Zmianom tym mogą towarzyszyć bóle głowy, mięśni i stawów, gorączka, złe samopoczucie oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Najgroźniejszą postacią boreliozy jest neuroborelioza, która atakuje centralny układ nerwowy. Może doprowadzić do otępienia i nieodwracalnych zmian w mózgu, a nawet do śmierci. Boreliozę leczy się antybiotykami.
Jeśli kleszcz nas zaatakuje, należy go szybko usunąć, najlepiej za pomocą pęsety, delikatnie obracając jego odwłok.


ważne!
W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pierwsza pomoc musi być udzielona bezzwłocznie – liczy się każda minuta. Należy wezwać pogotowie. Chory nie może zostać sam! Lekiem z wyboru jest epinefryna. Lek ten obkurcza naczynia krwionośne, podnosi ciśnienie krwi i przywraca krążenie oraz zdolność oddychania.

4.5/5 - (343 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH