dziecko

Co robić, gdy dziecko ma łuszczycę?

Jak rozpoznać objawy łuszczycy u najmłodszych i jak leczyć tę chorobę skóry? W zmaganiach z łuszczycą ważny jest każdy krok – od diety po pielęgnację skóry.

Jeśli masz łuszczycę, jest 25 proc. szans, że twoje dziecko także będzie zmagało się z tą chorobą. W przypadku, gdy oboje rodzice chorują na łuszczycę, prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia u dziecka wzrasta aż do 60 procent.

Przyczyny i skuteczne leczenie łuszczycy

Z łuszczyca żyje 180 milionów ludzi na całym świecie. Jak wygląda, co ją wywołuje i jak ją leczyć, czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o łuszczycy.

Choroby skóry często są przez społeczeństwo lekceważone. Traktowane są jako mniej groźne i mniej istotne niż np. schorzenia układu krwionośnego czy pokarmowego. Tymczasem na leczenie niektórych z nich wydaje się na świecie co roku dziesiątki miliardów dolarów.

łuszczycowe-zapalenie-stawow

“ŁZS. Podwójny cios” – kampania przeciw łuszczycowym zapaleniom stawów

W Polsce na choroby reumatyczne cierpi około 10 milionów osób, z czego ponad 44 tysiące to chorzy na ŁZS – łuszczycowe zapalenie stawów(1). Z myślą o nich rusza ogólnopolska kampania „ŁZS. Podwójny cios”, której celem jest wsparcie pacjentów w walce z podwójnym uderzeniem, jakie niesie ze sobą choroba, jak również budowanie świadomości społecznej na temat łuszczycowego zapalenia stawów. 

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Łuszczyca – charakterystyka i metody terapii

Nie da się jej polubić. Trzeba jednak starać się ją zaakceptować jako stały element życia. Nie można jej wyleczyć, ale da się skutecznie łagodzić jej objawy.
Samo określenie „łuszczyca” (psoriasis) pochodzi od greckiego słowa psora, które oznacza świąd. Jest on jednym z objawów choroby. Schorzenie dotyka 2-3 proc. populacji, ma charakter przewlekły, nawrotowy, z okresami zaostrzeń i remisji. Występuje głównie w klimacie umiarkowanym, częściej u rasy białej, bez zróżnicowania na płeć, aczkolwiek w przypadku dzieci dwukrotnie częściej dotyka dziewczynek niż chłopców.

Witamina D  – odkrycie ostatnich lat

Witamina D – odkrycie ostatnich lat

Pierwsze informacje, że ma ona wpływ nie tylko na kości, pochodziły z Japonii. Na Uniwersytecie w Osace leczono z osteoporozy mężczyznę, chorego jednocześnie na łuszczycę. Otrzymywał on kalcytriol, jeden z metabolitów witaminy D – dwuhydroksypochodną witaminy D3. Okazało się, że po jego zażywaniu u chorego zaczęły się zmniejszać również zmiany łuszczycowe!

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

**(World Psoriasis Day, WPD)**,
obchodzony 29 października, jest dorocznym świętem osób chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Ustanowiony przez pacjentów i dla pacjentów, zawsze jest prawdziwie globalnym wydarzeniem, które ma na celu dać głos 125 milionom osób z łuszczycą i ŁZS na całym świecie po to, by zwrócić uwagę na problemy związane z tą chorobą. Powinna być traktowana bardziej poważnie przez władze, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. (W Polsce szacuje się, że jest około 800 tysięcy chorych)

Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Pierwsze wzmianki na temat wypadających włosów odnajdujemy w zapisach z około 1800 r. p.n.e., w których nadworni medycy polecali wcieranie w skórę głowy zmielonego alabastru i miodu oraz odmawianie specjalnej modlitwy w celu pozbycia się tej przykrej dolegliwości. Nie wiadomo, na ile ta metoda była skuteczna…

Alantoina

Alantoina

Tę bezpieczną substancję stosuje się zarówno w produkcji leków, jak i kosmetyków. Jej dobroczynne działanie zostało dowiedzione naukowo. Przyspiesza ona gojenie się ran, ma także działanie ochronne oraz łagodzące.

Alantoina jest substancją organiczną dość szeroko rozpowszechnioną w przyrodzie. Produkowana jest m.in. w korzeniach roślin motylkowych, takich jak fasola czy soja, a także przez żywokost lekarski, kasztanowiec i miodunkę plamistą. Rośliny te wytwarzają alantoinę podczas procesów metabolicznych zachodzących przy udziale bakterii brodawkowych.

Właściwa pielęgnacja włosów

Włosy – podobnie jak skóra – starzeją się, a ich upiększanie (prostowanie, farbowanie, suszenie itp.) lub niewłaściwe odżywianie mogą ten proces znacznie przyspieszyć. Polecając pacjentom kosmetyki do włosów, należy wspomnieć również o ich właściwej pielęgnacji.

Łuszczyca – wyzwanie dla medycyny

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Jej nazwa – psoriasis – pochodzi od greckiego słowa oznaczającego świąd. Jednostka chorobowa została wprowadzona przez Roberta Williana prawie 200 lat temu, jednak pomimo licznych badań, nie do końca poznano jej patogenezę, a terapia opiera się na łagodzeniu objawów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH