Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

(World Psoriasis Day, WPD),
obchodzony 29 października, jest dorocznym świętem osób chorych na łuszczycę i łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS). Ustanowiony przez pacjentów i dla pacjentów, zawsze jest prawdziwie globalnym wydarzeniem, które ma na celu dać głos 125 milionom osób z łuszczycą i ŁZS na całym świecie po to, by zwrócić uwagę na problemy związane z tą chorobą. Powinna być traktowana bardziej poważnie przez władze, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. (W Polsce szacuje się, że jest około 800 tysięcy chorych)
Przez wiele lat pacjenci dyskutowali o uchwaleniu corocznego dnia poświęconego osobom chorym na łuszczycę. W 2004 roku ustalono, że WPD będzie obchodzony na całym świecie 29 października.

Obchodom WPD przewodzi Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Łuszczycowych (IFPA) – międzynarodowe zrzeszenie, którego członkami są organizacje łuszczycowe z krajów na całym świecie. Członkowie IFPA spotykają się regularnie w celu uzgodnienia działań i omówienia ważnych zagadnień mających znaczenie dla całej światowej społeczności chorych na łuszczycę.

Podstawowe cele WPD
• Podnoszenie świadomości: uświadomienie osobom chorym na łuszczycę, że nie są same, podniesienie rangi tej strasznej choroby skóry, będącej przyczyną wielu ludzkich nieszczęść oraz rozwiewanie mitów i błędnych poglądów, np. że łuszczyca jest chorobą zakaźną.
• Poprawa dostępu do leczenia: zachęcanie rządów, lekarzy – wszystkich osób odpowiedzialnych za opiekę medyczną – do doskonalenia systemów opieki zdrowotnej tak, aby osoby cierpiące na łuszczycę miały dostęp do optymalnej dla siebie terapii. Zbyt długo łuszczyca i ŁZS miały niski priorytet. Są to poważne choroby i musi to znaleźć odzwierciedlenie w programach opieki zdrowotnej.
• Zwiększenie zrozumienia: informowanie zarówno osób dotkniętych łuszczycą, jak również ogółu społeczeństwa w celu podnoszenia poziomu wiedzy o tej chorobie, aby można było dyskutować w sposób bardziej otwarty i pewny siebie.
• Budowanie jedności wśród Społeczności chorych na łuszczycę: stworzenie platformy, z której pacjenci na całym świecie będą mówić jednym głosem i zostaną wysłuchani przez kluczowych decydentów.

W dniu 29 października organizacje ludzie chorych na choroby łuszczycowe z całego świata występują i organizują różne imprezy i wydarzenia, dzięki którym możliwe jest podniesienie świadomości społeczeństw w sprawach choroby i problemów ludzi chorych.

W tym roku w Bydgoszczy ten dzień zostanie uczczony przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę „Psoriasis” zorganizowaniem

BEZPŁATNYCH KONSULTACJI DERMATOLOGICZNYCH pt. „Skóra oknem ciała”.

Do dyspozycji uczestników, chorych na łuszczycę, będą:
• lekarze dermatolodzy,
• specjalista badań genetycznych,
• psycholodzy,
• dietetyk,
• specjaliści dermokosmetyki, którzy umożliwią zapoznanie się z preparatami wspomagającymi leczenie chorób skóry,
• przedstawiciele stowarzyszenia chorych na łuszczycę „Psoriasis”.
Będzie to okazja do skorzystania z porad specjalistów i porozmawiania z innymi chorymi.

Konsultacje odbędą się w Wojewódzkiej Przychodni Dermatologicznej przy ul. Kurpińskiego 5, 29 października, w sobotę, w godzinach od 11.00 -14.00.

4.7/5 - (240 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH