kobieta w ciąży

Dieta w ciąży – obalamy mity

Zakaz picia kawy, jedzenia słodyczy i przekąsek, konieczność rezygnacji z diety wegetariańskiej oraz „jedzenia za dwoje” to tylko niektóre z popularnych mitów na temat diety w ciąży. Czego faktycznie unikać, a co należy spożywać w czasie tego szczególnego okresu?

Dieta przyszłej mamy budzi wiele kontrowersji, głównie z powodu sprzecznych informacji na temat spożywania niektórych produktów.

Jakie suplementy na początek ciąży?

Jakie suplementy na początek ciąży brać najlepiej?

Właściwą suplementację podczas planowania ciąży powinna rozważyć każda przyszła mama. Zarówno niedobór, jak i nadmiar takich składników jak kwas foliowy, kwasy tłuszczowe Omega-3, witamina D, wapń, jod, magnez czy żelazo, mogą być groźne dla zdrowia i rozwoju płodu. Jakie suplementy na początek ciąży warto włączyć do swojej diety?

Czarna herbata a serce

Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii stwierdzili, że codzienne picie trzech filiżanek czarnej herbaty obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie serca. Poza tym wzmacnia także funkcje immunologiczne.

Suplementacja diety w anemii

Suplementacja diety w anemii

Przyczyną anemii są najczęściej niedobory żelaza we krwi. Dlatego farmaceuta powinien wiedzieć, jakie preparaty są najbardziej wskazane w leczeniu tej choroby.

Anemia często występuje u kobiet. Na początku może przebiegać bezobjawowo. Po pewnym czasie pojawiają się symptomy, które są jednak niespecyficzne i nie od razu budzą niepokój – często mylone są z przejawami przepracowania. Nieleczona choroba osłabia organizm. Szczególnie niebezpieczna jest dla narządów wrażliwych na niedotlenienie – mózgu i serca. Dlatego w przypadku podejrzenia anemii konieczne jest wykonanie morfologii krwi i podjęcie leczenia.

Wpływ kawy na zdrowie

Wpływ kawy na zdrowie

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Jeśli tylko nie pijesz jej zbyt często, to nie ma w tym nic złego. Jedni nie mogą bez niej żyć, inni twierdzą, że szkodzi sercu. Prawda leży pośrodku. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i tak pić kawę, by służyła zdrowiu.

Kruche i łamliwe paznokcie

Kruche i łamliwe paznokcie

Wygląd paznokci w dużym stopniu świadczy o kondycji organizmu. Mocne i gładkie wskazują na doskonałe zdrowie. Matowe, zniekształcone, łamliwe sygnalizują choroby, brak witamin i składników mineralnych. Odpowiednia pielęgnacja może poprawić stan paznokci oraz w znacznym stopniu zamaskować istniejące niedoskonałości.

Suplementy diety dla kobiet

Suplementy diety dla kobiet

Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest różne dla kobiet i mężczyzn. Zależy ono również od wieku i stanu zdrowia, a także – w przypadku kobiet – od takich czynników, jak ciąża czy okres karmienia piersią.

Wątroba prosi o litość

Wątroba prosi o litość

Wątroba jest niezwykle „zapracowanym” narządem. Jej główna rola polega na przetwarzaniu składników pokarmowych doprowadzanych z jelita (za pomocą krwi) w substancje odżywcze dla komórek i tkanek. Komórki wątroby (hepatocyty) oczyszczają wysyłaną do tkanek krew z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii i wzbogacają ją w cukier, sole mineralne i witaminy. Glukoza jest w wątrobie przetwarzana w cukier zapasowy – glikogen – i w tej postaci magazynowana. Jeśli organizm potrzebuje większej ilości cukru, zapasy przetwarzane są znowu w glukozę, która jest podstawową substancją energetyczną ustroju. Proces ten pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i nosi nazwę „buforowanie”.

Jak mądrze wzmacniać organizm?

Jak mądrze wzmacniać organizm?

Kiedy jesień atakuje zmienną pogodą, układ odpornościowy musi się napracować, aby zwalczyć wirusy i bakterie. Aby go wspomóc, wprowadź zmiany w swoim menu i posiłkuj się preparatami z apteki.

Dieta czy suplementy?

Dieta czy suplementy?

Które witaminy i składniki mineralne są najważniejsze dla organizmu człowieka?

Jest ich wiele. Każda witamina i każdy składnik mineralny odgrywa ważną rolę i jest nie do zastąpienia. Jeśli chodzi o składniki mineralne, to wymienić można: wapń, fosfor, magnez, sód, chlor, siarka, żelazo, cynk, miedź, mangan, selen, jod, fluor, molibden, kobalt, chrom. Wskazuje się też na takie pierwiastki, jak nikiel, krzem, wanad, bor. Ich zawartość w organizmie waha się od kilograma, w przypadku wapnia czy fosforu do kilku, kilkudziesięciu miligramów, w przypadku jodu, selenu czy chromu.

Właściwa pielęgnacja włosów

Włosy – podobnie jak skóra – starzeją się, a ich upiększanie (prostowanie, farbowanie, suszenie itp.) lub niewłaściwe odżywianie mogą ten proces znacznie przyspieszyć. Polecając pacjentom kosmetyki do włosów, należy wspomnieć również o ich właściwej pielęgnacji.

Łuież i wypadanie włosów

Coraz więcej osób zgłasza się do apteki z problemami dotyczącymi włosów i skóry głowy. Najczęściej dolegliwości te związane są z wypadaniem włosów, łojotokowym zapaleniem owłosionej skóry głowy czy zmianami w obrębie łodygi włosa.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH