Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży

Największym pragnieniem każdej kobiety w ciąży jest urodzenie zdrowego dziecka. Jednym z gwarantów jest kwas foliowy, który zapobiega wadom cewy nerwowej.

Ajurweda  w kosmetologii

Ajurweda w kosmetologii

Istotą ajurwedy jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. To także medycyna naturalna praktykowana od tysięcy lat. System medyczny i filozoficzny ajurweda liczy pięć tysięcy lat i wywodzi się ze starożytnych Indii. Jednak jego wpływy – szczególnie te dotyczące leczenia – można dostrzec również w starożytnym Egipcie, w Chinach i w Grecji.

Uroda w czasie ciąży

Uroda w czasie ciąży

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej, powodują przyspieszenie przemiany materii, zaburzenia krążenia krwi oraz przyrost masy ciała. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla samopoczucia i wyglądu. Zdrowa kobieta, aktywna fizycznie, spędzająca dużo czasu na świeżym powietrzu, która właściwie się odżywia i prawidłowo przyswaja dostarczone produkty, nie wymaga uzupełniania witamin i mikroelementów. Jednak czas oczekiwania na potomstwo – stawia dodatkowe wymagania w zakresie zapotrzebowania na substancje odżywcze.

aromaterapia

Aromaterapia – olejki eteryczne dla ducha i ciała

Zapachy potrafią przywołać miłe wspomnienia i sprawić, że stajemy się pogodniejsi, zrelaksowani i bardziej optymistycznie patrzymy na świat. Tę magię wykorzystuje aromaterapia, która zapachami leczy duszę i ciało.

Słońce a starzenie się skóry

Słońce a starzenie się skóry

Nie od dziś wiadomo, że nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może przyspieszać proces starzenia się skóry. Znając więc mechanizmy fotostarzenia, możemy starać się zminimalizować jego skutki. Starzenie się skóry jest wypadkową genetycznie zaprogramowanych zmian w ustroju, związanych z dziedziczeniem, oraz zmian wywołanych przez czynniki środowiskowe: styl życia, oddziaływanie światła słonecznego, palenie tytoniu czy stres.

Choroby kobiece

Choroby kobiece

Strefy intymne są bardzo delikatną, wrażliwą i skłonną do podrażnień częścią kobiecego ciała. Niemal każda kobieta od czasu do czasu doświadcza takich dolegliwości, jak upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie, pieczenie czy suchość pochwy. Okres letni to czas, kiedy szczególnie trudno o zachowanie doskonałej higieny miejsc intymnych. W upalne dni skóra negatywnie reaguje na wysoką temperaturę, a syntetyczne kostiumy kąpielowe nie pozwalają jej oddychać. Dodatkowe zagrożenia to wizyty na publicznych kąpieliskach, korzystanie z natrysków, saun i łaźni. Warto także pamiętać, że używając wilgotnych ręczników i gąbek można narazić się na kontakt z niebezpiecznymi drożdżakami i bakteriami, które wywołują groźne infekcje. Nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo-płciowych sprzyja poważnym schorzeniom.

Parabeny w kosmetykach

Parabeny w kosmetykach

Parabeny są to estry kwasu p-hydroksybenzoesowego, w postaci estru metylowego (paraben M), estru etylowego (paraben A) i estru propylowego. Parabeny nazywane są również nipaginami lub aseptykami. Są to ciała stałe, słabo rozpuszczalne w wodzie, dobrze natomiast rozpuszczają się w glikolu propylenowym. Parabeny stosuje się jako substancje konserwujące. Parabeny stosowane są na szeroką skalę od lat 40. ubiegłego wieku w przemysłach kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym. Zabezpieczają produkty spożywcze, kosmetyki i leki przed zakażeniami mikrobiologicznymi. Występują w większości kategorii produktów kosmetycznych.

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Na wyprysk kontaktowy najbardziej narażone są osoby cierpiące na choroby alergiczne, gdyż ich skóra jest bardziej wrażliwa. Jednak podrażnienia skóry bardzo często występują także u ludzi zdrowych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Środowisko, w którym żyje człowiek, coraz trudniej nazwać naturalnym. Ekolodzy chętnie nazywają je chemicznym, i trudno nie przyznać im racji. Pomimo wzrastającej ekologicznej świadomości społeczeństw oraz stosownych uregulowań prawnych, rośnie skażenie środowiska naturalnego: ziemi, powietrza i wody.

Kruche i łamliwe paznokcie

Kruche i łamliwe paznokcie

Wygląd paznokci w dużym stopniu świadczy o kondycji organizmu. Mocne i gładkie wskazują na doskonałe zdrowie. Matowe, zniekształcone, łamliwe sygnalizują choroby, brak witamin i składników mineralnych. Odpowiednia pielęgnacja może poprawić stan paznokci oraz w znacznym stopniu zamaskować istniejące niedoskonałości.

Zdrowy sen a bezsenność

Zdrowy sen i leczenie bezsenności

Coraz więcej Polaków skarży się na problemy ze snem. Na bezsenność cierpi 5 proc. osób do 24. roku życia i aż 42 proc. po 65. roku życia. Każdy człowiek ma indywidualną porę zasypiania, która zależy od zegara biologicznego i prowadzonego trybu życia. Przy trybie nieregularnym, np. pracy na zmiany, zegar biologiczny rozregulowuje się i przestaje wyznaczać okresy senności w nocy i czuwania w dzień. W efekcie, w nocy nie można wystarczająco dobrze się wyspać, a w dzień nie osiąga się efektywnego poziomu czuwania.

Wpływ leków na stan skóry

Wpływ leków na stan skóry, włosów i paznokci

O tym, jak leki wpływają na stan skóry, z Anicetą Świątkiewicz-Owczarek, lekarzem dermatologiem, rozmawia Marzena Brzozowska-Herod.

**Leki, oprócz właściwości terapeutycznych, często wykazują również niepożądane działania uboczne. Czy dotyczą one także wpływu na stan skóry, włosów i paznokci?**

Makijaż z apteki

Makijaż z apteki

Preparaty apteczne skierowane są w szczególności do skór bardzo wrażliwych, często alergicznych, i dlatego charakteryzują się świetną tolerancją oraz bezpieczeństwem stosowania. Każdy produkt do makijażu jest testowany pod kontrolą dermatologiczną, przez osoby z alergią na tradycyjne – tzw. kolorowe – kosmetyki. Lakiery do paznokci testuje się na paznokciach kruchych i łamliwych, pomadki – na ustach wrażliwych, mascary sprawdzają osoby noszące szkła kontaktowe. Wszystkie potencjalnie alergenne substancje są systematycznie eliminowane z produktu.

SOS dla skóry zimą

SOS dla skóry zimą

Wraz z nadejściem zimy skóra, szczególnie twarzy i dłoni, zostaje poddana trudnej próbie. Mróz i wiatr na zewnątrz oraz suche, ciepłe powietrze w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem lub klimatyzacją sprawiają, że doświadcza ona swoistego szoku temperaturowego.

Jedz zdrowo

Jedz zdrowo

W ostatnich latach znacznie rozwinęła się wiedza na temat żywności i sposobach odżywiania oraz ich wpływie na zdrowie i dobre samopoczucie. Prawidłowa dieta zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, a także wspomaga leczenie wielu schorzeń.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry

Występujące na skórze przebarwienia, stanowią defekt kosmetyczny. Dodają skórze lat w podobnym stopniu jak zmarszczki. Zdarza się, że przebarwienia są następstwem miejscowych lub ogólnoustrojowych schorzeń.

Piękny biust bez skalpela

Piękny biust bez skalpela

Piersi kobiece to symbol zmysłowości, powabu, seksu, ale też macierzyństwa. Były i są inspiracją twórczą dla artystów: malarzy, rzeźbiarzy, poetów. Prawie każda kobieta traktuje swój biust jako ważny element urody, a dla większości mężczyzn jest to najbardziej podniecająca część kobiecego ciała.

Dłonie bezpieczne zimą

Dłonie bezpieczne zimą

Zabezpieczenie przed chłodem, wiatrem i gwałtownymi zmianami temperatur to podstawa troski o skórę dłoni zimą. W tym okresie nie wystarczy tylko nosić ciepłe rękawiczki, trzeba sięgnąć po specjalne kosmeceutyki.

Witaminowa uczta dla skóry

Witaminowa uczta dla skóry

Rola witamin w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, w tym skóry, jest znana od dawna. Jednak dopiero w latach 90. ubiegłego wieku zaczęto je wykorzystywać w kosmetologii na szerszą skalę.

Skóra w stanie zapalnym

Skóra w stanie zapalnym

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, nawracającą chorobą spowodowaną patologiczną reakcją organizmu na czynniki zewnętrzne. Główne objawy to rumień, wysypka, świąd i łuszczenie się skóry, najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz w zgięciach stawów łokciowych i kolanowych.

Skóra nadreaktywna

Skóra nadreaktywna

W dermatologii i kosmetologii skóra wrażliwa to taka, która nadmiernie reaguje na różnorodne bodźce. Wrażliwość ta uwidacznia się dużo szybciej i intensywniej niż w przypadku skóry normalnej.

Witaminy w kosmeceutykach

Witaminy w kosmeceutykach

Rola witamin w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, w tym skóry, jest znana od dawna. Jednak dopiero w latach 90. ubiegłego wieku zaczęto je wykorzystywać w kosmetologii na szerszą skalę.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH