awokado

Chcesz mieć piękny uśmiech? Wybieraj zielone produkty!

Nasi praprzodkowie mieli mocne i silne zęby, nie tylko dlatego, że rozszarpywali nimi mięso, ale również częściej niż współczesny człowiek żywili się… roślinami i warzywami. Im bardziej zielone i chrupiące, tym zdrowsze dla zębów!

Jarmuż

Jeśli chcesz rzadziej odwiedzać dentystę, postaw na zielone warzywa liściaste w diecie np. jarmuż. To jedno z najbardziej hipsterskich warzyw to obok szpinaku znakomite roślinne źródło m.in.

Przyczyny i leczenie trądziku

Przyczyny i leczenie trądziku

Z dr n. med. Ewą Chlebus, dermatologiem z kliniki Nova Derm, rozmawia Marzena Brzozowska‑Herod.

**Trądzik zwyczajny, pospolity, młodzieńczy. Czy to różne nazwy tej samej choroby dermatologicznej?**

Tak, to różne określenia choroby skóry, jaką jest trądzik zwykły. Często nazywano to schorzenie trądzikiem młodzieńczym, bo dotyczył 80 proc. populacji między 12. a 25. rokiem życia.

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne

Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do oparzeń skóry. Szczególnie narażone są na nie osoby o jasnej karnacji, z jasnymi lub rudymi włosami, a także z dużą ilością znamion barwnikowych. Jak łagodzić skutki nieodpowiedzialnego opalania? Słońce ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. W ciepłe, słoneczne dni wzrasta poziom endorfin w mózgu, dlatego mamy lepszy humor i więcej energii, niż podczas pochmurnej pogody. Ponadto, ekspozycja na słońce dostarcza organizmowi witaminę D3. Jednak z kąpieli słonecznych należy korzystać rozsądnie, o czym wielu urlopowiczów zapomina.

Grzybica skóry i paznokci

Grzybica skóry i paznokci

Szacuje się, że na grzybicę choruje blisko jedna trzecia populacji. Jest to choroba dosyć wstydliwa, ponieważ wiele osób uważa,
że jej przyczyną jest brak higieny. Oczywiście, zachowanie higieny jest bardzo ważne, ale nie zawsze chroni przed grzybicą, ponieważ powoduje ją wiele czynników. Grzybica skóry i paznokci może być powodowana przez grzyby, które bytują na naszej skórze przez cały czas, nie czyniąc nam szkody, jednak w stanach osłabienia mogą wywoływać chorobę. Wystąpieniu grzybicy sprzyja zmęczenie, stres, zaburzenia hormonalne, jednak zarazić się możemy również od innej osoby lub na basenie czy w saunie.

Choroby skóry u dzieci

Choroby skóry u dzieci

Skóra dziecka wykazuje odmienność w stosunku do skóry dojrzałego człowieka – nie ma jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego jest bardziej wrażliwa, podatna na działanie czynników fizycznych (promieniowanie UV), mechanicznych (podrażnienia, urazy), chemicznych (środki kosmetyczne), a także na wnikanie drobnoustrojów.Prawidłowe pH skóry wynosi 5,5-6 i ma za zadanie chronić organizm przez wnikaniem bakterii, dlatego błędem jest intensywne mycie skóry dzieci zasadowymi mydłami, które powodują podniesienie pH i utratę właściwości obronnych. Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony ze względu na swoją wrażliwość i delikatność.

Pielęgnacja skóry diabetyka

Pielęgnacja skóry diabetyka

Sucha, często nawet łuszcząca się i swędząca – taka jest zwykle skóra chorego na cukrzycę. Łatwo ulega uszkodzeniom, nawet najmniejsze ranki goją się wolniej niż u osoby zdrowej. Dlatego trzeba o nią bardzo starannie dbać. Zmiany naczyniowe towarzyszące cukrzycy (angiopatia naczyniowa) dotyczą zarówno dużych, jak i małych naczyń krwionośnych. Ich skutkiem jest niedożywienie skóry. Problemy pojawiają się zarówno w cukrzycy typu 1, jak i 2. Cukrzyca typu 2 rozwija się przez lata i długo pozostaje niewykryta. Często to właśnie zmiany skórne są pierwszymi sygnałami świadczącymi o cukrzycy. Rzadko jednak są z nią kojarzone.

Dieta dla pięknej skóry

Dieta dla pięknej skóry

Właściwie skomponowany jadłospis uwzględniający zapotrzebowanie organizmu na niezbędne witaminy i pierwiastki to tajemnica młodego wyglądu i piękna – lśniących włosów, gładkiej skóry oraz twardych paznokci.

Przebarwienia skóry

Przebarwienia skóry

Występujące na skórze przebarwienia, stanowią defekt kosmetyczny. Dodają skórze lat w podobnym stopniu jak zmarszczki. Zdarza się, że przebarwienia są następstwem miejscowych lub ogólnoustrojowych schorzeń.

Ostrożnie ze słońcem

Ostrożnie ze słońcem

Nadeszło upragnione lato, a z nim piękna słoneczna pogoda i tęsknota za złotą opalenizną. Opalenizna była ogromnie popularna w czasach starożytnych, później zastąpiła ją moda na porcelanowo-białą cerę, aż znów wróciła do łask w latach 20. XX wieku dzięki Coco Chanel.

Łap brąz przez filtr UV

Łap brąz przez filtr UV

Słońce poprawia humor, dodaje wigoru, pobudza krążenie i wydzielanie hormonów. Kiedy otula nas swymi promieniami, wszystko pulsuje radością.

Mamo

Mamo, wszystko mnie swędzi

Do tej pory nie udało się wyjaśnić przyczyny obserwowanego w ostatnich dziesięcioleciach wzrostu zachorowań dzieci na atopowe zapalenie skóry (AZS). Jedni obwiniają za to genetykę, inni coraz bardziej zanieczyszczone środowisko naturalne.

Kontrola znamion

Czerniak – kontrola znamion

Niestety ani swędzenie, ani bolesność, ani kłucie nie jest objawem czerniaka. Gdyby tak było, sprawa wyglądałaby bardzo prosto: pacjent wskazywałby swędzące go znamię, my wycinamy je i po sprawie. Cechą przemawiającą za przemianą znamienia w kierunku czerniaka jest odbarwianie się w środku z pozostawaniem czarnych kropek, tzw. pepperingu. Wygląda to tak, jakby komórki odpornościowe organizmu nie wiadomo czemu zjadły znamię. Zwykle pod takim obrazem kryje się czerniak.

Dłonie bezpieczne zimą

Dłonie bezpieczne zimą

Zabezpieczenie przed chłodem, wiatrem i gwałtownymi zmianami temperatur to podstawa troski o skórę dłoni zimą. W tym okresie nie wystarczy tylko nosić ciepłe rękawiczki, trzeba sięgnąć po specjalne kosmeceutyki.

Badaj znamiona!

Badaj znamiona skóry!

Na czerniaka może zachorować każdy i w każdym wieku. Jednak ryzyko zwiększa się bardzo u kobiet po 30. roku życia, a u mężczyzn po 40. Nieleczony czerniak zazwyczaj prowadzi do powstawania przerzutów i śmierci.

Żylaków nie wolno lekceważyć

Żylaków nie wolno lekceważyć

Przyczyną pojawienia się żylaków jest nadmierne rozciągnięcie cienkich i elastycznych żył, przebiegających tuż pod powierzchnią skóry, pod naporem krwi płynącej w kierunku serca. Ciśnienie krwi powracającej do serca jest niewielkie, dlatego potrzebny jest zmienny ucisk mięśni na żyły. Jeśli jednak mięśnie nie pracują dobrze, krew nie płynie tak sprawnie, jak to być powinno.

Bardzo ważna jest też praca zastawek żylnych. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, to krew – zamiast w kierunku serca – płynie w drugą stronę, a nie znajdując ujścia, napiera na ścianki żył. Stały jej napór deformuje żyły, mogą one ulec uszkodzeniu, a wtedy osocze przenika do otaczających tkanek, co powoduje obrzęk. Kiedy uszkodzenie staje się większe, przenikają przez nie również krwinki. Pojawiają się wtedy balonowate rozdęcia, czyli żylaki. Napór krwi jest największy w łydkach, dlatego to właśnie głównie tam pojawiają się żylaki. Czasem widać je też na podudziach i udach.

Opalanie kontrolowane

Opalanie kontrolowane

Promienie słoneczne oddziałują na skórę nie tylko na plaży czy wysoko w górach, ale także w mieście o każdej porze roku. Przenikają przez szyby i chmury. Dlatego kosmeceutyki z filtrami ochronnymi powinno się stosować przez cały rok.

Jak odmłodzić skórę?

Jak odmłodzić skórę?

Kremy z fitohormonami sojowymi mogą stosować kobiety od 40. roku życia. Uważa się, że przeciwdziałają hormonalnemu starzeniu się skóry. Wykazują właściwości odmładzające, przeciwzapalne, nawadniające oraz antyoksydacyjne. Stymulują syntezę białek strukturalnych, kolagenu i elastyny oraz mukopolisacharydów (kwasu hialuronowego).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH