Promienie słoneczne oddziałują na skórę nie tylko na plaży czy wysoko w górach, ale także w mieście o każdej porze roku. Przenikają przez szyby i chmury. Dlatego kosmeceutyki z filtrami ochronnymi powinno się stosować przez cały rok.
Słońce ma pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie człowieka. Jest niezastąpionym źródłem zdrowia i energii. Promienie słoneczne powodują przyspieszenie przemiany materii, wspomagają usuwanie toksyn z organizmu, korzystnie wpływają na ośrodkowy układ nerwowy. Atrakcyjna opalenizna dodaje pewności siebie i sprawia, że człowiek jest bardziej radosny. Najbardziej pożądanym efektem oddziaływania promieniowania ultrafioletowego na organizm ludzki jest zwiększenie produkcji witaminy D, niezbędnej do prawidłowego rozwoju kości i zębów oraz w profilaktyce osteoporozy. Witamina D odgrywa też istotną rolę w walce z rakiem piersi, prostaty i okrężnicy. Helioterapia, czyli terapia słońcem, stosowana jest z powodzeniem w leczeniu bezpłodności. Jednak intensywne i nieroztropne korzystanie z kąpieli słonecznych może być szkodliwe dla skóry i zdrowia w ogóle.
Nie tylko korzyści
Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na dwa zakresy: UVB, obejmujące długość 290-320 nm, oraz UVA – 320-400 nm. Krótsze fale UVB mają większą energię, penetrują zewnętrzne warstwy skóry i przez wiele lat uważane były za główną przyczynę uszkodzeń skóry, tj. za oparzenia słoneczne, starzenie się skóry, jej nowotwory oraz różnego rodzaju fotodermatozy. Okazuje się jednak, że za wiele zjawisk niekorzystnych dla skóry odpowiada również promieniowanie UVA.
Natężenie promieniowania najsilniejsze jest latem w godzinach południowych. Część promieniowania odbija się od piasku, wody, skał czy śniegu, toteż często jesteśmy narażeni na działanie promieni odbitych. Należy jednak pamiętać, że do poparzenia może dojść nawet w chłodny, mglisty dzień.
Najczęściej występującym efektem zbyt długiego przebywania na słońcu jest oparzenie słoneczne. Jak sobie z nim poradzić, przeczytasz w artykule na stronie 78.
Fotostarzenie
Poważniejszym skutkiem długiego przebywania na słońcu jest fotostarzenie się skóry. Na ten proces mają wpływ również wizyty w solarium. W tym przypadku mamy do czynienia ze starzeniem się skóry przewlekle eksponowanej na słońce, z wyraźnymi klinicznymi, histologicznymi i funkcjonalnymi cechami. Zmiany w takiej skórze, pod wpływem procesu fotostarzenia, są znacznie bardziej nasilone niż w przypadku starzenia się w naturalnym procesie i mogą pojawiać się wcześniej niż oznaki starzenia metrykalnego.
– Fotostarzenie jest w istocie przewlekłym procesem zapalnym skóry, powstałym w wyniku długotrwałej ekspozycji na promienie UV – mówi prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski z Kliniki Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. – Skóra 40-latka może mieć obraz podobny do dobrze chronionej skóry 70-latka, czyli być sucha i szorstka, ze zmniejszoną elastycznością i głębokimi zmarszczkami. Powstają też zmiany o groźniejszym charakterze: zaburzenia rogowacenia i pigmentacji określane jako przednowotworowe, teleangiektazje związane z posłonecznym zniszczeniem naczyń krwionośnych, przerost gruczołów łojowych i elastoza (zjawisko, które nie występuje nawet u osób w podeszłym wieku). Powstaniu elastozy towarzyszą zaburzenia syntezy białek odpowiedzialnych za prawidłową budowę włókien sprężystych. Istotą tego zjawiska jest zwiększenie liczby nieprawidłowo zbudowanych komórek i włókien elastyny, tworzących patologiczne masy amorficznego materiału w postaci grudek i guzków gromadzących się w skórze właściwej. Z kolei te procesy prowadzą do degradacji i zmniejszenia ilości włókien kolagenowych – tłumaczy specjalista.
Przebarwienia skóry
Często efektem przebywania na słońcu są przebarwienia skóry. Jest to spowodowane zaburzeniem działania komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny. Barwnik ten reguluje zabarwienie skóry i powoduje, że staje się ona ciemniejsza podczas opalania. Plamy i przebarwienia pojawiają się najczęściej w miejscach szczególnie narażonych na operowanie słońca, czyli na twarzy, dłoniach i dekolcie. W naskórku zachodzą zmiany rozkładu barwnika w postaci plam soczewicowatych, hiperpigmentacji (widoczne przebarwienia wielkości piegów lub większe), co wiąże się z przerostem lub zanikiem naskórka i odkładaniem się pofragmentowanych włókien elastycznych.
Wolne rodniki
Pod wpływem promieniowania UV zwiększa się również ilość wolnych rodników w organizmie. Cząsteczki te wpływają negatywnie na skórę i przyspieszają jej starzenie. Pośrednio niszczą włókna kolagenowe i atakują DNA.
– Dlatego istotne jest spożywanie jak największej ilości warzyw i owoców, zawierających ważne dla zdrowia skóry witaminy A, E i C. Antyrodnikowe działanie substancji zawartych w takim jadłospisie jest niezwykle korzystne. Ciągle nie docenia się roli witaminy C w odtwarzaniu prawidłowych włókien kolagenu. Także codzienne spożywanie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 chroni i wzmacnia skórę. Jeśli w pożywieniu ich brakuje, trzeba zastanowić się nad suplementacją diety – przypomina prof. Sławomir Majewski.
Nowotwory
Najpoważniejszym schorzeniem skóry są nowotwory. Oparzenia skóry spowodowane promieniowaniem UV zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia czerniaka. Promieniowanie to niszczy materiał genetyczny, co prowadzi do obumierania komórek i powoduje drobne uszkodzenia. Mogą one z czasem przyczynić się do powstania nowotworu. Należy pamiętać, że oparzenia słoneczne powstałe w dzieciństwie zwiększają ryzyko raka w wieku dojrzałym.
Profilaktyka czerniaka polega na samodzielnej kontroli stanu skóry 2-3 razy w roku oraz zabezpieczaniu skóry przed promieniowaniem słonecznym.
Inne efekty uboczne
Promienie UV wywołują zjawisko immunosupresji, czyli osłabienia układu odpornościowego. Dotyczy ono nie tylko skóry, ale całego organizmu. Skłonności te są uwarunkowane genetycznie.
Do innych niepożądanych efektów przebywania na słońcu należą reakcje fotouczulające. Wyróżnia się dwa ich typy: reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne. Polegają one na niekorzystnej reakcji, jaką wywołują niektóre substancje chemiczne, gdy zostaną poddane promieniowaniu słonecznemu. Do schorzeń skóry, które mogą powstać na skutek promieniowania UV, należą również dermatozy.
Umiar i ochrona
Jednym ze sposobów na zmniejszenie efektów szkodliwego działania promieni słonecznych jest stosowanie preparatów ochronnych z filtrami UV, które powinny być odpowiednio dobrane m.in. do rodzaju skóry, typu karnacji.
Filtry chemiczne pochłaniają szkodliwe promienie i neutralizują wolne rodniki. Znamy ponad 20 związków chemicznych spełniających to zadanie. Chronią one również przed promieniami UVB.
Do preparatów do opalania dodaje się również filtry fizyczne, np. tlenek cynku czy tlenek tytanu. Oba działają na zasadzie rozpraszania promieni UV i zabezpieczają głównie przed promieniowaniem UVA.
Coraz częściej w recepturze kosmeceutyków stosowane są także naturalne składniki promieniochronne (najczęściej pochodzenia roślinnego), takie jak aloes czy rumianek. Promienie słoneczne oddziałują na skórę nie tylko na nadmorskiej plaży czy wysoko w górach, ale także w mieście o każdej porze roku. Przenikają przez szyby i chmury. Dlatego kosmeceutyki z filtrami ochronnymi powinno się stosować przez cały rok. Przebywając na plaży, należy przed działaniem słońca chronić również włosy, najlepiej spryskując je specjalnym preparatem z filtrami.
Ujednolicone oznaczenia
Komisja Europejska zaleciła producentom kosmetyków do opalania stosowanie ujednoliconych oznaczeń na opakowaniach. SPF (Sun Protection Factor) oznacza iloraz minimalnej dawki promieniowania UV wywołującej rumień na skórze chronionej danym filtrem oraz minimalnej dawki promieniowania UV wywołującej rumień na skórze bez filtra. Niska ochrona to SPF 6 i 10. Średnia ochrona to SPF 15, 20 i 25. Wysoka ochrona to SPF 30 i 50, zaś bardzo wysoka ochrona (SPF 50+) oznacza pomiar SPF powyżej 60.
Najnowsze badania wykazały, że filtry mineralne i chemiczne niewystarczająco chronią skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Aby zapewnić pełną ochronę przeciwsłoneczną, trzeba chronić skórę także od wewnątrz poprzez zażywanie nutrikosmetyków zawierających antyoksydanty (witaminy C i E, beta-
-karoten, polifenole, koenzym Q10, selen, likopen).
Słońce jest dla wielu symbolem radości i szczęścia, jednak trzeba z niego korzystać rozsądnie. Nie można zapominać o preparatach łagodzących skutki oparzeń, a przede wszystkim o kosmeceutykach chroniących przed światłem słonecznym.
#Żelazne zasady plażowicza
- Unikam słońca w godzinach 10.00-15.00.
- Przed opalaniem nie używam perfum ani wód toaletowych.
- Upewniam się, czy zażywane leki nie mają działania fotouczulającego.
- 30 minut przed wyjściem na słońce smaruję twarz i ciało kosmetykami do opalania z odpowiednim filtrem UV.
- Dobieram fotoochronę do swojego fototypu i rodzaju skóry.
- Dopasowuję filtr do warunków pogodowych w miejscu, gdzie aktualnie przebywam.
- Pamiętam o zabezpieczeniu ust pomadką ochronną o SPF co najmniej 12.
- Noszę okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy.
- Nigdy nie śpię na słońcu.
- Pamiętam, że woda zwielokrotnia działanie słońca przez odbijanie promieni słonecznych.
- Swój kontakt ze słońcem zaczynam od zahartowania skóry, tzn. opalam się stopniowo przez 15-20 minut dziennie.
- Pamiętam, że szczególnie narażone na działanie słońca są: czoło, nos, ramiona, dekolt oraz miejsca, gdzie nagie ciało graniczy z ubraniem.
- Przebywając na słońcu, co dwie godziny oraz po wyjściu z wody, ponawiam aplikację kosmetyku z filtrem UV.
- Pamiętam, że najlepiej zażywać kąpieli słonecznych w ruchu.
- Piję dużo wody mineralnej i soków.
- Pamiętam, że skóra dzieci wymaga szczególnej ochrony przed słońcem i jest delikatniejsza od skóry dorosłych.
- Po kąpieli słonecznej zawsze stosuję odpowiedni balsam po opalaniu.
#Charakterystyka fototypów
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.