Szczepionka przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV

Szczepionka przeciw HPV jest refundowana częściowo lub całkowicie już w ponad 30 krajach. W Polsce Agencja Ochrony Technologii Medycznych wydała rekomendację, by ze środków publicznych nie finansować tych szczepień. Czy inwestowanie w tę metodę prewencji raka naprawdę się nie opłaca?

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu

Najczęściej mocz ma kolor żółty, który może różnić się intensywnością i odcieniem u różnych osób. U osób odwodnionych mocz przybiera ciemną barwę, natomiast gdy wypijemy dużo płynów, może być on bardzo jasny. Kolor moczu może się też zmienić pod wpływem diety (np. po zjedzeniu buraków robi się czerwonawy) albo leków.

Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Lek na endometriozę może zredukować liczbę operacji u kobiet

Stosując nowy lek na endometriozę, bolesne schorzenie kobiece, będące częstą przyczyną niepłodności, można nieraz uniknąć operacyjnego usuwania torbieli jajnika spowodowanych przez ogniska choroby – oceniają ginekolodzy, z którymi rozmawiała PAP.

Ich zdaniem, jest to o tyle istotne, że nawet mniej inwazyjne operacje ginekologiczne wykonywane laparoskopowo są czynnikiem mogącym dodatkowo – obok endometriozy – zmniejszać szansę pacjentki na zajście w ciążę. Poza tym, dzięki redukcji liczby inwazyjnych zabiegów, można obniżyć koszty leczenia choroby.

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Czy bakterie mogą nam pomóc w walce z chorobotwórczymi organizmami atakującymi układ moczowo-płciowy? Tak! Zastosowanie robiotyków ginekologicznych pomoże nam pozbyć się nieproszonych gości i ułatwi powrót do zdrowia.

Menomapuza - hormonalna terapia zastępcza

Menopauza – hormonalna terapia zastępcza

Pogłębiający się deficyt hormonów może prowadzić do wielu uciążliwych dla kobiet dolegliwości. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje wieloma skutecznymi preparatami, które mogą znacznie poprawić jakość życia kobiet po menopauzie.

Menopauza - Czas wielkich zmian

Menopauza – Czas wielkich zmian

Gdyby zapytać kobiety, z czym kojarzą klimakterium, pewnie wymieniłyby uderzenia gorąca, kołatanie serca, obniżone libido, huśtawki nastroju, kłopoty ze snem. Jednak z tymi objawami można skutecznie walczyć.

Dolegliwości podróżnika

Dolegliwości podróżnika

Choroba lokomocyjna, biegunka, zatrucie, oparzenia słoneczne mogą zepsuć odpoczynek każdemu turyście. Jak sobie poradzić z żołądkowymi rewolucjami? Jak zdezynfekować i opatrzyć rany? Jakie środki ostrożności zastosować, by uniknąć oparzeń słonecznych?

Klimat leczy schorzenia

Klimat leczy schorzenia

Wakacyjny wyjazd to nie tylko odpoczynek. Powietrze, aktywność fizyczna i słońce, a naukowo mówiąc: klimatoterapia, kinezyterapia i helioterapia to jedne z najstarszych metod leczenia. Oczywiście, osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zawsze przed wyjazdem pójść do lekarza, sprawdzić stan zdrowia i poprosić o wypisanie recepty na leki, by podczas wyjazdu nie zdarzyły się żadne przykre niespodzianki. W zależności od miejsca, do którego się wybieramy, lekarz może zmodyfikować leki lub zmienić ich dawkowanie. Zmiana klimatu działa pobudzająco na układ odpornościowy i może poprawić funkcjonowanie organizmu. W zależności od naszego stanu zdrowia są miejsca, w których będziemy czuć się świetnie, i takie, w których pobyt nie będzie nam służyć.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to stan, w którym substancje chemiczne stanowiące fizjologiczny lub patologiczny składnik moczu, wytrącają się w drogach moczowych pod postacią złogów (konkrementów). Problem ten dotyczy najczęściej osób w wieku 30-50 lat, ale może pojawić się w każdym wieku. Ocenia się, że na to schorzenie cierpi 10-12 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet. Częstość występowania kamicy nerkowej, porównywalna z częstością występowania nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, pozwala zaliczyć ją do chorób cywilizacyjnych. Rozpowszechnienie tej choroby ocenia się na 5 proc. populacji. Zauważalny jest znaczny wzrost (o około 60-70 proc.) zachorowań na kamicę nerkową w ciągu ostatnich 35 lat, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

Probiotyki

Probiotyki

Do walki z bakteriami chorobotwórczymi organizm przystosował m.in. pożyteczne mikroorganizmy, tworzące mikroflorę pokrywającą nabłonek przewodu pokarmowego. Przy nawracających infekcjach warto zatem przyjmować preparaty probiotyczne. Probiotyki przyjmowane doustnie w postaci suplementów diety mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ poprawiają równowagę endogenną mikroflory jelitowej. Wśród bakterii probiotycznych wyróżniamy m.in.: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium lactis, a także Saccharomyces boulardii (drożdże).

Choroby kobiece

Choroby kobiece

Strefy intymne są bardzo delikatną, wrażliwą i skłonną do podrażnień częścią kobiecego ciała. Niemal każda kobieta od czasu do czasu doświadcza takich dolegliwości, jak upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie, pieczenie czy suchość pochwy. Okres letni to czas, kiedy szczególnie trudno o zachowanie doskonałej higieny miejsc intymnych. W upalne dni skóra negatywnie reaguje na wysoką temperaturę, a syntetyczne kostiumy kąpielowe nie pozwalają jej oddychać. Dodatkowe zagrożenia to wizyty na publicznych kąpieliskach, korzystanie z natrysków, saun i łaźni. Warto także pamiętać, że używając wilgotnych ręczników i gąbek można narazić się na kontakt z niebezpiecznymi drożdżakami i bakteriami, które wywołują groźne infekcje. Nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo-płciowych sprzyja poważnym schorzeniom.

Grzybicze zapalenia pochwy i sromu

Grzybicze zapalenia pochwy i sromu

Stany zapalne pochwy i sromu są jednym z częstszych powodów zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Wśród przyczyn tych dolegliwości najczęściej wymienia się bakteryjne waginozy oraz grzybicze zapalenia pochwy i sromu. Infekcje grzybicze stanowią około 40 proc. wszystkich zapaleń pochwy.

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Zakażenia dróg moczowych to bez wątpienia wstydliwy problem dla kobiet. Niechętnie o tym mówią, bagatelizują objawy, nie zdając sobie sprawy, że mogą prowadzić one do poważnych schorzeń.

endometrioza objawy i leczenie

Endometrioza – objawy i leczenie

Tajemnicze słowo „endometrioza” od prawie stu lat nasuwa wiele pytań. Niestety, większość z nich nadal pozostaje bez odpowiedzi. Zbyt późne rozpoznanie, a czasami wręcz przeoczenie objawów towarzyszących temu schorzeniu, może prowadzić do szeregu groźnych powikłań. Jak najlepiej diagnozować i skutecznie leczyć endometriozę? W 2011 roku endometriozę stwierdzi się u ponad 200 mln kobiet na świecie – to od 5 do 10 proc. populacji kobiet w wieku reprodukcyjnym. Mimo ogromnych kosztów poniesionych na zdiagnozowanie endometriozy, tylko u niewielkiej części kobiet będzie ona właściwie i skutecznie leczona.

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium  przy

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.

Jak uniknąć NTM?

Niehigieniczny styl życia, nadwaga czy picie kawy w dużych ilościach mogą powodować występowanie nietrzymania moczu (NTM). Tymczasem, jak wynika ze społecznego raportu kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”, prawie trzy czwarte kobiet cierpiących na NTM nie zdaje sobie sprawy z tego, że same przyczyniają się do wystąpienia tej dolegliwości.

Interakcje leków z pożywieniem

Interakcje leków z pożywieniem

Przyjmując leki przepisane przez lekarza, warto wiedzieć, że spożywanie niektórych pokarmów, stosowanie preparatów witaminowych oraz suplementów diety zawierających składniki roślinne lub zioła, może powodować występowanie wzajemnych oddziaływań substancji czynnych i składników pokarmowych.

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, warto odwiedzić aptekę. Farmaceuta pomoże nam skompletować wakacyjną apteczkę, dzięki czemu będziemy przygotowani na różne „niespodzianki”, które mogą nas spotkać w czasie urlopu.

Pęcherz pod kontrolą

Pęcherz pod kontrolą

O ile zgłoszenie się do lekarza z grypą czy upławami wydaje się naturalne, o tyle przyznanie się do niepanowania nad swoim pęcherzem jest dla wielu bardzo trudne. A przecież jest to dolegliwość w większości przypadków wyleczalna!

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH