Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Warto pamiętać, by pacjentom stosującym antybiotyki, proponować osłonę w postaci odpowiednich probiotyków.

Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które podawane w kontrolowanych ilościach, poprawiają równowagę mikrobiologiczną, przede wszystkim w przewodzie pokarmowym człowieka. Preparaty te mogą zawierać izolowany szczep bakterii (np. Lactobacillus, Bifidobacterium lub Saccharomyces) lub mieszankę wielu szczepów.

Probiotyki

Probiotyki

Do walki z bakteriami chorobotwórczymi organizm przystosował m.in. pożyteczne mikroorganizmy, tworzące mikroflorę pokrywającą nabłonek przewodu pokarmowego. Przy nawracających infekcjach warto zatem przyjmować preparaty probiotyczne. Probiotyki przyjmowane doustnie w postaci suplementów diety mają korzystny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ poprawiają równowagę endogenną mikroflory jelitowej. Wśród bakterii probiotycznych wyróżniamy m.in.: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium lactis, a także Saccharomyces boulardii (drożdże).

Choroby kobiece

Choroby kobiece

Strefy intymne są bardzo delikatną, wrażliwą i skłonną do podrażnień częścią kobiecego ciała. Niemal każda kobieta od czasu do czasu doświadcza takich dolegliwości, jak upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie, pieczenie czy suchość pochwy. Okres letni to czas, kiedy szczególnie trudno o zachowanie doskonałej higieny miejsc intymnych. W upalne dni skóra negatywnie reaguje na wysoką temperaturę, a syntetyczne kostiumy kąpielowe nie pozwalają jej oddychać. Dodatkowe zagrożenia to wizyty na publicznych kąpieliskach, korzystanie z natrysków, saun i łaźni. Warto także pamiętać, że używając wilgotnych ręczników i gąbek można narazić się na kontakt z niebezpiecznymi drożdżakami i bakteriami, które wywołują groźne infekcje. Nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo-płciowych sprzyja poważnym schorzeniom.

Grzybicze zapalenia pochwy i sromu

Grzybicze zapalenia pochwy i sromu

Stany zapalne pochwy i sromu są jednym z częstszych powodów zgłaszania się pacjentek do ginekologa. Wśród przyczyn tych dolegliwości najczęściej wymienia się bakteryjne waginozy oraz grzybicze zapalenia pochwy i sromu. Infekcje grzybicze stanowią około 40 proc. wszystkich zapaleń pochwy.

Probiotyki - mikroorganizmy do zadań specjalnych

Probiotyki – mikroorganizmy do zadań specjalnych

W przewodzie pokarmowym znajduje się 10 razy więcej drobnoustrojów, niż mamy wszystkich komórek ciała.
Nic dziwnego, że mają one ogromny wpływ na nasz organizm. Szczególne miejsce wśród nich zajmują probiotyki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH