Wśród schorzeń dermatologicznych grzybica jest jedną z najbardziej uporczywych i przewlekłych. Nieleczona może doprowadzić do zeszpecenia skóry, utraty paznokci, zdolności chodzenia, utraty włosów, a w przypadku zakażenia całego organizmu do poważnego zagrożenia zdrowia.
Grzybica stóp jest chorobą, która dotyka co czwartego Polaka. Z badań wynika, że postrzegana jest w Polsce jako choroba wstydliwa, męcząca i trudna do skutecznego wyleczenia. Polacy nie dostrzegają powszechności występowania grzybicy stóp, a samą chorobę traktują jako trudną do leczenia i uciążliwą przypadłość.
Diagnoza
Zakażenie grzybicze stopy rozpoznajemy po wykwitach w postaci pęcherzyków, strupów i grudek, które zajmują najczęściej przyśrodkowe brzegi podeszwy oraz trzecią i czwartą szparę międzypalcową. Zanim pojawią się wykwity, warto zwrócić uwagę na pierwsze objawy. Zaniepokoić powinno złuszczanie się i pękanie naskórka w przestrzeniach międzypalcowych stóp. Jeśli występuje swędzenie stóp, należy sprawdzić, czy pod palcami występują białe pęcherze i zaczerwienienia skóry. Naskórek rozmięka, ulega maceracji i złuszcza się płatami. Zmiany te występują niekiedy krótkotrwale i mogą być lekceważone. Stają się jednak dolegliwe w okresie zaostrzeń, szczególnie kiedy dochodzi do powstania zmian wysiękowych na skórze, zgrubienia i zżółknięcia paznokci. Wtedy na samoleczenie jest już za późno.
Drożdżaki
Warto pamiętać, że zmiany w przestrzeniach międzypalcowych mogą być również wywołane infekcją drożdżakową (kandidioza). Są podobne do zmian spowodowanych przez dermatofity, w przeciwieństwie jednak do grzybicy zakażenie drożdżakowe nie przechodzi zazwyczaj na resztę stopy. Może natomiast zajmować pierwszą przestrzeń międzypalcową, która w grzybicy pozostaje niezmieniona. Objawy kandidiozy często ujawniają się w porze letniej, gdy z mokrymi stopami biegamy po plaży, nie zapobiegamy poceniu się stóp i niezbyt dokładnie je wycieramy, używamy wakacyjnych łazienek i obcych pryszniców.
Leczenie
Wbrew obiegowym opiniom wcale nie jest takie trudne, a to dzięki lekom nowej generacji. Schorzenie można wyleczyć skutecznie i szybko. Specjaliści szacują, że w Polsce aż 35% chorych na grzybicę stóp nie leczy jej wcale. Część chorych stara się ją leczyć, używając źle dobranych środków, co przedłuża o kilka tygodni lub miesięcy faktyczny okres zwalczania choroby. Generalnie grzybica stóp jest łatwa do samodiagnozy i tym samym wyleczenia szczególni w początkowym stadium. W takim przypadku najlepiej zaopatrzyć się w aptece w krem przeciwgrzybicowy. Kurację takim środkiem powinno się stosować siedem dni od ustąpienia objawów. Stopy przed posmarowaniem powinny być dokładnie umyte i wysuszone. Środek nanosimy na zmienione chorobowo miejsca. Właściwe stosowanie preparatów dostępnych bez recepty jest bezpieczne i gwarantuje wysoki odsetek wyleczeń – od 92 do 100 proc.
Jeśli samoleczenie w ciągu 2–3 tygodni okaże się nieskuteczne, należy się udać do dermatologa. Nie podejmujemy samoleczenia, jeśli mamy zaawansowane objawy, a jeśli grzybicy międzypalcowej stóp towarzyszy grzybica paznokci, bezwzględnie należy podjąć leczenie ogólne.
Unikaj
Ciepła i wilgoci. Zwracaj uwagę na to, co zakładasz na nogi, grzybicy sprzyja noszenie nieprzewiewnego i ciasnego obuwia (zwłaszcza latem). Wyrzuć z szuflady skarpetki ze sztucznego tworzywa. Nie pożyczaj butów, pościeli i tego, co może mieć bezpośredni kontakt ze skórą. Profilaktycznie używaj kremu przeciwgrzybicowego, jeśli korzystasz z wanien lub pryszniców i ręczników w hotelach. Na basen i na plażę zabieraj klapki, chodząc boso po mokrych posadzkach i piasku, łatwo możesz złapać grzybicę. Zachorowaniu sprzyja również nadmierna potliwość stóp, używanie zbyt alkalicznych mydeł. Niestety, szczególnie na grzybicę powinni uważać cukrzycy i ludzie z zaburzeniami krążenia obwodowego kończyn dolnych.
#Czy wiesz że…
Grzybica stóp często dotyka ludzi aktywnych, a wśród sportowców występuje na tyle często, że utworzono dla niej termin „stopa sportowca” (ang. „athlete’s foot”). Zagrożone zarażeniem się grzybicą stóp są osoby uprawiające sporty, w których stopy mają bezpośredni kontakt z podłożem, takie jak judo, zapasy, karate czy, modna ostatnio, joga. Na to ryzyko narażeni są również entuzjaści gimnastyki, fitness, a także ludzie często korzystający z basenów.