(Nie?) – przyjazne słońce


W krajach podzwrotnikowych matki wiedzą, że doskonałym środkiem na oparzenia słoneczne jest papka ze sproszkowanego kłącza Curcumy – kwiatu pochodzącego z południowej Afryki – połączona z niewielką ilością oliwy.

Poparzenie słoneczne to silny stan zapalny zewnętrznych warstw skóry. Pierwsze objawy nieprawidłowości to przekrwienie i zaczerwienienie połączone na ogół z obrzękiem i bólem. Symptomy łagodnego oparzenia to lekkie zaczerwienienie. Poważniejszy stan uzewnętrznia się drobnymi pęcherzami wypełnionymi płynem surowiczym. Przy ciężkim poparzeniu skóra staje się purpurowa, pojawiają się objawy ogólne, dreszcze i gorączka. Apogeum osiągają w ciągu 24 godzin. Wtedy wycieczka do lekarza staje się obowiązkowa.

Szkodliwe promieniowanie
Dawka promieniowania słonecznego, która może wywołać poparzenie, zależy od indywidualnych cech skóry. Decydująca jest ilość zawartego w niej barwnika, czyli melaniny. To ona pochłania promieniowanie nadfioletowe i tworzy naturalną barierę ochronną skóry. Ludzie o jasnych włosach wytwarzają mniej melaniny niż osoby o ciemnej karnacji, dlatego blondyni łatwiej ulegają poparzeniom słonecznym. Istotne są też warunki atmosferyczne, położenie geograficzne, pora dnia i roku, w zależności od nich zmienia się stopień szkodliwego działania słońca na skórę. Warto pamiętać, że niektóre leki, na przykład antybiotyki i środki hormonalne, zwiększają wrażliwość skóry na promieniowanie nadfioletowe.

Ukojenie
Jeśli oparzenie jest łagodne, chłodna, dziesięciominutowa kąpiel da ukojenie i nawilży skórę. Podobnie działa letnia kąpiel w słabym roztworze sody oczyszczonej (filiżanka sody na wannę wody). Do wanny zamiast tego można też wlać filiżankę krochmalu z mąki owsianej lub kartoflanej. Aby przy oparzeniach słonecznych złagodzić ból, można też stosować okłady z namoczonych w chłodnym mleku bawełnianych ręczników lub gazy. Zbawienne okazać się mogą kompresy z zaparzonych i ochłodzonych torebek herbaty – zawarta w niej tanina działa przeciwbólowo. Ukojenie może też przynieść miejscowe zastosowanie miąższu z aloesu albo kremów zawierających wyciąg z rumianku lub nagietka – łagodzą stan zapalny skóry i przyspieszają jej zdrowienie. Jeśli chcemy naturalnie pobudzić mechanizmy naprawcze w skórze i skrócić proces jej zdrowienia, sięgnijmy po olej rybny lub lniany, zawierają one zbawienne kwasy tłuszczowe omego-3.

Operacja słoneczna powoduje gromadzenie się w skórze wolnych rodników. To one są odpowiedzialne za uszkodzenia wewnątrzkomórkowe. Zapobiegamy temu, zaopatrując organizm w przeciwutleniacze, czyli witaminy C i E. Można też stosować miejscowo kremy z witaminą E, która przyspiesza gojenie się skóry i przeciwdziała powstawaniu blizn.

Przede wszystkim zapobiegaj
Nie jest to trudne. Wystarczy używać kremów z filtrami ochronnymi o numerze 15 i większym. Opalajmy się też z umiarem – najlepiej unikać słońca między 10 rano a 3 po południu. I pamiętaj, promienie słoneczne odbite od wody, piasku, śniegu, a nawet przenikające przez warstwy chmur są równie szkodliwe, jak bezpośrednie promieniowanie.

Nadmierny kontakt ze słońcem grozi poparzeniem, przyspiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia raka.

4.6/5 - (276 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH