Polipragmazja

Polipragmazja

Jaka jest różnica między polipragmazją a politerapią? Polipragmazją nazywamy przyjmowanie przez pacjenta wielu leków, a także preparatów dostępnych bez recepty, które mogą wchodzić w niekorzystne interakcje. Politerapia, czyli wielolekowość, to przyjmowanie wielu leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi, wynikającymi z aktualnych standardów postępowania medycznego. Oba zjawiska są powszechne w terapii osób w podeszłym wieku.

Skuteczność terapii – dla każdego coś innego

Każdy człowiek jest inny, dlatego nie wszystkie leki działają na nas tak samo. Poznaj z nami najciekawsze tajemnice działania leków. Dawka leku zależy od wieku pacjenta, z tego powodu na ogół nie podaje się dorosłym i dzieciom tych samych pigułek. Skuteczność terapii może zależeć od płci, a także od tego, czy cierpimy na inne schorzenia. Na wyniki leczenia może wpłynąć również to, co jesz i pijesz – leki nie lubią alkoholu i niektórych pokarmów.

Interakcje leków z pożywieniem

Interakcje leków z pożywieniem

Przyjmując leki przepisane przez lekarza, warto wiedzieć, że spożywanie niektórych pokarmów, stosowanie preparatów witaminowych oraz suplementów diety zawierających składniki roślinne lub zioła, może powodować występowanie wzajemnych oddziaływań substancji czynnych i składników pokarmowych.

Interakcje leków z sokiem grejpfrutowym

Picie soku grejpfrutowego podczas prowadzonej farmakoterapii może spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu. Sok grejpfrutowy hamuje bowiem metabolizm na jelitowym izoenzymie cytochromu P450 CYP3A4. Takie działanie wpływa na zwiększenie stężenia przyjmowanego leku we krwi, jak również na aktywację niektórych proleków. Co więcej, nawet jeśli pacjent nie przyjmuje jednocześnie soku grejpfrutowego z dawką leku, to i tak może dojść do niebezpiecznych interakcji.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH