Nietrzymanie moczu przez seniorów

Nietrzymanie moczu – ten problem można rozwiązać

Nietrzymanie moczu to obok zakażeń układu moczowego najpowszechniejsza przypadłość z jaką zgłaszają się pacjentki do urologów. Problem dotyka co raz większą liczbę osób starszych, także mężczyzn. Choć to kwestia wstydliwa, to sposoby, by sobie z tym radzić i normalnie funkcjonować na co dzień. 

Składniki soi poprawiają skuteczność radioterapii

Zawarte w ziarnach soi składniki mogą zwiększyć skuteczność leczenia guzów płuca – informuje pismo „Radiotherapy and Oncology”.
Zespół prof. Gildy Hillman z Wayne State University (USA) wykazał wcześniej, że sojowe izoflawonoidy – naturalne, nietoksyczne składniki soi – zwiększają zdolność promieniowania jonizującego do niszczenia komórek nowotworowych, blokując mechanizmy naprawiające DNA oraz szlaki metaboliczne, które komórka nowotworowa wykorzystuje, aby przetrwać radioterapię.

Neurostymulator dróg moczowych wszczepiony w Polse!

W Klinice Urologii Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus – Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie przeprowadzono drugi etap pierwszej w Polsce operacji wszczepia stymulatora InterStim przywracającego za pomocą impulsów elektrycznych prawidłowe oddawanie moczu

4 sierpnia została, po raz pierwszy w Polsce, zakończona procedura implantacji neurostymulatora dróg moczowych, który przywraca prawidłowe oddawanie moczu.

Polipragmazja

Polipragmazja

Jaka jest różnica między polipragmazją a politerapią? Polipragmazją nazywamy przyjmowanie przez pacjenta wielu leków, a także preparatów dostępnych bez recepty, które mogą wchodzić w niekorzystne interakcje. Politerapia, czyli wielolekowość, to przyjmowanie wielu leków zgodnie z zaleceniami lekarskimi, wynikającymi z aktualnych standardów postępowania medycznego. Oba zjawiska są powszechne w terapii osób w podeszłym wieku.

Pęcherz pełen kłopotów (nietrzymanie moczu)

Popuszczanie moczu wywołuje u wielu osób uczucie zażenowania, upokorzenia, ogromnego zawstydzenia. Nie potrafią o tym otwarcie rozmawiać, nie chcą zwierzyć się ze swoich problemów nawet lekarzowi. A przecież nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć!

Problem z utrzymaniem moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na tę dolegliwość uskarża się około 17-46 proc. kobiet (niektóre źródła podają, że nawet 60 proc.). Te dane są tak rozbieżne, ponieważ w rzeczywistości tylko 30 proc. pań zgłasza się z tą przykrą dolegliwością do specjalisty.

Jak uniknąć NTM?

Niehigieniczny styl życia, nadwaga czy picie kawy w dużych ilościach mogą powodować występowanie nietrzymania moczu (NTM). Tymczasem, jak wynika ze społecznego raportu kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”, prawie trzy czwarte kobiet cierpiących na NTM nie zdaje sobie sprawy z tego, że same przyczyniają się do wystąpienia tej dolegliwości.

Pęcherz pod kontrolą

Pęcherz pod kontrolą

O ile zgłoszenie się do lekarza z grypą czy upławami wydaje się naturalne, o tyle przyznanie się do niepanowania nad swoim pęcherzem jest dla wielu bardzo trudne. A przecież jest to dolegliwość w większości przypadków wyleczalna!

Prostata – męska rzecz

Prostata – męska rzecz

Prostata to narząd mieśniowo-gruczołowy znajdujący się w miednicy mniejszej poniżej pęcherza. Przebiega przez nią tzw. część sterczowa cewki moczowej. Wydzielina prostaty jest mętną cieczą o zasadowym odczynie, w której zawieszone są plemniki.

Dolegliwości ciążowe

Dolegliwości ciążowe

Początek ciąży to podstawowe badania: grupa krwi, morfologia, mocz, poziom glukozy, odczyn Wassermanna, choroby odzwierzęce, cytomegalowirus. Potem co miesiąc kontrola ginekologiczna, po 30. tygodniu ciąży co 2 tygodnie. Jeżeli jest taka potrzeba, to przed rozwiązaniem pacjentka powinna zgłaszać się na kontrolę do swojego ginekologa co tydzień.

Higiena intymna kobiet w ciąży

Higiena intymna kobiet w ciąży

Wyniki obserwacyjnego badania SOPHY opublikowane w październiku 2008 roku udowodniły, jak ważna jest higiena intymna u kobiet. Okres ciąży i połogu wymaga wyjątkowej pielęgnacji okolic intymnych. Niestety większość kobiet nie potrafi prawidłowo zadbać o higienę intymną w tym szczególnym czasie.

menopauza to nie koniec swiata

Menopauza to nie koniec świata

Terminem „menopauza” (od greckich słów oznaczających miesiąc i zakończenie) określa się koniec cykli płciowych. Warto wiedzieć, jakie problemy zdrowotne niesie ze sobą menopauza i jak można sobie z nimi radzić, aby zachować dobrą formę i móc cieszyć się życiem.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH