Nietrzymanie moczu to jakiekolwiek mimowolne wyciekanie moczu. Ze zjawiskiem tym (z wyłączeniem przetok i wad wrodzonych) mamy do czynienia, gdy ciśnienie śródpęcherzowe przewyższa ciśnienie przezcewkowe, a pacjent nie może tego kontrolować.
Etiopatogeneza nietrzymania moczu jest wieloczynnikowa i złożona. Może być zarówno objawem, jak i powikłaniem wielu poważnych chorób. Może dotyczyć zarówno patologii w jamie brzusznej i miednicy, jak i w ośrodkowym czy obwodowym układzie nerwowym. Nietrzymanie moczu może być wywołane m.in. niekorzystnym dla pacjenta leczeniem lub zmianą stosunków anatomicznych w obrębie miednicy mniejszej w okresie menopauzy.
Epidemiologia i aspekt społeczny
Nietrzymanie moczu to ogromny i często niedoceniany problem społeczny. W rzeczywistości trudno określić częstość występowania tego zjawiska. Nietrzymanie moczu to jedna z 10 najczęściej wymienianych dolegliwości mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Wielu pacjentów, zwłaszcza osób starszych, wstydzi się o niej mówić nawet lekarzowi, wynika to m.in. z braku wiedzy o możliwościach leczenia oraz z poczucia izolacji społecznej.
Nietrzymanie moczu może pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej zdarza się u osób starszych (nawet u 50 proc. tej grupy wiekowej) i jest jedną z najczęściej podawanych przyczyn ubiegania się o opiekę w domu starców. Zjawisko to występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Ocenia się, że na tę dolegliwość cierpi od 20 do 45 proc. kobiet w różnych grupach wiekowych.
Diagnostyka
Aby właściwie rozpoznać nietrzymanie moczu, należy przeprowadzić bardzo dokładny wywiad z pacjentem. Powinien on obejmować informacje m.in. dotyczące zaburzeń mikcji w dzieciństwie, spraw ginekologiczno-położniczych uwzględniających liczbę i przebieg ciąż, porodów, cesarskich cięć, przebytych operacji radioterapii (zwłaszcza w obrębie miednicy i jamy brzusznej), chorób współistniejących (infekcje układu moczowego, cukrzyca, choroby neurologiczne, choroby prostaty, narządu rodnego, układu krążenia, nadciśnienie, nowotwory), przyjmowanych leków, ilości wypijanych płynów i diety.
Kolejnym ważnym elementem wywiadu jest ustalenie stopnia nietrzymania moczu, częstości występowania epizodów i towarzyszących im okoliczności, nykturii, trybu życia, dotychczasowego leczenia i jego efektu. Bardzo pomocne jest prowadzenie przez pacjenta karty mikcyjnej. Powinna ona uwzględniać godziny i objętości oddanego moczu, epizody gubienia moczu z oceną ich stopnia i towarzyszace im okoliczności, przyjęte objętości płynów.
W badaniu przedmiotowym obowiązuje dokładne badanie ginekologiczne (u kobiet), urologiczne i neurologiczne. Bardzo ważnym elementem badania jest próba kaszlowa.
Badania dodatkowe powinny objąć: wykluczenie infekcji, badanie USG układu moczowego (z oceną zalegania moczu po mikcji), test podpaskowy (zwiększenie się wagi podpaski o 1 g w ciągu godziny jest dowodem na nietrzymanie moczu). W wybranych przypadkach – szczególnie wobec wątpliwości diagnostycznych czy kwalifikacji do leczenia operacyjnego – wskazane jest badanie urodynamiczne. Należy jednak podkreślić, że jest to badanie inwazyjne i nie powinno być wykonywane u wszystkich pacjentów. W wybranych przypadkach wykonuje się także przepływ cewkowy, badania radiologiczne czy cystoskopię.
Leczenie i pielęgnacja chorych
Terapia nietrzymania moczu będącego objawem lub powikłaniem innych poważnych chorób powinna obejmować przede wszystkim leczenie choroby podstawowej.
Leczenie zachowawcze w zależności od etiologii obejmuje stosowanie leków antycholinergicznych, α-blokerów, trójpierścieniowych leków antydepresyjnych, leków rozkurczowych, leków odkażających. U kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym jako leczenie uzupełniające stosuje się hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Ważnym elementem postępowania zachowawczego są ćwiczenia i zabiegi wzmacniające mięśnie przepony moczowo-płciowej (ćwiczenia Kegela, elektrostymulacja, biofeedback).
Leczenie inwazyjne obejmuje próby dopęcherzowego stosowania leków, wstrzyknięcia i implanty okołocewkowe, zabiegi podwieszenia cewki moczowej lub szyi pęcherza (operacja Burcha), operacje wzmacniajace przednią ścianę pochwy, implantacje sztucznego zwieracza, operacyjne leczenie przeszkody podpęcherzowej u mężczyzn. Bardzo widoczna jest tendencja do stosowania technik minimalnie inwazyjnych (igłowy sling, zabiegi laparoskopowe i endoskopowe).
Istotnym elementem opieki jest właściwa pielęgnacja. Dotyczy ona przede wszystkim chorych w podeszłym wieku o ograniczonej sprawności, terminalnych. Obejmuje ona stosowanie zabiegów higienicznych, leków objawowych i odkażających drogi moczowe oraz takich środków, jak cewniki pęcherzowe, cewniki zewnętrzne (u mężczyzn), pieluchomajtki, kieszonki na mocz czy wkładki anatomiczne.
Obserwowane w badaniach demograficznych wydłużenie średniego czasu życia i starzenie się społeczeństw krajów rozwiniętych prowadzi do stałego zwiększania się liczby osób wymagających opieki medycznej i pielęgnacji.
Wydaje się więc, że nietrzymanie moczu będzie stanowiło coraz bardziej powszechny problem i należy zastanowić się nad sposobem jego rozwiązania.
#Przyczyny nietrzymania moczu (wg International Continence Society)
nietrzymanie moczu z parć naglących (a więc z przyczyn pęcherzowych)
- nadreaktywność wypieracza
- niska podatność ściany pęcherza
wysiłkowe nietrzymanie moczu
- nadmierna ruchomość szyi pęcherza
- niewydolność mechanizmu zwieraczowego
nietrzymanie moczu z przepełnienia
- niedoczynność wypieracza
- podpęcherzowa przeszkoda w odpływie moczu
nietrzymanie pozazwieraczowe
- przetoki
- wady rozwojowe
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.