Lek generyczny powinien zawierać identyczną substancję czynną co jego oryginalny odpowiednik oraz mieć potwierdzoną biorównoważność. Zastępowanie preparatów oryginalnych generycznymi może być bezpieczne jedynie pod warunkiem dokładnej kontroli biorównoważności leków.
Lek generyczny to lek zawierający identyczną substancję czynną, w tej samej dawce i postaci co lek innowacyjny, o udowodnionej wobec niego równoważności biologicznej. Preparaty te mogą różnić się wielkością, kształtem, a także zawierać inne substancje wypełniające, konserwujące czy barwiące. Substancje te nie powinny jednak wywierać własnego działania farmakologicznego ani być przyczyną działań niepożądanych. Czasami jednak zamiana środka konserwującego czy barwnika może u niektórych chorych powodować wystąpienie działań niepożądanych, najczęściej w postaci odczynów alergicznych.
Bez badań taniej
Firma produkująca leki generyczne nie jest zobligowana do powtarzania badań przedklinicznych i klinicznych. Może powołać się na dane produktu oryginalnego, który został dopuszczony do obrotu w oparciu o udokumentowane, pełne badania chemiczno-farmaceutyczne, farmakologiczno-toksykologiczne i kliniczne. Takie badania są żmudne, czasochłonne (trwają zwykle 8-15 lat) oraz bardzo kosztowne. Koszt wprowadzenia leku do obrotu waha się w granicach 300-800 mln dolarów. Stąd cena leku oryginalnego, chronionego patentem, jest znacznie wyższa od ceny leku generycznego.
Leki odtwórcze są tańsze zwykle o 20-80 proc., a zatem łatwiej dostępne dla mniej zamożnych pacjentów. Jeśli na recepcie lekarz nie zamieści adnotacji „nie zamieniać”, farmaceuta ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości zakupu tańszego odpowiednika, o udowodnionej wobec leku oryginalnego równoważności biologicznej.
Biorównoważność
Równoważność biologiczną określa się zwykle na podstawie krzywych zależności stężenia leku i/lub jego metabolitu(ów) w płynie biologicznym, takim jak krew, osocze, surowica lub mocz, uzyskanych po podaniu ochotnikom na czczo pojedynczej dawki leku w badaniu z randomizacją, prowadzonym w układzie naprzemiennym. Oznaczone parametry farmakokinetyczne dla leku odtwórczego, tj. pole pod krzywą zależności zmian stężenia leku od czasu (AUC), maksymalne stężenie leku w osoczu (Cmax) i czas, po jakim osiągane jest maksymalne stężenie leku (tmax), porównuje się z parametrami uzyskanymi dla leku referencyjnego, czyli służącego za punkt odniesienia przy wykazywaniu zasadniczego podobieństwa.
Nie ma jednak dwóch środków leczniczych, które osiągają identyczne parametry w każdym momencie pobierania próbki. Dopuszczalne różnice między lekiem innowacyjnym a lekiem odtwórczym nie mogą wynosić więcej niż +/–20 proc. Lekiem referencyjnym powinien być lek oryginalny, którego jakość, bezpieczeństwo i skuteczność została potwierdzona w pełnych badaniach wymaganych przy rejestracji i nad którym sprawowany jest nadzór w terapii, a nie lek będący liderem na danym rynku lub dostępna na rynku inna wersja leku odtwórczego. W przypadku niewłaściwego doboru leku referencyjnego istnieje duże niebezpieczeństwo, że różnice w dostępności biologicznej pomiędzy lekiem innowacyjnym a odtwórczym mogą być znacznie większe (nawet 40 proc.).
Różnice w dostępności bioogicznej
Równoważność biologiczną trudno uzyskać zwłaszcza w przypadku preparatów o przedłużonym działaniu. Royal Pharmaceutical Society of Great Britain w 1993 r. wydało oświadczenie, że „jest mało prawdopodobne, aby doustne preparaty o zmodyfikowanym uwalnianiu, które mają różne mechanizmy uwalniania substancji czynnej i szybkości rozpuszczania, miały takie same właściwości farmakokinetyczne, nawet w przypadku identycznej zawartości składników czynnych w każdym preparacie”. Jest więc niezwykle istotne, by chory otrzymujący doustne leki o zmodyfikowanym uwalnianiu, którego stan ustabilizowano za pomocą określonego preparatu, nadal otrzymywał ten sam lek.
Różnice w dostępności biologicznej mogą nie mieć zasadniczego wpływu na efekty kliniczne w przypadku leków o wysokim indeksie bezpieczeństwa, np. zobojętniających sok żołądkowy, niektórych witamin, doustnych leków przeciwbakteryjnych. W innych przypadkach niewielkie zmiany stężenia leku we krwi mogą istotnie wpływać na skuteczność leczenia i ryzyko wystąpienia niekorzystnych efektów klinicznych. Jest to szczególnie ważne dla leków stosowanych w ciężkich schorzeniach, które wymagają ściśle przewidywalnego efektu terapeutycznego lub gdy leki posiadają wąski przedział terapeutyczny i istnieje duże niebezpieczeństwo wystąpienia poważnych działań niepożądanych (np. glikozydy nasercowe, beta-adrenolityki, leki przeciwarytmiczne, przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpadaczkowe, psychotropowe, cytostatyki).
„Pomarańczowa książeczka”
Jednym z krajów, w których obowiązują ścisłe regulacje prawne i skodyfikowane zasady dotyczące ustalenia równoważności leków oryginalnych i generycznych są Stany Zjednoczone. Przyjęto tam, że każdy lek wprowadzony na rynek podlega ocenie przez rządową agencję rejestracyjną (FDA, Food and Drug Administration), która nadaje mu kod kategoryzacyjny. Za równoważne terapeutycznie FDA uznaje wyłącznie te leki generyczne, które są równoważne farmaceutycznie i biologicznie z lekiem innowacyjnym oraz spełniają określone standardy jakości i czystości produktu, jak również produkowane są w oparciu o nowoczesne standardy wytwarzania leku (GMP).
FDA publikuje co roku tzw. „pomarańczową książeczkę” (Orange Book), w której podaje aktualną kategorię równoważności dostępnych na rynku leków generycznych. Przyjęte przez agencję regulacje prawne ułatwiają amerykańskim farmaceutom przestrzeganie Kodeksu Etyki i niewprowadzanie do obrotu leków o wątpliwej jakości czy bezpieczeństwie.
Unijne standardy
Zdecydowana większość leków odtwórczych dostępnych w Polsce jest skuteczna i bezpieczna, czego dowodzi 25-letnie (ochrona patentowa) doświadczenie chorych, lekarzy i farmaceutów. Należy jednak pamiętać, że część generyków dostępnych na naszym rynku została dopuszczona do obrotu niezgodnie ze standardami Unii Europejskiej, ponieważ od leków odtwórczych rejestrowanych do 30 kwietnia 2004 r. wymagano jedynie oznaczenia dostępności farmaceutycznej, natomiast nie wymagano oznaczenia równoważności biologicznej.
Polskie firmy farmaceutyczne mają czas na dostosowanie się do unijnych standardów do końca 2008 r. (tzw. okres przejściowy). Dlatego wybór leku wyłącznie na podstawie kosztów bezpośrednich ciągle stwarza ryzyko, że zastosowany preparat nie jest równoważny pod względem biologicznym, co może być przyczyną niepowodzenia terapii lub wystąpienia działania niepożądanego. Przy zamianie drogiego leku innowacyjnego na jego tańszy odpowiednik istotna powinna być nie tylko cena leku, lecz przede wszystkim jego jakość i potwierdzona przez producenta biorównoważność w stosunku do leku oryginalnego.
Piśmiennictwo u autorki