Doping to zjawisko coraz powszechniejsze. Wiele substancji stosowanych w popularnych schorzeniach można wykorzystać także do stymulowania organizmu do coraz większego wysiłku fizycznego. Farmaceuta powinien mieć świadomość, że dana substancja może być wykorzystana przez nabywcę w innym celu niż terapia.
W Kodeksie Etyki Farmaceuty – Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej napisano, że „farmaceuta powinien szerzyć oświatę zdrowotną, brać udział w zwalczaniu uzależnień lekowych, toksykomanii, alkoholizmu i dopingu farmakologicznego w sporcie”. Aptekarz powinien wiedzieć, w jakim celu pacjent nabywa dany środek leczniczy, zwłaszcza że wiele substancji stosowanych w popularnych schorzeniach można wykorzystać do stymulowania organizmu do coraz większego wysiłku fizycznego.
Substancje dopingujące
Substancje dopingujące podzielone zostały na pięć grup. Pierwszą z nich stanowią środki pobudzające (np. amfetamina, pipradol), drugą – narkotyczne środki przeciwbólowe (np. morfina, metadon). Do trzeciej zaliczone zostały anaboliki, które dzielą się na steroidy anaboliczno-androgenne (np. nandrolon, stanozol) oraz na inne substancje anaboliczne (np. salbutamol, klenbuterol). Czwartą grupę stanowią diuretyki (np. furosemid, hydrochlorotiazyd), a piątą hormony peptydowe i glikoproteinowe (hormon wzrostu, erytropoetyna).
Diuretyki
Diuretyki to substancje, które nie działają bezpośrednio dopingująco. Są natomiast stosowane w celu maskowania innych zażytych substancji poprawiających kondycję. Środki moczopędne przyspieszają eliminację z organizmu niedozwolonych substancji. Poza tym diuretyki są wykorzystywane w celu szybkiego zmniejszenia masy ciała. Ma to istotne znaczenie w takich dyscyplinach jak zapasy czy boks. Kulturyści często zażywają w sposób przewlekły hydrochlorotiazyd w celu uzyskania odpowiedniej „rzeźby mięśni”.
Działania niepożądane tych związków to poważne zaburzenia elektrolitowe, nagły spadek ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, nudności, bóle i zawroty głowy, omdlenia oraz kurcze mięśniowe.
Hormony peptydowe
Gonadotropina kosmówkowa wykazuje m.in. działanie anaboliczne. Fizjologicznie wytwarzana jest przez łożysko. Z jej działaniem wiąże się jeden z najbardziej drastycznych rodzajów dopingu – doping przerywaną ciążą. Kobiety biorące udział w zawodach zostają zapłodnione na dwa, trzy miesiące przed konkursem. W ich organizmie dochodzi do wzrostu procesów anabolicznych, zwiększenia wydajności układu oddechowego i pracy serca. Tuż przed zawodami ciążę się usuwa.
Natomiast erytropoetyna jest wykorzystywana jako lek na wiele rodzajów niedokrwistości. Znalazła zastosowanie jako środek dopingowy, ponieważ pobudza wytwarzanie i dojrzewanie krwinek czerwonych, a zatem zwiększa ilość transportowanego z krwią tlenu.
Niebezpieczeństwa związane z podawaniem erytropoetyny to nadmierne zagęszczenie i duży wzrost lepkości krwi mogące prowadzić do zakrzepów, a w konsekwencji do zawału serca, zatoru płuc czy udaru mózgu.
Doping krwią
Ta metoda polega na przetoczeniu do krwiobiegu zawodnika jego własnej lub cudzej krwi lub ewentualnie jej preparatów zawierających erytrocyty. W ten sposób zdolność krwi do przenoszenia tlenu do komórek ciała zwiększa się, a tym samym zwiększa się wytrzymałość organizmu.
Sportowcy po treningu wysokogórskim, w czasie którego szpik kostny produkuje dużo więcej czerwonych krwinek z powodu stosunkowo małej zawartości tlenu w rozrzedzonym powietrzu, oddają swoją krew. Na kilka dni przed startem przetacza się ją z powrotem do organizmu sportowca. Zabieg ten jest bardzo niebezpieczny, gdyż może powodować reakcje gorączkowe, uczuleniowe, a w konsekwencji prowadzić do śmierci. Może dojść do niebezpiecznego wzrostu hematokrytu i lepkości krwi, istnieje też ryzyko zarażenia się żółtaczką, wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby typu B, a nawet malarią. Transfuzja krwi może też spowodować ostre infekcje bakteryjne.
Nowsze manipulacje farmakologiczne
Probenecid (Benemid) jest lekiem stosowanym w leczeniu ostrej dny oraz jako dodatek w leczeniu antybiotykami i sulfonamidami. Wykorzystywane jest jego działanie hamujące wydalanie do moczu sterydów anabolicznych poprzez kanaliki nerkowe. U sportowców stosujących ten środek, by ukryć doping, mogą wystąpić nudności, wymioty, rzadziej wysypka skórna. Przedawkowany może spowodować pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego z drgawkami, a nawet śmierć na skutek porażenia ośrodka oddechowego.
Inhalacje tlenem są obecnie chętnie stosowane przez zawodników w celu zwiększenia utlenowania krwi. Ta praktyka jest uznana za legalną. Dozwolone jest również zażywanie leków podnoszących ogólną kondycję, wśród nich: witamin, soli mineralnych, pierwiastków śladowych czy kwasu asparaginowego. Można również stosować popularne w sportach siłowych odżywki białkowe zawierające wyciągi z wątroby oraz płyny energetyczne, które zawierają łatwo i szybko przyswajalne cukry czy biostymulatory tkankowe.
Doping genetyczny
Amerykańskim naukowcom z firmy Tissue Regeneration udało się wyhodować z własnych komórek szpiku człowieka wiązadło. W tym przypadku chodzi o wiązadło krzyżowe przednie kolana, które często ulega zerwaniu u narciarzy alpejskich czy piłkarzy. Po umieszczeniu wyhodowanych komórek na fragmencie specjalnego materiału i zamknięciu w wąskiej tubie naukowcy otrzymali wiązadło. Dzięki poddawaniu go napięciom już w fazie tworzenia natychmiast po wszczepieniu jest ono „gotowe do działania”.
Biotechnologiczne ingerencje w organizm ludzki określone zostały jako „doping nowej generacji”. Nie chodzi tu tylko o bezpośrednie podnoszenie wydajności, ale również o szybsze leczenie kontuzji czy zastępowanie własnych tkanek sportowca zmodyfikowanymi – mocniejszymi. Naukowcy ostrzegają jednak, że doping biotechnologiczny może się wiązać z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia. Nowe metody mogą spowodować zagrożenie dla serca, a nawet stymulować wzrost guzów nowotworowych.
Bibliografia u autora
#Formy dopingu
W sporcie spotykamy się z kilkoma formami dopingu. Zależą one od specyfiki danej dyscypliny oraz predyspozycji fizjologicznych samego zawodnika. Są to:
- doping krwią lub erytropoetyną,
- manipulacje farmakologiczne, chemiczne i fizyczne,
- podawanie sztucznych przenośników tlenu,
- środki, których użycie zabronione jest w szczególnych okolicznościach lub niektórych dyscyplinach, np. alkohol, marihuana, substancje znieczulające miejscowo, kortykosteroidy, z wyjątkiem leków stosowanych miejscowo, leki β-adrenolityczne, takie jak acebutolol lub propranolol, które wykazują działanie przeciwdrżeniowe i są niedozwolone m.in. w łucznictwie i strzelectwie.