Leki oryginalne a leki generyczne

Leki oryginalne a leki generyczne

Ze względów ekonomicznych instytucje związane z ochroną zdrowia na całym świecie popierają zastępowanie leków oryginalnych znacznie tańszymi lekami generycznymi. Nie zawsze jednak taka zamiana jest korzystna dla pacjenta.

Decyzje zakupowe pacjentów

Decyzje zakupowe pacjentów

To, co pacjent zobaczy po wejściu do apteki i co usłyszy od farmaceuty, może znacząco wpłynąć na jego decyzje zakupowe. Warto wiedzieć, jaki jest mechanizm powstawania decyzji zakupowych i w jaki sposób można pacjentowi pomóc w wyborze odpowiednich preparatów. Warto również zastanowić się, jak zachęcić pacjenta do zakupu dodatkowych i przydatnych dla niego produktów, jednocześnie zwiększając obroty apteki.

Etofenamat to dobra alternatywa

Etofenamat – alternatywa dla diklofenaku i ketoprofenu.

Spośród stosowanych miejscowo leków z grupy NLPZ warto zwrócić uwagę na etofenamat. Wchłania się 3,5 raza lepiej niż diklofenak i aż 21 razy lepiej niż ketoprofen.

Udział farmaceuty w bezpiecznej farmakoterapii leków biopodobnych

Udział farmaceuty w bezpiecznej farmakoterapii leków biopodobnych

Dla leków biopodobnych w momencie ich rejestracji brakuje danych o doświadczeniu klinicznym. Dlatego zamiana takiego leku na inny może powodować błędną ocenę bezpieczeństwa farmakoterapii. Zadaniem ustawowym farmaceuty szpitalnego jest organizowanie zaopatrzenia szpitala w produkty lecznicze i wyroby medyczne. To farmaceuta zajmuje się gospodarką lekiem w szpitalu, przygotowuje załączniki do przetargów na leki, współdecyduje – jako członek Komitetu Terapeutycznego Szpitala – o asortymencie i ilości sprowadzanych leków. Głównym zadaniem Apteki Szpitalnej jest zapewnienie bezpiecznej i skutecznej farmakoterapii hospitalizowanym pacjentom poprzez analizę potrzeb szpitala i kosztów leczenia.

Koszty refundacji ponoszą pacjenci

Koszty refundacji ponoszą pacjenci

W UE nie ma jednego systemu refundacyjnego, jest ich 27. Każdy kraj ma swój własny, a Unia nie rekomenduje jednego. Wytyczne Komisji Europejskiej jeśli chodzi o rynek leków, są dosyć oględne. Unia chce, by wszyscy obywatele mieli dostęp do nowoczesnych metod leczenia po przystępnych cenach, chce też wspierać zarówno leki innowacyjne, jak i generyczne. To nie jest sprzeczność. W nowych krajach Unii jest większa sprzedaż leków generycznych, w starych – leków innowacyjnych, biotechnologicznych. Poza tym, jeśli uda się obniżyć ceny leków generycznych, to zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na refundację można przeznaczyć na leki innowacyjne. Oczywiście kraje UE są bardzo zróżnicowane, różne są też ich wydatki na leki, liczone jako procent PKB. Najtańsze leki są w Polsce, w Niemczech np. są dwa razy droższe.

Nadużycia w sprzedaży leków

**Preparaty, takie jak Acodin, Tussidex, Tussal, DexaCaps, Acatar, Sudafed, Disophrol, Cirrus, Tabcin, Clarinase, Modafen, są coraz częściej kupowane z zamiarem przerobienia ich na substancje odurzające.**

Wielu aptekarzy obserwuje zwiększenie sprzedaży tych leków, z których większość zawiera w swoim składzie pseduoefedrynę i dekstromorfan. Leki te mogą być wykorzystane jako półprodukty w procesach chemicznych, prowadzących do uzyskania o wiele silniejszych substancji uzależniających, używek bądź narkotyków.

Leki biologiczne: możliwości i zagrożenia

Leki biologiczne: możliwości i zagrożenia

Leki biologiczne stworzyły możliwość spersonalizowanej terapii chorób uznawanych wcześniej za nieuleczalne. Wygasanie ochrony patentowej na wiele oryginalnych bioleków powoduje pojawianie się preparatów biopodobnych. Muszą być tylko ściśle przestrzegane zasady ich rejestracji, oznaczania i monitorowania działań niepożądanych.

Wizyta władz samorządu dzielnicy XIV w Aptece Darów

Nie mam na leki…

„Starsza Pani” nosiła wypłowiały ze starości, ale schludny płaszcz, sfatygowane, ale czyste buty. Do tramwaju weszła z trudem. Ruch sprawiał jej ból. Niepewnie rozejrzała się po przedziale. Chwyciłam jej wzrok. Podeszła i powiedziała cicho: Jestem chora. Nie mam pieniędzy na leki.
Proszę o pomoc…

Rynek leków generycznych w Polsce

Rynek leków generycznych w Polsce

Całkowita wartość polskiego rynku farmaceutycznego (sprzedaż indywidualna i dla placówek medycznych) w 2009 roku wyniosła 26 mld zł w cenach detalicznych. Oznacza to wzrost o 8 proc. w stosunku do roku poprzedniego, co w czasach spowolnienia gospodarczego jest wynikiem imponującym.

Singulair Mini

Singulair Mini bez refundacji

Staram się kupić lek Singulair Mini 4 granulat na receptę z oznaczeniem chorób przewlekłych. Niestety, apteki nie chcą potraktować go jako zamiennika tabletek. A moje dziecko nie ma jeszcze dwóch lat i musi dostać lek w granulkach. Sprawdziłam wiele aptek w Warszawie. Żadna nie dała się przekonać, że granulat nie musi kosztować 150 zł. Czy istnieje jakieś oficjalne rozporządzanie, na które mogę powołać się w negocjacjach z aptekami?

Domingos de Carvalho Ferreira

Portugalski punkt widzenia

Kiedy 26 maja 2006 r. premier Portugalii José Sócrates zapowiedział wprowadzenie radykalnych zmian w prawie farmaceutycznym, wywołał prawdziwą burzę w środowisku. Część farmaceutów do dziś sprzeciwia się niektórym zmianom. Mimo krytycznych głosów, większość zmian jest stopniowo wprowadzana w życie. W tej sprawie poprosiłam o komentarz prof. Domingosa de Carvalho Ferreirę.
Jest on wiceprzewodniczącym Komisji ds. Oceny Produktów Leczniczych w INFARMED oraz wykładowcą prawa farmaceutycznego i zasad dopuszczania produktów leczniczych do obrotu na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu w Porto.

Kiedy nie zamieniać leków?

W przypadku braku adnotacji „nie zamieniać” zamieszczonej na recepcie, przepisy pozwalają farmaceucie zaproponować pacjentowi zamienny lek w miejsce przepisanego przez lekarza. Jest to możliwe, gdy w aptece właściwego leku nie ma albo gdy jest on dla pacjenta zbyt drogi.
W tym drugim przypadku aptekarz, działając w interesie nabywcy, powinien nawet zasugerować mu zamianę i poinformować, dlaczego jest ona korzystna.

Zamienione bliźniaczki

Ponad dwóch milionów złotych odszkodowania domagają się dwie rodziny, których dzieci zamienione zostały w warszawskim szpitalu. Precedensowy proces zakończy się najpewniej w marcu.

Jak pisze “Gazeta Wyborcza”, Edyta i Kasia siostry, bliźniaczki jednojajowe wychowywały się w różnych rodzinach, bo ktoś – nie ustalono czy był to lekarz, siostra oddziałowa, czy ktoś inny – zamienił Edytę z Niną.

Stało się to w szpitalu przy ul. Niekłańskiej w Warszawie w styczniu 1984 r. Wszystkie dziewczynki leczono tam kilka tygodni po urodzeniu.

500 tanich leków

500 tanich odpowiedników leków markowych tzw. generyków i 50 leków innowacyjnych, czyli nie posiadających tanich odpowiedników, prawdopodobnie od stycznia znajdzie się na znowelizowanych listach leków refundowanych – informuje wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Dzięki dopisywaniu generyków na listy zarówno pacjent, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia nie muszą płacić za droższe wersje leków. To sposób na obniżenie kosztów refundacji w systemie. W Polsce generyki nie były wpisywane na listy od roku.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH