500 tanich leków

500 tanich odpowiedników leków markowych tzw. generyków i 50 leków innowacyjnych, czyli nie posiadających tanich odpowiedników, prawdopodobnie od stycznia znajdzie się na znowelizowanych listach leków refundowanych – informuje wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

Dzięki dopisywaniu generyków na listy zarówno pacjent, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia nie muszą płacić za droższe wersje leków. To sposób na obniżenie kosztów refundacji w systemie. W Polsce generyki nie były wpisywane na listy od roku.

Ostatnia nowelizacja polegała na obniżeniu cen dla 1200 produktów, które były importowane, czyli tych najdroższych. Jak mówi Piotr Błaszczyk z Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia cała procedura związana z listą leków refundowanych powinna zakończyć się do końca grudnia. Gdyby tak było listy mogą więc wejść w życie na początku stycznia.

Listy leków refundowanych zawierają wykazy leków sprzedawanych za opłatą ryczałtową (3,20 zł), bezpłatnych oraz za częściową odpłatnością (30 i 50 proc.). Część leków jest refundowana tylko w przypadku stosowania ich w chorobach, wymienionych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Na leki refundowane obowiązują ceny urzędowe.

W 2006 r. NFZ wyda na refundację leków ponad 6,6 mld zł. W 2007 r. na ten cel planowana jest kwota nieco ponad 7 mld zł.

4.9/5 - (286 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH