Koszty refundacji ponoszą pacjenci

Koszty refundacji ponoszą pacjenci

W UE nie ma jednego systemu refundacyjnego, jest ich 27. Każdy kraj ma swój własny, a Unia nie rekomenduje jednego. Wytyczne Komisji Europejskiej jeśli chodzi o rynek leków, są dosyć oględne. Unia chce, by wszyscy obywatele mieli dostęp do nowoczesnych metod leczenia po przystępnych cenach, chce też wspierać zarówno leki innowacyjne, jak i generyczne. To nie jest sprzeczność. W nowych krajach Unii jest większa sprzedaż leków generycznych, w starych – leków innowacyjnych, biotechnologicznych. Poza tym, jeśli uda się obniżyć ceny leków generycznych, to zaoszczędzone w ten sposób pieniądze na refundację można przeznaczyć na leki innowacyjne. Oczywiście kraje UE są bardzo zróżnicowane, różne są też ich wydatki na leki, liczone jako procent PKB. Najtańsze leki są w Polsce, w Niemczech np. są dwa razy droższe.

Równanie cen

Sterowanie rabatami sprawia, że w różnych aptekach ceny na ten sam specyfik bardzo się różnią. Ministerstwo Zdrowia postanowiło to zmienić.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, w projekcie ustawy o cenach widnieje zapis, że ceny zbytu leków, marże hurtowe i detaliczne są sztywne. Jeśli ustawa wejdzie w życie w tym kształcie, cena tego samego leku w każdej aptece będzie identyczna.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH