Tanieją leki

Leki będą tańsze. Oczywiście nie wszystkie i nie zawsze obniżka ceny będzie znacząca, ale ceny większości leków dostępnych na rynku będą systematycznie obniżane.

Zgadzają się co do tego zarówno eksperci, którzy oceniają ten sektor, jak i producenci medykamentów. Ceny najpopularniejszych lekarstw, które produkuje co najmniej kilka firm, mogą spaść nawet o 15-20 proc. Do tej grupy należą na przykład statyny, które obniżają poziom cholesterolu, ograniczają zmiany miażdżycowe i chronią przed zawałem.

To nie różdżka

Myli się ten, kto twierdzi, że przekształcanie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, uzdrowi ich sytuację – uważa “Gazeta Prawna”.

Archaiczną formę tych zakładów, jaką mają szpitale, trzeba zmienić, bo nie przystaje ona do dzisiejszych czasów. Przekształcony w spółkę szpital mógłby np. upaść i podatnik nie płaciłby za jego długi. Ale jeżeli nie zmieni się jego struktura własności, to rozwiązanie to nie ma większego sensu – komentuje Józef Kielar.

Prywatne ubezpieczenia

Od 2008 roku każda osoba, która będzie opłacać obowiązkową składkę zdrowotną do Narodowego Funduszu Zdrowia, będzie mogła wykupić tanie, oferowane przez prywatne firmy ubezpieczeniowe, dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jak twierdzi Piotr Kulpa, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Zdrowotnych w resorcie zdrowia, składka ma wynosić nie więcej niz 32 zł miesięcznie. Będzie mogła być jeszcze niższa, jeżeli pracodawcy dofinansują ją z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Lekarze chcą 5 tys. zł pensji

Przedstawiciele międzyresortowego zespołu do spraw zasad zatrudniania i wynagradzania w ochronie zdrowia postulują konieczność ustalenia minimalnych wynagrodzeń dla pracowników medycznych – informuje “Gazeta Prawna”. Dla lekarzy bez specjalizacji miałoby to być ponad 5 tys. zł, około 7,5 tys. zł dla specjalistów oraz 3 tys. dla pielęgniarek i położnych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH