Tanieją leki

Leki będą tańsze. Oczywiście nie wszystkie i nie zawsze obniżka ceny będzie znacząca, ale ceny większości leków dostępnych na rynku będą systematycznie obniżane. Zgadzają się co do tego zarówno eksperci, którzy oceniają ten sektor, jak i producenci medykamentów. Ceny najpopularniejszych lekarstw, które produkuje co najmniej kilka firm, mogą spaść nawet o 15-20 proc. Do tej grupy należą na przykład statyny, które obniżają poziom cholesterolu, ograniczają zmiany miażdżycowe i chronią przed zawałem.

Jak pisze “Gazeta Prawna” cięcia w cenach leków wymusi stale rosnąca konkurencja wśród producentów leków generycznych, czyli kopii leków, których już nie chroni patent. Im więcej producentów danego leku, tym większa między nimi konkurencja o klienta.

Od cięcia cen zależy też miejsce na liście leków refundowanych, do których zakupu dokłada budżet. A od obecności na liście przychody ze sprzedaży. Według oceny IMS Health, firmy badającej rynek leków, w I połowie tego roku w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku firmy farmaceutyczne zwiększyły przychody ze sprzedaży o 8,87 proc. – do ponad 8,1 mld zł.

4.5/5 - (320 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH