normy żywieni8a dzieci - zmiany na 2018

Normy żywienia dzieci – zmiany norm na rok 2018!

Aby zaspokoić potrzeby żywieniowe, wystarczy dostarczać odpowiednią ilość energii i składników pokarmowych. Pomocne w tym zakresie są normy żywienia, opracowane i regularnie aktualizowane przez ekspertów. Przy nowych normach specjaliści brali pod uwagę najnowsze wyniki badań oraz zalecenia m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Normy mają być pomocne w pracy lekarzy, dietetyków i osób planujących żywienie zbiorowe,

Wytyczne praktyki klinicznej

Wytyczne praktyki klinicznej

Standardy postępowania mają służyć lekarzowi pomocą przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych i diagnostycznych. Jednak nie zastępują podstawowej wiedzy medycznej – stanowią jej istotne uzupełnienie.

Lekarz jest zawsze osobą podejmującą decyzje dotyczące strategii diagnostyki i leczenia pacjentów, którymi się opiekuje. Musi pamiętać (szczególnie w dobie starzejącego się społeczeństwa) o całościowym leczeniu chorych, a nie tylko jednej choroby, którą u nich rozpoznał i wie, jak ją leczyć. Coraz częściej ludzie zapadają na wiele chorób przewlekłych jednocześnie – szczególnie nasila się to z wiekiem. Co więc za tym idzie, lekarz – wykorzystując swoje doświadczenie – powinien integrować specjalistyczne wytyczne z różnych dziedzin medycyny i stosować je odpowiednio dla każdego chorego.

Nowoczesne leczenie nadciśnienia tętniczego

Nowoczesne leczenie nadciśnienia tętniczego

Warto przekonywać pacjentów nie tylko do stosowania nowoczesnych leków, ale też do zmiany trybu życia. Bo tylko dzięki tym dwóm metodom postępowania uzyskamy pożądane efekty terapeutyczne. Nadciśnienie tętnicze (główny czynnik ryzyka zawału serca, udaru mózgu oraz niewydolności nerek) jest najczęstszym problemem, z jakim chorzy zgłaszają się do lekarzy. Mimo dostępności różnorodnych leków hipotensyjnych kontrola nadciśnienia tętniczego nie jest zadowalająca. W naszym kraju zaledwie 12 proc. pacjentów z tym schorzeniem jest leczonych skutecznie, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych 30 proc., a w wielu krajach europejskich około 20 proc.

Zalecenia w cukrzycy

Zalecenia w cukrzycy

Cukrzyca nie stanowi ograniczeń w życiu codziennym, ale wprowadza pewne zmiany, których trzeba być świadomym. Wymaga przestrzegania zdrowego trybu życia i wypracowania pewnych nawyków niezbędnych do prawidłowego leczenia. Należy stosować się do zaleceń lekarza, obserwować swoje samopoczucie i wykonywać badania kontrolne.

Jak leczyć AMD?

Jak leczyć AMD?

Jak duży problem stanowi obecnie AMD? Czy mamy do czynienia z epidemią tej choroby?
Odpowiem przewrotnie: do niedawna problem nie był duży, bo nic na niego nie mogliśmy poradzić, pacjenci ślepli pod naszą opieką. Obecnie mamy zarejestrowany jeden lek i możemy myśleć o leczeniu tej choroby. Druga istotna kwestia jest związana z wydłużaniem się wieku pacjentów, występowaniem większej ilości schorzeń będących czynnikami ryzyka wystąpienia AMD, a przede wszystkim wzrostem wymagań pacjentów w stosunku do swojego wzroku. Obecnie 60-latek to człowiek względnie młody, aktywny społecznie i zawodowo. Dobrze ilustrują to dane epidemiologiczne. W populacji pomiędzy 50. a 65. rokiem życia częstość występowania AMD wynosi poniżej 5 proc., a po 80. roku życia – powyżej 30 proc. Opinia o wybuchu epidemii ślepoty jest co najmniej nieprawdziwa; zwyczajnie wzrosło znaczenie tej choroby.

NLPZ i bisfosfoniany

NLPZ i bisfosfoniany

Najnowsze doniesienia sugerują, że jednoczesne stosowanie preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i bisfosfonianów może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby wrzodowej.

Kontrola GIF w aptece

Kontrola GIF w aptece

Informacja o planowanej kontroli w aptece zawsze budzi u jej właścicieli negatywne emocje i obawy. Nawet jeśli są przekonani, że rzetelnie realizują wszystkie zalecenia i spełniają wymogi, to zawsze pozostaje wątpliwość, czy aby na pewno. Do kontroli warto odpowiednio się przygotować: poznać uprawnienia i obowiązki zarówno swoje, jak i organów kontroli.

menu dla nerek

Menu dla nerek

Dieta oparta na zaleceniach lekarzy i dietetyków jest najlepszą profilaktyką przeciwko chorobom nerek, nawrotom kamicy nerkowej. Co jeść, co ograniczyć, a z czego zupełnie zrezygnować, aby zadbać o swoje nerki, a przede wszystkim zatrzymać tworzenie się kamieni?

Higiena intymna w ciąży i połogu

Higiena intymna w ciąży i połogu

Organizm kobiety w ciąży jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Naturalna odporność jest w tym okresie niższa niż zazwyczaj. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, której podstawowym elementem jest właściwa higiena intymna.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH