Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej

Prawie 2 miliony Polaków cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). U ponad 600 tysięcy choroba ta jest w zaawansowanym stadium. Oznacza to, że mogą oni całkowicie utracić wzrok. Pomimo zatrważających statystyk przeprowadzone niedawno badania wskazują, iż prawie 82 proc. Polaków nie wie nic o AMD. Czym charakteryzuje się ta groźna choroba i jak można się przed nią ustrzec?

Cyberokulary pomocne dla niedowidzących

Wyglądające całkiem normalnie okulary, ale naszpikowane nowoczesną technologią – być może tak właśnie już niedługo wyglądać będzie nowoczesna korekcja wzroku. Sugeruje to zainteresowanie wynalazkiem, zaprezentowanym w tym roku na Royal Society Summer Science Exhibition.

Dzięki wykorzystaniu cyberokularów, będzie można bardzo wspomóc osoby z poważnymi zaburzeniami widzenia. Pozwoli im to na większą aktywność życiową i powrót do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Ochrona oczu

Ochrona oczu

Z badań konsumenckich wynika, że większość pacjentów zdaje sobie sprawę, że światło słoneczne jest szkodliwe dla skóry. Okazuje się jednak, że wiedza na temat wpływu promieniowania UV na narząd wzroku pozostawia wiele do życzenia.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa

Mimo coraz szerszego stosowania fotokoagulacji laserowej i chirurgicznych metod leczenia, retinopatia cukrzycowa pozostaje wciąż najczęstszą przyczyną ślepoty u osób chorych na cukrzycę w wieku produkcyjnym w krajach rozwiniętych.

Suplementacja diety w profilaktyce AMD

Suplementacja diety w profilaktyce AMD

Dieta stosowana w profilaktyce zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem powinna być opracowana na podstawie ogólnych zaleceń żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem pokarmowych źródeł luteiny, zeaksantyny oraz kwasów omega-3.

Jak leczyć AMD?

Jak leczyć AMD?

Jak duży problem stanowi obecnie AMD? Czy mamy do czynienia z epidemią tej choroby?
Odpowiem przewrotnie: do niedawna problem nie był duży, bo nic na niego nie mogliśmy poradzić, pacjenci ślepli pod naszą opieką. Obecnie mamy zarejestrowany jeden lek i możemy myśleć o leczeniu tej choroby. Druga istotna kwestia jest związana z wydłużaniem się wieku pacjentów, występowaniem większej ilości schorzeń będących czynnikami ryzyka wystąpienia AMD, a przede wszystkim wzrostem wymagań pacjentów w stosunku do swojego wzroku. Obecnie 60-latek to człowiek względnie młody, aktywny społecznie i zawodowo. Dobrze ilustrują to dane epidemiologiczne. W populacji pomiędzy 50. a 65. rokiem życia częstość występowania AMD wynosi poniżej 5 proc., a po 80. roku życia – powyżej 30 proc. Opinia o wybuchu epidemii ślepoty jest co najmniej nieprawdziwa; zwyczajnie wzrosło znaczenie tej choroby.

Zbadaj dno oka! – V Tydzień Retina AMD

25 września na Placu Zamkowym w Warszawie odbędzie się V Tydzień Retina AMD organizowany przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD oraz Stowarzyszenie AMD. Jednym z patronów medialnych, wspierających tę kampanię jest nasz portal – www.nazdrowie.pl Odwiedzający będą mogli m.in. skorzystać z bezpłatnych badań dna oka i konsultacji lekarskich.

Każdy może widzieć

Leczenie zaćmy: każdy może widzieć…

Gdy tracimy wzrok, wykonanie nawet najprostszej czynności sprawia trudność. Każdy z nas do końca życia chciałby widzieć otaczający świat i samodzielnie radzić sobie z codziennymi czynnościami. Dziś jest to możliwe dzięki nowoczesnym soczewkom i technikom operacyjnym.

Pryzmat nowoczesności... o zaćmie i metodach jej leczenia

Pryzmat nowoczesności… o zaćmie i metodach jej leczenia

Szacuje się, że w Polsce chorych na zaćmę, według współczesnych kryteriów kwalifikujących do zabiegu, jest około 800 tys. Co roku wykonuje się blisko 120 tys. operacji. Trudno jednak dokładnie podać liczbę, ponieważ nie za wszystkie operacje płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Część zabiegów wykonywana jest odpłatnie w prywatnych klinikach.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Studium przypadku – Zwyrodnienie plamki żółtej

Sześćdziesięcioletnia pacjentka prosi farmaceutę o dobór kropli do oczu. Twierdzi, że dużo pracuje przy komputerze i zaczęła mieć ostatnio problemy ze wzrokiem. Skarży się na zniekształcenia i przymglenia obrazu w centrum widzenia, upośledzenie ostrości wzroku, zaburzenia widzenia kontrastu. Te objawy to – jej zdaniem – wynik przemęczenia. Nosi szkła optyczne, ale u lekarza okulisty ostatni raz była trzy lata temu.

Czy potrzebujemy suplementacji diety?

Czy potrzebujemy suplementacji diety?

Wszystkie potrzebne nam składniki odżywcze powinny pochodzić z żywności. W optymalnym modelu żywienia podstawę stanowią produkty zbożowe, bardzo ważne są też owoce i warzywa, które powinniśmy jeść kilka razy dziennie. Niestety, tylko niewielki procent ludzi odżywia się zgodnie z zaleceniami dietetyków.

Uwaga na plamkę (AMD)

Uwaga na plamkę (AMD)

Coraz więcej osób cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Jest to schorzenie siatkówki, które powoduje utratę centralnego widzenia. W krajach wysoko rozwiniętych AMD jest najczęstszą przyczyną tzw. praktycznej ślepoty. Osoby nią dotknięte nie są ociemniałe, ale mają tak obniżoną ostrość widzenia, że nie mogą np. prowadzić samochodu, czytać, a nawet rozpoznać twarzy.

Ostrość widzenia - Klarin Perfekt

Ostrość widzenia

Coraz więcej osób ma problemy ze wzrokiem. Jedną z przyczyn jest zwyrodnienie plamki żółtej. Początkowo choroba przebiega bezobjawowo, ale jej konsekwencje mogą być drastyczne.

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) jest chorobą oka, związaną z uszkodzeniem plamki żółtej – najważniejszego miejsca na siatkówce oka, które odpowiada za ostrość wzroku i tzw. widzenie centralne. To właśnie dzięki plamce żółtej nasze oko rozróżnia drobne szczegóły, co z kolei umożliwia nam wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie czy prowadzenie samochodu.

OTC na AMD

Plamka żółta położona jest w centralnej części siatkówki oka, na tylnej ścianie gałki ocznej. Jest organem wielkości łepka od szpilki i odpowiada za centralne widzenie, ostrość obrazu oraz zdolność widzenia kolorów. W tej niezwykle ważnej części siatkówki mieszczą się tysiące komórek wrażliwych na światło, tzw. fotoreceptorów. To właśnie dzięki plamce żółtej możemy czytać, prowadzić samochód, rozpoznawać twarze bliskich czy oglądać telewizję.

BioLuteina Plus laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

**Piąta edycja Nagrody Profesorów Farmacji była nietypowa, bowiem nagrody zostały przyznane dwuetapowo.**
W pierwszym etapie wyróżniono preparat [**Chela-Mag B6**](/news/chela-mag-b6-laureatem-nagrody-profesorow-farmacji “Chela-Mag B6 laureatem Nagrody Profesorów Farmacji”), w drugim etapie dwa preparaty firmy Lek-Am: BioLuteina Plus oraz [**Furoxin**](/news/furoxin-laureatem-nagrody-profesorow-farmacji “Furoxin laureatem Nagrody Profesorów Farmacji”).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH