Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”: 8 i 22 października 2020

Na początku września Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” podjęła decyzję, że tradycyjna Gala rozdania Nagrody Zaufania „Złoty OTS” – spotkanie środowiska ochrony zdrowia w Polsce – zostanie zamieniona na dwa mniejsze spotkania. Uroczyste wręczanie statuetek odbędzie się 8 i 22 października 2020 o godz. 16.00 w hotelu Sheraton. Laureaci Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” to osoby wybitne i nietuzinkowe. Na ich sukces składają się codzienna praca, wytrwałość, dążenie do celu. Serdeczną atmosferą kameralnych spotkań chcemy zrekompensować Laureatom ponad półroczne oczekiwanie na ceremonię wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2020”.

Telefony nie powodują nowotworów mózgu

Nawet długotrwałe używanie telefonu komórkowego nie zwiększa ryzyka nowotworu mózgu – wykazał raport opublikowany na łamach „British Medical Journal”. Mimo tego, specjaliści nadal zalecają ostrożność w posługiwaniu się komórkami.

To największe i najbardziej jednoznaczne badanie w tej sprawie, jakie dotychczas opublikowano. Specjaliści z duńskiego Instytutu Epidemiologii Nowotworów twierdzą, że objęli obserwacjami wyjątkowo dużą grupę 358 tys. osób powyżej 18. roku życia.

Cyberokulary pomocne dla niedowidzących

Wyglądające całkiem normalnie okulary, ale naszpikowane nowoczesną technologią – być może tak właśnie już niedługo wyglądać będzie nowoczesna korekcja wzroku. Sugeruje to zainteresowanie wynalazkiem, zaprezentowanym w tym roku na Royal Society Summer Science Exhibition.

Dzięki wykorzystaniu cyberokularów, będzie można bardzo wspomóc osoby z poważnymi zaburzeniami widzenia. Pozwoli im to na większą aktywność życiową i powrót do samodzielnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Groźna komórka

20 lekarzy onkologów wystosowało w Paryżu apel o zachowanie środków ostrożności podczas korzystania z telefonów komórkowych. Są one konieczne, ponieważ nie ma definitywnych dowodów na nieszkodliwość tych urządzeń, zwłaszcza w przypadku dzieci.

Apel opublikowano w gazecie “Le Journal du Dimanche”. Podpisali go lekarze francuscy, włoski, holenderski i amerykański.

Francuskie ministerstwo zdrowia podkreśla, że nie ma obecnie żadnego dowodu naukowego, który pozwoliłby stwierdzić, że korzystanie z komórek stanowi “zauważalne ryzyko” dla zdrowia, czy to w przypadku dorosłych, czy dzieci.

Niewyspane dzieci są grube

Niedostatek snu może być częściowo odpowiedzialny za otyłość u dzieci – twierdzą czołowi brytyjscy naukowcy, których opinie publikuje BBC.

Doktor Shahrad Taheri i jego zespół z Bristol University stwierdzili, że niedostatek snu prowadzi do zmian hormonalnych. Powodują one zwiększona chęć jedzenia produktów zawierających cukier i skrobię. Kiedy taki stan trwa dłużej jest przyczyną przyrostu wagi. Eksperci chcą więc, żeby rząd traktował odpowiednia ilość snu tak samo poważnie jak dietę czy ćwiczenia fizyczne w walce z otyłością.

Stres komórkowy

Ludzie uzależniają się od swoich telefonów komórkowych, stają się bardziej zestresowani i zirytowani – pokazują badania prezentowane na stronach BBC.

Doktor David Sheffield z University of Staffordshire, znalazł powiązania pomiędzy
takimi zachowaniami a używaniem telefonów komórkowych w 16% przypadków
spośród 106, które przestudiował. Badania pokazały także, że ciśnienie krwi
spadało u osób, które zrezygnowały z używania “komórek”. Z drugiej strony
operatorzy telefoniczni starają się kreować wizerunek “komórek” jako narzędzi

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH