Niewyspane dzieci są grube

Niedostatek snu może być częściowo odpowiedzialny za otyłość u dzieci – twierdzą czołowi brytyjscy naukowcy, których opinie publikuje BBC.

Doktor Shahrad Taheri i jego zespół z Bristol University stwierdzili, że niedostatek snu prowadzi do zmian hormonalnych. Powodują one zwiększona chęć jedzenia produktów zawierających cukier i skrobię. Kiedy taki stan trwa dłużej jest przyczyną przyrostu wagi. Eksperci chcą więc, żeby rząd traktował odpowiednia ilość snu tak samo poważnie jak dietę czy ćwiczenia fizyczne w walce z otyłością.

Doktor Taheri powiedział BBC, że otyłość pojawia się z powodu zachwiania bilansu między energią, którą pobieramy – czyli jedzeniem – i energią spalaną, czyli naszą aktywnością fizyczną. Naukowiec podkreśla, że jest duża zależność między ruchem a dobrym snem. Aktywność fizyczna powoduje bowiem, że dzieci są zmęczone i chcą spać, podczas gdy najmłodsi, którzy raczej oglądali telewizję albo grali w gry na komputerze są mniej skłonni do chodzenia do łóżka o odpowiedniej porze.

Badacze podkreślają, że trzeba informować dzieci o konieczności snu. Propozycjami, mającymi ułatwić wysypianie się najmłodszym, są późniejsze rozpoczynanie zajęć szkolnych oraz namówienie rodziców do usunięcia z dziecięcych sypialni komputerów czy telefonów komórkowych.

Według naukowców do 2010 roku około miliona dzieci w Wielkiej Brytanii będzie cierpiało z powodu otyłości. Na świecie według Światowej Organizacji Zdrowia ponad 22 mln dzieci poniżej 5. roku życia jest otyłych lub ma nadwagę.

4.7/5 - (260 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH