Dzieci rodzą dzieci

Dzieci rodzą dzieci

W niektórych szkołach kwitnie nie tylko podziemny rynek narkotyków i dopalaczy, ale też środków antykoncepcyjnych. Problemu nie zauważają szkoła, rodzice, lekarze, resorty zdrowia i edukacji. Aż do czasu, gdy nastolatka rodzi dziecko.

Polskie Stronnictwo Ludowe o farmacji i opiece medycznej

Polskie Stronnictwo Ludowe – farmacja i opieka medyczna

Rola aptek i farmaceutów jest dla Polski podmiotowa. Leczycie nas – to rola podstawowa. Apteki i farmacja tworzą też znaczący sektor polskiej gospodarki, ważny dla finansów kraju. Obracacie dziesiątkami miliardów złotych rocznie w czternastu tysiącach aptek. Jako minister gospodarki, czuję się za was odpowiedzialny. Muszę znać potrzeby i problemy aptek.

Edukacja seksualna - "Ponton"

Edukacja seksualna – “Ponton”

Ponton to grupa wolontariuszy, którzy zajmują się edukacją seksualną. Działamy przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Doradzamy w sprawach dojrzewania, antykoncepcji, zdrowia. Prowadzimy poradnictwo e-mailowe, telefoniczne, zajęcia w szkołach, a także organizujemy happeningi.

Koncentruję się na emocjach

Julia Pietrucha – koncentruję się na emocjach

Kiedy miałam 11 lat trafiłam na cas-ting do warszawskiego teatru Syrena, gdzie – w związku z inscenizacją „Królowej Śniegu” – poszukiwali śpiewających dziewczynek zainteresowanych teatrem. Uwielbiam tę baśń, więc bardzo mi zależało, aby zagrać w tym przedstawieniu. Mimo ogromnego zdenerwowania, dostałam rolę Gerdy i tak zaczęła się moja aktorska droga.

Śniadanie dla mądrej główki

Śniadanie dla mądrej główki

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie, dostarcza młodemu organizmowi energię na cały dzień i usprawnia pracę umysłową. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pełnowartościowe śniadanie ułatwia koncentrację i gwarantuje lepsze osiągnięcia w nauce.

Inteligencja emocjonalna

Inteligencja emocjonalna

Termin ten pojawił się w psychologii stosunkowo niedawno i służy do określenia umiejętności, takich jak: samokontrola, zapał, wytrwałość i zdolność motywacji oraz empatia i umiejętności społeczne. Tego rodzaju zdolności nie są mierzone klasycznymi testami inteligencji, które badają wyłącznie funkcje poznawcze.

O nieracjonalności zachowań

O nieracjonalności zachowań (część 2)

Krzywo ustawione krzesła, rozdarta okładka czasopisma, błoto na podłodze – te wszystkie szczegóły, z pozoru nieistotne, wpływają na podświadomą ocenę jakości opieki farmaceutycznej w placówce.

Dzieci muszą się ruszać!

**Zamiast biegać, pływać czy jeździć na rowerze, nasze dzieci spędzają godziny przed telewizorem i monitorem komputera. A stąd już prosta droga do pogarszania się kondycji fizycznej, psychicznej i chorób metabolicznych.**

Nie ulega wątpliwości, że ruch jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci i młodzieży.

O nieracjonalności zachowań (część 1)

O nieracjonalności zachowań (część 1)

Znajomość mechanizmów rządzących ludzkimi zachowaniami może być bardzo przydatną wiedzą, jeśli tylko będziemy potrafili odpowiednio ją wykorzystać. Umiejętne zbudowanie oferty skierowanej do potencjalnego nabywcy, ułatwi mu dokonanie udanego wyboru, a w perspektywie sprawi, że pacjent chętnie wróci do miejsca, w którym farmaceuta trafnie odczytał jego potrzeby, proponując konkretny produkt.

Sposób na egzaminacyjny stres

Sposób na egzaminacyjny stres

Można być świetnie przygotowanym do egzaminu i go oblać? Tak. Ale można też wcale nie być najlepszym, nie trafić na swoje pytania i… zdać na piątkę! W przypadku egzaminu ważna jest nie tylko wiedza, ale też umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Co twoje dziecko wie o… seksie?

Co twoje dziecko wie o… seksie?

W większości polskich domów seks jest nadal tematem tabu. Rodzice unikają takich rozmów, a w szkołach brakuje zajęć z edukacji seksualnej. Skąd więc młodzież czerpie informacje na ten temat?

Tomasz Zubilewicz

Tomasz Zubilewicz: Niczego nie udaję

Obserwując ludzi doszedłem do wniosku, że nasz naród ma tendencję do narzekania. Pytamy znajomego na ulicy: co słychać? I już zaczyna się marudzenie, litania zmartwień do wysłuchania. A moim zdaniem trzeba próbować budować rzeczywistość na „tak”. Wierzyć, że wszystko zmierza ku dobru.

Do niedawna myślałem, że jestem optymistą. Ale kiedy jakiś czas temu spędziłem dwa tygodnie z kolegą na nartach, zdałem sobie sprawę z tego, jak wiele mi jeszcze brakuje, by naprawdę cieszyć się życiem. A równocześnie jak kojąco działa przebywanie z takim człowiekiem, jak wielki wpływ ma na pozytywne myślenie.

Mniej palą, ale piją

W ciągu ostatnich pięciu lat spadła liczba młodzieży i uczniów palących papierosy i zażywających narkotyki. Na zbliżonym poziomie pozostała liczba pijących alkohol.

Jak wynika z sondażu CBOS, na który powołuje się serwis Nuka w Polsce PAP, od 2003 r. liczba uczniów deklarujących regularne palenie papierosów spadła z 31 do 22 proc., a zażywających narkotyki z 24 do 15 proc.

Liczba pijących alkohol jest wciąż wysoka – 75 proc. uczniów deklaruje, że przynajmniej raz w ciągu ostatnich 30 dni piło piwo, 54 proc. – wódkę, a 29 proc. – wino

Źródło: Nauka w Polsce PAP

Zło w sieci

Wirtualny seks uprawiał co dziesiąty uczeń ostatnich klas szkoły podstawowej i aż co piąty gimnazjalista, wynika z najnowszych badań Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej, na które powołuje się “Dziennik”.

Gazeta opisuje jak na popularnym wśród nastolatków portalu Epuls.pl pewien 11-latek radził swojej 13-letniej koleżance, która pytała, od kiedy może uprawiać seks: “Zacząć na pewno nie w tym wieku i nie teraz. Możesz pozwolić sobie tylko na cyberseks. Popisz sobie z jakąś osobą sprośne rzeczy, może ci ulży”.

Warzywa i owoce są na 5

W pilotażowej edycji Konkursu “Warzywa i owoce są na 5!” wzięło udział ponad 600 szkół podstawowych z województw małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego.

Jury nagrodziło w sumie 40 szkół, które otrzymały nagrody pieniężne. Konkurs jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy propagującej jedzenie warzyw i owoców 5 razy dziennie.

Nagrodzone badania

Około miliona euro otrzyma dr Maciej Wojtkowski i jego zespół z UMK w Toruniu oraz jego współpracownicy. Dzięki nagrodzie Europejskiej Fundacji Nauk w Strasburgu będą kontynuować badania nad nowatorskimi metodami diagnostyki okulistycznej.

Dr Maciej Wojtkowski – jako jedyny z Polski – jest wśród 20 tegorocznych laureatów europejskiej Nagrody dla Młodego Naukowca. Jej wysokość jest porównywalna z Nagrodą Nobla.

Metoda nad którą pracował dr Maciej Wojtkowski okazała się najlepsza z dotąd stosowanych w diagnostyce okulistycznej.

Nastolatki chcą wiedzieć więcej o seksie

Zdaniem blisko 77% młodych ludzi szkoła powinna odgrywać aktywna rolę w szerzeniu oświaty seksualnej. 16,5% badanych było temu przeciwnym, natomiast 6,8% nie miało zdania na ten temat.

Takie wyniki podaje Astra Youth – grupa młodych aktywistów działających na rzecz zdrowia reprodukcyjnego oraz praw seksualnych w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, po przeprowadzeniu badań w Armenii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Polsce, Serbii, Czarnogórze oraz na Słowacji, Cyprze i Litwie.

Nastolatki tyją

Biurka dyrektorów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zasypywane są zwolnieniami z zajęć wychowania fizycznego. Lekarze biją na alarm: problem otyłości dotyczy już około 10% dzieci i młodzieży.

Dyrektorzy szkół twierdzą, że niechęć uczniów do ćwiczeń jest coraz powszechniejsza – informuje “Dziennik Łódzki”. Wnioski lekarskie z zajęć wychowania fizycznego często obejmują cały rok szkolny i nie zawierają przyczyny zwolnienia. Jednak dyrektorzy nie mogą zignorować dokumentu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH