Warzywa i owoce są na 5

W pilotażowej edycji Konkursu “Warzywa i owoce są na 5!” wzięło udział ponad 600 szkół podstawowych z województw małopolskiego, mazowieckiego i warmińsko – mazurskiego.

Jury nagrodziło w sumie 40 szkół, które otrzymały nagrody pieniężne. Konkurs jest częścią ogólnoświatowej inicjatywy propagującej jedzenie warzyw i owoców 5 razy dziennie.

Celem tej akcji było przekonanie dzieci, że jedzenie warzyw i owoców co najmniej 5 razy w ciągu dnia jest nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Poprzez wspólną zabawę dzieci dowiedziały się, jak ważne są te produkty w codziennej diecie oraz że jedzenie ich stanowi swojego rodzaju polisę na zdrowe życie.

“Codzienne spożywanie warzyw i owoców ma bardzo duże znaczenie, szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży, których organizm jest w fazie rozwoju – mówi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Udział w tym Konkursie i różnorodność prac dowiodło, że dzieci chętnie angażują się w działania związane z propagowaniem zdrowego stylu życia. Niemal każda nadesłana praca pokazała, że uczniowie zrozumieli stawiane przed nimi zadanie i pomysłowo pokazali, że warzywa i owoce są na piątkę!”.

Jury Konkursu “Warzywa i owoce są na 5!”, w którego skład weszli przedstawiciele Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz firmy Tymbark, wybrało trzy zwycięskie prace spośród ponad 600 nadesłanych.

Oceniając prace konkursowe jury przyjęło jako najważniejsze następujące kryteria:
– wykorzystanie hasła “5 x dziennie warzywa i owoce”
– promowanie spożywania warzyw i owoców w różnych formach 5 razy dziennie
– kreatywność pomysłu, inwencja twórcza
– stopień zaangażowania,
– zasięg akcji.

Oto zwycięzcy:

I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Mikołaja w Bytomsku (32-731 Żegocina, Bytomsko 77): nagroda pieniężna dla szkoły w wysokości 5 000 PLN na zakup pomocy dydaktycznych oraz tygodniowy zapas owoców i soków Tymbark dla całej szkoły. Zwycięska grupa uczniów otrzyma również upominki od firmy Tymbark.

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jeglii (13-220 Rybno, Jeglia 11): nagroda pieniężna dla szkoły w wysokości 3 000 PLN na zakup pomocy dydaktycznych oraz tygodniowy zapas owoców i soków Tymbark dla całej szkoły. Uczniowie, którzy są autorami pracy konkursowej otrzymają również upominki od firmy Tymbark.

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Skórcu (08-1114 Skórzec, ul. Siedlecka 1): nagroda pieniężna dla szkoły w wysokości 2 000 PLN na zakup pomocy dydaktycznych oraz tygodniowy zapas owoców i soków Tymbark dla całej szkoły Uczniowie zwycięskiej klasy/grupy uczniów otrzymają upominki od producenta soków Tymbark .

Ponieważ poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki, co bardzo pozytywnie zaskoczyło jury, dlatego też postanowiono o przyznaniu dodatkowych 37 wyróżnień (lista wyróżnionych szkół w załączeniu).

Każda wyróżniona szkoła otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł na zakup pomocy dydaktycznych.

Wszystkie szkoły, które brały udział w konkursie i przesłały swoje prace, otrzymają podziękowania od firmy Tymbark oraz upominki, dla dzieci, które brały udział w przygotowywaniu pracy konkursowej.

Nagrody zostaną uroczyście wręczone trzem zwycięskim szkołom na początku września roku szkolnego 2008/ 2009.

“Z wielką przyjemnością zapoznaliśmy się ze wszystkimi nadesłanymi pracami – mówi prezes Tymbark SA, Dariusz Czech. Cieszy nas, że dzieci z tak wielkim zaangażowaniem podeszły do realizacji postawionych przed nimi zadań. Wielkie słowa uznania należą się również wszystkim nauczycielom, którzy dopingowali swoich wychowanków. Mogę spokojnie powiedzieć – owocowanie pomysłami wyszło na 5. Dzieciaki tak trzymać!”

Realizacja zadań konkursowych była bardzo dobrym sposobem do uaktywnienia dziecięcej wyobraźni i nauczenia dzieci pracy zespołowej. Po raz kolejny okazało się, że pomysłowość dzieci nie zna granic.

Przepiękne prace plastyczne, kroniki i sprawozdania przyozdobione efektownymi zdjęciami i opisami, akcje i happeningi, filmy oraz prezentacje multimedialne – nie sposób wymienić wszystkich przejawów niezwykłej kreatywności dzieci.

Nauczyciele prowadzący projekt mieli okazję do przekazania uczniom najważniejszych “przykazań” zdrowego żywienia, takich m.in. jak konieczność jedzenia warzyw i owoców co najmniej 5 razy w ciągu dnia i przekonania ich, że “zdrowe jedzenie” nie oznacza “niesmaczne”.

Ilość nadesłanych prac oraz zaangażowanie nauczycieli, którzy kontaktowali się bezpośrednio z organizatorami Konkursu w celu uzyskania dodatkowych informacji, wskazuje na to, że tego typu inicjatywy spotykają się z bardzo pozytywnym, a nawet entuzjastycznym odzewem.

Szczegóły tegorocznej edycji Konkursu oraz bieżące informacje dostępne są na stronie www.5razywarzywaiowoce.pl

Informacji udziela: Magdalena Chrapla, Tymbark SA, tel.033/ 870 81 03, e-mail: [email protected]

4.5/5 - (100 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH