Co wynika z przeglądu piśmiennictwa?

Co wynika z przeglądu piśmiennictwa?

Przeglądy piśmiennictwa od zawsze były wykorzystywane przez lekarzy jako skondensowane źródło wiedzy na dany temat medyczny. Standardowy przegląd piśmiennictwa jest niczym innym, jak kompilacją danych źródłowych wybranych subiektywnie przez autora przeglądu.

Z punktu widzenia evidence-based medicine (EBM), przegląd piśmiennictwa jest dowodem naukowym na poziomie opinii eksperckiej, czyli dowodem niskiej wiarygodności. Skąd w takim razie wysoka wiarygodność przeglądu systematycznego?

Spray usprawniający pamięć

Naukowcy wynaleźli spray ułatwiający zapamiętywanie, który może okazać się produktem bardzo pożądanym przez studentów w czasie nauki do sesji.

Szybka inhalacja tej substancji tuż przed snem ma pomóc mózgowi w zatrzymywaniu nowych, wyuczonych informacji.
Jednym z komponentów sprayu, opracowanego przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Lubeck, jest molekuła o nazwie interleukina 6, odkryta w systemie immunologicznym.

Powstaje pierwsze w Polsce Akademickie Centrum Badań Klinicznych

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i firma farmaceutyczna AstraZeneca podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Badań Klinicznych.

Centrum ma być pierwszym w naszym kraju ośrodkiem współpracy środowiska akademickiego i biznesu, mającym na celu rozwój badań klinicznych. Ośrodek będzie tworzony na wzór podobnych instytucji istniejących w wielu krajach europejskich.

Martha Nussbaum

Martha Nussbaum – Orędowniczka równości społecznej

Mimo porównywalnej liczby doktorantów i doktorantek na studiach filozoficznych, tzw. „elita” filozoficzna jest silnie zmaskulinizowana. Postać Marthy Nussbaum dowodzi jednak, że nie musi to być towarzystwo ekskluzywnie męskie. Martha Nussbaum jest jedyną kobietą widniejącą na liście najczęściej cytowanych filozofów w stanfordzkiej encyklopedii filozofii. Jest również aktywną działaczką na rzecz obrony praw jednostki, zwłaszcza kobiet i mniejszości seksualnych, a także orędowniczką na rzecz humanizmu i sztuki – dziedzin, które w jej opinii kształtują kreatywność i zdolność krytycznego myślenia. Jest członkiem wielu stowarzyszeń naukowych i zdobywczynią licznych stypendiów i nagród. Jej prace skupiają się wokół filozofii starożytnej, filozofii polityki i etyki.

Staż pracy a stanowisko kierownika apteki

Staż pracy a stanowisko kierownika apteki

Czy do stażu pracy wymaganego do objęcia stanowiska kierownika apteki wliczają się umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenie, praca „na godziny”)?… Podstawową regulację prawną w zakresie wymagań niezbędnych do pełnienia funkcji kierownika apteki określają przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz przepisy ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich. Zgodnie z art. 88 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Tytuł naukowy: magister farmacji

Tytuł naukowy: magister farmacji

Czy osoby, które ukończyły studia farmaceutyczne w latach, kiedy na dyplomach umieszczano tytuł zawodowy „magister”, mają prawo posługiwać się tytułem „magistra farmacji”? Odpowiedź na tak postawione pytanie wymaga na wstępie wyjaśnienia, czy chodzi o sam tytuł zawodowy związany z ukończeniem szkoły wyższej i obroną pracy magisterskiej na kierunku farmacja, czy też w istocie rzeczy chodzi o tytuł osoby uprawnionej do wykonywania określonego zawodu – farmaceuty.

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM - Uczymy odpowiedzialności  za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM – Uczymy odpowiedzialności za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM oficjalnie został powołany wiosną ubiegłego roku, natomiast do jego utworzenia doprowadziły rozmowy zapoczątkowane 2-3 lata temu. Najpierw to Zakład Farmacji Stosowanej prowadził przedmiot opieki farmaceutycznej, w niewielkim jeszcze zakresie, w ramach dodatkowych działań. Na chwilę obecną jest ona przedmiotem egzaminu wraz z farmakoterapią z naukową informacją o leku. Te dwa przedmioty realizujemy równolegle, ponieważ częściowo się one zazębiają.

Nauka to pasja i planowanie

Nauka to pasja i planowanie

Kuriozalnym jest, że szuka się współpracy poza granicami kraju, podczas gdy obok mamy grupę badawczą, która w niczym nie odbiega od tych zagranicznych. I tutaj – uważam – trzeba szukać osób utalentowanych, zaangażowanych i zdeterminowanych do działania. Musimy konsolidować się, zakładać kampusy naukowe. Brakuje nam zaplecza młodych i ambitnych ludzi – trzonu naukowego postępu. Zorganizowanie studentów jest w naszych rękach.

Studenci na rynku farmaceutycznym

Studenci na rynku farmaceutycznym

Idea programu Pharma Connecting People (PCP) zrodziła się trzy lata temu, kiedy jako student po pierwszym roku farmacji postawiłem pierwsze kroki na farmaceutycznym rynku pracy. W mojej rodzinie nikt nie pracuje w tej branży. W czasie wakacji w 2008 roku wybrałem się do aptek w moim rodzinnym mieście. Po wizytach w 28 aptekach, jedna z nich zaoferowała mi zatrudnienie. Pracując jako pomoc apteczna – sprawdzając towar z fakturą, metkując i rozkładając leki, asystując za pierwszym stołem i na recepturze oraz wykonując drobne prace porządkowe – miałem okazję przyjrzeć się pracy farmaceuty od kuchni. Rozmowy z doświadczonym personelem oraz życzliwość mojego pracodawcy dały mi motywację do dalszej nauki.

Urlop macierzyński na studiach doktoranckich... prawnik radzi

Urlop macierzyński na studiach doktoranckich… prawnik radzi

Czy w przypadku odbywania studiów doktoranckich na uczelni wyższej, mam prawo do urlopu macierzyńskiego na takich samych zasadach, jak pracownicy uczelni? Czy będąc na studiach, mogę wystąpić o dodatkowe 2 tygodnie urlopu na zasadach wyszczególnionych w art. 182 k.p.? Czy mam prawo do wykorzystania przysługującego mi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, zgodnie z art. 163, par. 3? Regulamin studiów nie reguluje tych kwestii. Jest w nim jedynie zapis, że w okresie urlopu macierzyńskiego przysługuje mi stypendium doktoranckie.
Marta z Wesołej

Studia za granicą

Studia za granicą

Zagraniczne studia to wyzwanie dla każdego młodego człowieka – dzięki nim może poszerzyć swoje horyzonty i mieć lepszy start w życie zawodowe. Taki sukces opiera się jednak na ciężkiej pracy już we wczesnym okresie nauki.
Gdy jesteśmy pewni, że chcemy studiować za granicą, warto pomyśleć nad wyborem klasy z programem międzynarodowej matury. Jej zdanie otwiera drzwi na wszystkie uczelnie świata.

Lidia Chojecka - sport dał mi radość życia

Lidia Chojecka – sport dał mi radość życia

Żeby osiągnąć dobre wyniki, trzeba trenować czasem na granicy możliwości. Niekiedy się ją przekracza i wtedy dochodzi do kontuzji. Są one wpisane w życie sportowca. Mnie przytrafiły się dwie. Na szczęście medycyna sportowa osiągnęła już bardzo wysoki poziom – dwa tygodnie po operacji kolana mogłam powrócić do treningów. Druga operacja (pięty) na nieco dłużej wykluczyła mnie z treningów i startów, ale chociaż przeszłam ją w czerwcu ubiegłego roku, już w marcu następnego zdobyłam brązowy medal na Mistrzostwach Świata.

Sposób na egzaminacyjny stres

Sposób na egzaminacyjny stres

Można być świetnie przygotowanym do egzaminu i go oblać? Tak. Ale można też wcale nie być najlepszym, nie trafić na swoje pytania i… zdać na piątkę! W przypadku egzaminu ważna jest nie tylko wiedza, ale też umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Wojciech Medyński: eksplozja temperamentu

Wojciech Medyński: eksplozja temperamentu

Pamiętam pewną sytuację sprzed lat. Przyjechałem do domu po pierwszym półroczu na studiach i wybrałem się do znajomych. Spotkałem się z jakąś ekipą, pogadaliśmy sobie. Każdy opowiadał, co u niego się dzieje. I ja też opowiadałem, o tym nowym dla mnie świecie, w którym się znalazłem, o tym, że spotkałem Wojciecha Malajkata czy Jana Machulskiego. To są nazwiska, które na każdym robią wrażenie. Wróciłem do Łodzi z przeświadczeniem, że to było bardzo miłe spotkanie. Po jakimś czasie przyjechałem do domu. Od sąsiadki dowiedziałem się, że ci moi znajomi mówili wtedy, że mi totalnie odwaliło, bo tylko przechwalam się opowiadając o szkole, ludziach etc. Kompletnie nie rozumiałem, o co im chodziło. Ale stwierdziłem, że nie będę robił żadnych analiz toku ich myślenia. I do tej pory to był jedyny taki incydent. Uważam, że moi rodzice wykonali kawał dobrej roboty, jeśli chodzi o moje wychowanie. Między innymi nauczyli mnie szacunku do ludzi, bez względu na to kim są, jaką wykonują pracę i ile mają lat.

Elisabeth Duda - Polsko-francuski mix

Elisabeth Duda – Polsko-francuski mix

Elisabeth Duda, aktorka, konferansjerka, w Polsce znana przede wszystkim z programów „Europa da się lubić” i „Taniec z gwiazdami”. Skończyła studia aktorskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi z najlepszymi wynikami na swoim roku i jako pierwszy obcokrajowiec na tym wydziale.

E-learning w szkoleniu ciągłym

E-learning w szkoleniu ciągłym

Dostęp do internetu nie jest już barierą, a umiejętności obsługi komputera zwykłych użytkowników stają się coraz bardziej zaawansowane. Obecnie ponad 50 proc. czynnych zawodowo farmaceutów w Polsce, czyli ponad 12 tys. osób, uczestniczy w kursach organizowanych przy użyciu platform e-learningowych.

Ekspertki suplementów diety

Ekspertki suplementów diety

Wiedza nie jest stanem stabilnym. Należy ją cały czas uaktualniać w oparciu o wyniki najnowszych badań naukowych. Kto nie jest w środku, ten się cofa. Ważne jest, aby farmaceuci mieli jak najszerszą wiedzę z tego zakresu; wówczas łatwiej im będzie wybrać najbardziej odpowiedni produkt i polecić go pacjentowi. Na rynku suplementów diety panuje chaos. Tylko nieliczni producenci wprowadzając produkt do obrotu przedstawiają rzetelne badania i zamieszczają na swoich stronach internetowych w pełni naukowo udokumentowane informacje.

Ela Skrzydlewska

Euroregionalne Centrum Farmacji

Wywiad z prof. dr hab. Elżbietą Skrzydlewską, kierownikiem projektu „Utworzenie nowoczesnej bazy dydaktyczno-naukowej dla potrzeb Euroregionalnego Centrum Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku”, dziekanem Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i szefową Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej na tym wydziale.

Utrwalam wiedzę

Utrwalam wiedzę – Dariusz Sitkiewicz

Biochemia to szeroka dziedzina. Trudno znać się na wszystkim, dlatego należy wybrać te elementy, które są najistotniejsze dla danego kierunku studiów. Chciałbym zapoznać moich studentów z filozofią przyrody na poziomie komórkowym i narządowym, aby zrozumieli, na czym polega biochemia. Pokazać sens działania natury na poziomie molekularnym. Jeśli student zrozumie te ogólne zagadnienia, to później łatwiej będzie przyswajał wiedzę szczegółową.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH