Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i firma farmaceutyczna AstraZeneca podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Badań Klinicznych.
Centrum ma być pierwszym w naszym kraju ośrodkiem współpracy środowiska akademickiego i biznesu, mającym na celu rozwój badań klinicznych. Ośrodek będzie tworzony na wzór podobnych instytucji istniejących w wielu krajach europejskich.
„Centrum będzie mieć formułę otwartą. Oznacza to, że zakładamy w przyszłości współpracę z innymi partnerami” – powiedział PAP prof. Sławomir Majewski, prorektor WUM ds. nauki i współpracy z zagranicą. Jak wyjaśnił, AstraZeneca pomaga w tworzeniu takiego ośrodka, bo planuje podnieść standardy i jakość badań klinicznych w Europie Środkowo-Wschodniej, a Polska bardzo odstaje pod tym względem. Firma posiada ekspertów, którzy mogą edukować i szkolić studentów oraz młodych lekarzy w tej dziedzinie.
Jak zaznaczył prof. Piotr Fiedor z WUM, zadaniem Akademickiego Centrum Badań Klinicznych (Academic Clinical Trial Unit – ACTU) będzie m.in. organizacja i koordynacja badań w podległych uczelniom szpitalach klinicznych w dziedzinie diabetologii, pulmonologii, onkologii, gastroenterologii, kardiologii, transplantologii.
„Liczymy też, że firmy będą pomagać nam w prowadzeniu badań przedklinicznych, które nie dotyczą jeszcze leków, ale nowych cząsteczek mogących potencjalnie znaleźć zastosowanie w medycynie” – wyjaśnił prof. Majewski.
Według prof. Fiedora, który jest przedstawicielem Polski w Europejskiej Agencji Leków (EMA), podejmującej decyzje o rejestracji leków i produktów leczniczych, badania kliniczne bezpośrednio wpływają na rozwój ekonomiczny kraju oraz uczelni poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii i terapii finansowanych nie z budżetu państwa, ale przez przemysł farmaceutyczny. Pacjentom otwierają możliwość skorzystania z najnowszych leków i terapii.
Rocznie w naszym kraju w badaniach klinicznych bierze udział 30 tys. pacjentów. Według prof. Fiedora, Polska jest największym rynkiem badań klinicznych w regionie. „Jego wartość szacuje się na 700-950 mln zł rocznie i obserwowana jest ciągła tendencja wzrostowa w tym zakresie – w 2012 r. wzrost ma wynieść 5-8 proc.” – powiedział.
Jak zapowiedział prezes AstraZeneca Pharma David Brennan, centrum już wkrótce ruszy z pierwszą inicjatywą, jaką będzie program edukacyjny dla studentów i młodych lekarzy mający poprawić ich wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu badań klinicznych.
Utworzona zostanie również platforma przepływu informacji między uczelnią a firmami zainteresowanymi współpracą.
Rektor WUM prof. Marek Krawczyk podkreślił, że uczelnia nie została wybrana do współpracy przy tworzeniu centrum przez przypadek. „Jako uniwersytet bierzemy udział w projektach, których głównym zadaniem jest stworzenie partnerstwa między środowiskiem akademickim a biznesem w celu zapewnienia nowoczesnych rozwiązań i rozwoju badań klinicznych w Polsce” – przypomniał.
„Mam nadzieję, że czas od podpisania listu intencyjnego do realizacji projektu nie będzie zbyt długi i że centrum zacznie jak najszybciej przynosić korzyści nauce, firmom, a przede wszystkim polskim pacjentom” – powiedział obecny na uroczystości podpisania listu intencyjnego wiceminister zdrowia Adam Fronczak.
(Źródło: PAP)