Polska nie jest mekką dla lekarzy

Polska nie jest mekką dla lekarzy

Od lat słyszymy, że w Polsce jest nadmiar lekarzy, a specjaliści zarabiają krocie. Tymczasem, z perspektywy lekarzy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Są oni zmuszeni brać dodatkowe dyżury, dorabiać w innych placówkach, szukać pracy za granicą, a nawet zmieniać branżę.

Staż pracy a stanowisko kierownika apteki

Staż pracy a stanowisko kierownika apteki

Czy do stażu pracy wymaganego do objęcia stanowiska kierownika apteki wliczają się umowy cywilnoprawne (np. umowa zlecenie, praca „na godziny”)?… Podstawową regulację prawną w zakresie wymagań niezbędnych do pełnienia funkcji kierownika apteki określają przepisy ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne oraz przepisy ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich. Zgodnie z art. 88 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne.

Otwarcie specjalizacji przez farmaceutę... prawnik radzi

Otwarcie specjalizacji przez farmaceutę… prawnik radzi

Do otwarcia specjalizacji wymagany jest roczny staż pracy. Czy jeśli pracuję na pół etatu, ten czas ulega wydłużeniu?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, farmaceuta w ramach kształcenia podyplomowego może uzyskać tytuł specjalisty potwierdzający posiadanie określonych kwalifikacji zawodowych, po odbyciu przeszkolenia specjalizacyjnego, ustalonego programem specjalizacji, i zdaniu egzaminu państwowego.

Za mało rezydentur, za mało lekarzy

„Rezydentur mniej, ale miejsc powinno wystarczyć” – takim kuriozalnym komunikatem Ministerstwo Zdrowia skomentowało niewielką ilość dostępnych rezydentur w tegorocznej wiosennej sesji. Interpretując tę informację, można dojść do wniosku, że mamy do czynienia z degresją systemu medycznego w Polsce.

Ciężki zawód

Polscy lekarze masowo wyjeżdżają do pracy za granicę. Zwolnione przez nich miejsca pozostają puste. Powód? Tylko co trzeci absolwent medycyny ma szansę na specjalizację. Dla reszty brakuje pieniędzy.

Za trzy tygodnie adeptów medycyny czeka jeden z najważniejszych sprawdzianów w życiu. Po sześciu latach morderczych studiów i 13- miesięcznym stażu w szpitalu zdają Lekarski Egzamin Państwowy. Teoretycznie powinni po nim rozpocząć specjalizację, która da im prawo do wykonywania zawodu. Uda się to jednak tylko nielicznym.

Tanie leczenie

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w kwietniu, w Polsce zarejestrowanych było 116 344 lekarzy i 30 478 stomatologów. NIL nie ma zbiorczych danych, ilu z nich pracuje na etacie, ilu na kontrakcie.

Według szefa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela, lekarze pracują na kontraktach w pięciu województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko- pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz po części w lubuskim. Zdaniem Bukiela, może to stanowić około jednej trzeciej ogółu lekarzy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH