Tanie leczenie

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że w kwietniu, w Polsce zarejestrowanych było 116 344 lekarzy i 30 478 stomatologów. NIL nie ma zbiorczych danych, ilu z nich pracuje na etacie, ilu na kontrakcie.

Według szefa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztofa Bukiela, lekarze pracują na kontraktach w pięciu województwach: wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko- pomorskim, warmińsko-mazurskim oraz po części w lubuskim. Zdaniem Bukiela, może to stanowić około jednej trzeciej ogółu lekarzy.

Z danych resortu zdrowia wynika, że przeciętne wynagrodzenie ordynatora wynosi ok. 6,4 tys. zł brutto, lekarza z drugim stopniem specjalizacji – ok. 4,5 tys. zł, pierwszego stopnia specjalizacji 3,6 tys., bez specjalizacji – ok. 3,2 tys. zł.

Najmniej zarabiają lekarze najmłodsi stażem, lekarze-rezydenci (ok. 1-1,5 tys. zł netto), lekarze na etatach (ok. 2-2,5 tys. zł). Oprócz pensji zasadniczej, lekarze otrzymują wiele dodatków np. za wysługę lat, za dyżury, dodatek z NFZ (chodzi o wywalczoną w zeszłym roku 30-procentową podwyżkę do pensji).

Inaczej kształtują się zarobki lekarzy na kontraktach, bo lekarzy samozatrudniający się muszą opłacić z pensji m.in. składki na ubezpieczenie zdrowotne i rentowe. Ich dochody zależą także od tego, z jakim szpitalem mają podpisaną umowę, jaki jest jej zakres; zależą także od specjalizacji lekarza i jego kwalifikacji.

Strajkujący lekarze domagają się podwyżek płac – do 5 tys. zł brutto dla lekarzy bez specjalizacji i 7,5 tys. zł brutto dla lekarzy ze specjalizacją.

4.6/5 - (236 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH