Polska nie jest mekką dla lekarzy

Polska nie jest mekką dla lekarzy

Od lat słyszymy, że w Polsce jest nadmiar lekarzy, a specjaliści zarabiają krocie. Tymczasem, z perspektywy lekarzy sprawa wygląda zupełnie inaczej. Są oni zmuszeni brać dodatkowe dyżury, dorabiać w innych placówkach, szukać pracy za granicą, a nawet zmieniać branżę.

Polska w ogniu

23 proc. dorosłych Polaków deklaruje palenie papierosów. To znaczy, że liczba palaczy w Polsce wynosi 7 mln osób.

Wśród mężczyzn palaczy jest 28 proc., wśród kobiet – 19 proc. Najwięcej palących jest wśród osób w wieku 40-49 lat; pali 30 proc. z nich.

Raport z badań Estymatora. wskazuje, że bycie palaczem znacząco zależy od wykształcenia: wśród osób z wykształceniem zawodowym mamy 30 proc. palaczy, ze średnim – 22 proc. a z wyższym – już tylko 17 proc.

Zdrowie w kosztach

Od stycznia zmieniły się zasady odliczania kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej ponoszonych przez pracodawców. Firmy będą mogły wliczyć je w koszty prowadzenia działalności. Prawdopodobnie spowoduje to wzrost zainteresowania usługami prywatnych przychodni, lecz jednocześnie ograniczy wpływy do publicznych placówek, które mają płacone za usługę.

Nowe prawo dając możliwość sprzedaży usług komercyjnych prywatnym ZOZ-om, nie umożliwia samego tego placówkom publicznym.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH