Psycholodzy chcą porównać odczuwanie różnych rodzajów bólu

Odczuwanie różnych rodzajów bólu – m.in. bólu głowy, bólu wywołanego eksperymentalnie, bólu porodowego czy bólu sportowca po maratonie – porównywać będą psycholodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacze chcą zbadać nie tylko to, jak ludzie odczuwają ból, ale także emocje towarzyszące temu bólowi.

Spray usprawniający pamięć

Naukowcy wynaleźli spray ułatwiający zapamiętywanie, który może okazać się produktem bardzo pożądanym przez studentów w czasie nauki do sesji.

Szybka inhalacja tej substancji tuż przed snem ma pomóc mózgowi w zatrzymywaniu nowych, wyuczonych informacji.
Jednym z komponentów sprayu, opracowanego przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Lubeck, jest molekuła o nazwie interleukina 6, odkryta w systemie immunologicznym.

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

Eksperymentalna terapia przeciwnowotworowa

Eksperymentalna terapia przeciwnowotworowa

Dobre miejsce dla naukowca to oczywiście warunki lokalowe, powierzchnia laboratorium, ale przede wszystkim czynnik ludzki – naukowcy, którzy chcą pracować i którzy stanowią zespół. Według mnie, WUM oferuje interesujące warunki dla rozwoju. Patrząc na inwestycję Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT), odnosi się wrażenie, iż uczelnia nadąża za rozwojem kadry. W nowej jednostce chcą pracować ludzie, którym zależy na nauce i kształceniu studentów.

Niemowlę cię rozumie

**Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że mózg rocznego niemowlęcia jest w stanie przetwarzać usłyszane słowa z użyciem tych samych obszarów mózgu, które wykorzystują dorośli.**

Eksperyment polegał na tym, że dzieciom w wieku 12-18 miesięcy pokazywano obrazki z różnymi znanymi im przedmiotami, nazywając je na głos. Naukowcy badali reakcje poszczególnych obszarów mózgu w momencie, gdy określano obrazek poprawnie i gdy specjalnie opisywano go błędnie. Zaobserwowano, że w obu przypadkach mózgi dzieci reagowały podobnie, jak ma to miejsce u dorosłych.

Zgoda pacjentów PRZYPADKI SZCZEGÓLNE (część 1)

Zgoda pacjentów PRZYPADKI SZCZEGÓLNE (część 1)

Zgoda pacjenta na dokonanie przez lekarza interwencji medycznej jest jednym z fundamentalnych praw pacjenta, mającym genezę w podstawowych wolnościach i prawach osobistych. Oprócz klasycznych przypadków związanych z wyrażaniem (lub nie) zgody przez pacjentów1, istnieją także przypadki szczególne, mające odrębne uregulowania prawne.

Na ucho laika

Słuch absolutny, czyli umiejętność idealnego rozróżniania dźwięków, jest o wiele popularniejsza niż dotąd sądzono.

Do tej pory słuch absolutny stwierdzano zwykle u osób wykształconych muzycznie. Podstawowa wiedza z zakresu muzyki, np. znajomość pewnych melodii lub nazw dźwięków była bowiem niezbędne w testach służących do diagnozowania słuchu absolutnego.

Serwis Nauka w Polsce PAP informuje o nowym sposobie badania słuchu zastosowanym przez naukowców z uniwersytetu w Roachester.

Czekolada jak pocałunek

Jak dowiodły eksperymenty, czekolada robi na nas większe wrażenie niż namiętny pocałunek.

Zespół doktora Davida Lewisa z finansowanego przez producentów żywności Mind Lab zaangażował do badań kilka par po dwudziestym roku życia. Za pomocą elektrod umocowanych na klatce piersiowej monitorowano czynność ich serc i mózgów, gdy się całowali, a także gdy czekolada powoli topniała w ich ustach.

Reumatyzm w NFZ

Tylko co czwarty chory na reumatoidalne zapalenie stawów potrzebujący leczenia tzw. lekami biologicznymi może liczyć na refundowanie tej drogiej, ale bardzo skutecznej terapii – szacują reumatolodzy.

Powołany przez krajowego konsultanta w dziedzinie reumatologii Zespół Ekspertów ds. Diagnostyki i Terapii Chorób Reumatycznych krytycznie ocenił politykę lekową w tym zakresie. W ocenie ekspertów obecny system nie zaspokaja potrzeb, a terapia biologiczna powinna był łatwiej dostępna.

Pieniądze zmieniają ludzi

Pokazanie ludziom pieniędzy zmienia ich zachowanie – wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota.

Badacze pod kierownictwem Kathleen Vohs przeprowadzili serię eksperymentów, w których badali jaki wpływ na działania ludzi mają pieniądze, bądź chociaż myślenie o nich. Okazało się, że ci, którzy mieli podsuniętą choćby myśl o pieniądzach, zachowywali się inaczej od tych, którzy rozwiązywali zadania bez żadnych “pieniężnych wskazówek”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH