Reumatyzm w NFZ

Tylko co czwarty chory na reumatoidalne zapalenie stawów potrzebujący leczenia tzw. lekami biologicznymi może liczyć na refundowanie tej drogiej, ale bardzo skutecznej terapii – szacują reumatolodzy.

Powołany przez krajowego konsultanta w dziedzinie reumatologii Zespół Ekspertów ds. Diagnostyki i Terapii Chorób Reumatycznych krytycznie ocenił politykę lekową w tym zakresie. W ocenie ekspertów obecny system nie zaspokaja potrzeb, a terapia biologiczna powinna był łatwiej dostępna.

“Leki biologiczne to nowa jakość w leczeniu. To nie są żadne eksperymenty, ich skuteczność jest niekwestionowana” – twierdzi prof. Eugeniusz Kucharz, śląski konsultant wojewódzki w zakresie reumatologii.

Roczna kuracja tymi lekami kosztuje od 30-60 tys. zł. “W rzeczywistości one nie są jednak drogie, jeśli weźmie się pod uwagę mniejszy odsetek inwalidztwa i rent w przypadku chorych leczonych tą metodą, mniejszy odsetek powikłań i niższy koszt
monitorowania leczenia koniecznego przy innych terapiach” -?
podkreśla dr Anna Kotulska ze Śląskiej Akademii Medycznej.

Tymczasem z terapii refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia korzysta w zamieszkałej przez blisko 40 mln ludzi Polsce 200 osób. W Słowacji na 5 mln mieszkańców z terapii korzysta 210 osób, liczącej 22 mln mieszkańców Rumunii 950, a w Hiszpanii, gdzie mieszka 44 mln ludzi – 10,7 tys. osób.

Leki biologiczne oddziałują na układ odpornościowy człowieka, ponieważ mechanizm chorób reumatycznych polega na tym, że organizm myli się i atakuje własne tkanki.

W Polsce od 2001 r. zarejestrowano cztery takie leki. Są dostępne dla chorych w ramach dwóch programów terapeutycznych, lekarze mogą też występować do
NFZ o zgodę na niestandardową terapię dla poszczególnych osób, ale to nie są dodatkowe pieniądze – musi się ona mieścić w przyznanym wcześniej budżecie.?

Reumatoidalne zapalenie stawów, jeśli nie jest właściwie i szybko leczone, może doprowadzić do niepełnosprawności w ciągu 2-5 lat. Medycyna zna ponad 200 różnych chorób reumatycznych. Choć nie zawsze stanowią bezpośrednie zagrożenie życia, to skracają je średnio o 10 lat i upośledzają jego jakość.

4.3/5 - (120 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH