Zespół bolesnego barku

Zespół bolesnego barku – czym się objawia?

Staw barkowy jest bardzo mobilnym, lecz też najbardziej narażonym na kontuzje stawem w naszym ciele. Do urazów barków często dochodzi w wyniku przeciążeń, wad wrodzonych lub nabytych. Czasami dochodzą też inne zaburzenia, takie jak zwyrodnienia czy reumatoidalne zapalenie stawów. Schorzenia te mogą powodować bóle o różnym nasileniu, dyskomfort czy ograniczenia w wykonywaniu ruchów. Zespół bolesnego barku –

Zespół Sudecka - rozpoznanie i leczenie

Zespół Sudecka – jak rozpoznawać i jak leczyć?

Zespół Sudecka – jest to stosunkowo rzadka choroba, która powoduje stopniowy ubytek kości i zanik masy mięśniowej. Jest najczęściej powikłaniem stłuczeń, odmrożeń, oparzeń, urazów, uszkodzeń nerwów lub złamań kości (zwłaszcza nadgarstka.) Przeważnie jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu nerwowego odpowiedzialnego za pobudzenie i mobilizację organizmu (tzw. układ współczulny) na doznany uraz. 

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej - część 2

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej – część 2

Postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych. W pierwszej części zostały omówione: magnetoterapia, magnetostymulacja, magnetolaseroterapia, magnetoledoterapia i piloterapia. Do najdynamiczniej rozwijających się metod fizjoterapeutycznych należy także krioterapia ogólnoustrojowa. Lecznicze działanie zimna wykorzystywane było już od czasów starożytnych, jednak dopiero skonstruowanie komory kriogenicznej przez T. Yamauchi’go (1978) dało podwaliny nowoczesnej krioterapii. Warto podkreślić, że konstruktorem drugiej w Europie i trzeciej w świecie kriokomory był polski naukowiec mgr inż. Zbigniew Raczkowski z Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu. Krioterapia ogólnoustrojowa to metoda wykorzystująca bodźcowe, stymulujące, powierzchniowe działanie temperatur kriogenicznych (poniżej -100ºC) aplikowanych w krótkim czasie dla wywołania i wykorzystania fizjologicznych reakcji na zimno w celu wspomagania leczenia podstawowego i ułatwienia leczenia ruchem.

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH