Zespół Sudecka - rozpoznanie i leczenie

Zespół Sudecka – jak rozpoznawać i jak leczyć?

Zespół Sudecka – jest to stosunkowo rzadka choroba, która powoduje stopniowy ubytek kości i zanik masy mięśniowej. Jest najczęściej powikłaniem stłuczeń, odmrożeń, oparzeń, urazów, uszkodzeń nerwów lub złamań kości (zwłaszcza nadgarstka.) Przeważnie jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu nerwowego odpowiedzialnego za pobudzenie i mobilizację organizmu (tzw. układ współczulny) na doznany uraz. 

Co wywołuje zespół Sudecka?

Pochodzenie tego schorzenia nie jest do końca znane, niemniej wskazuje się, że jest ono konsekwencją nieprawidłowej aktywności nerwów współczulnych unerwiających daną część ciała. Istnieje natomiast kilka czynników, które mogą znacznie podnieść ryzyko pojawienia się zespołu Sudecka. Wśród nich jest m.in. powikłanie po wcześniejszym złamaniu kości lub uszkodzeniu tkanek miękkich. Także odmrożenia, oparzenia albo uszkodzenia nerwów mogą przyczynić się do pojawienia się tego schorzenia.

Przebieg choroby to szereg reakcji zapalanych w dotkniętej problemem okolicy, które doprowadzają do stopniowych ubytków w kościach i zaniku mięśni. Dodatkowymi czynnikami, które mogą przyczynić się do wystąpienia zespołu Sudecka są także: zawały serca, udary mózgu, uszkodzenia rdzenia kręgowego, zespół cieśni nadgarstka. Należy także zwracać uwagę na nieprawidłowo i zbyt ciasno założony gips. Wg statystyk, schorzenie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Jak rozpoznać zespół Sudecka?

Schorzenie może zostać łatwo pomylone z innymi chorobami, w których dochodzi do zaniku mięśni (tzw. dystrofii). Prawidłowa diagnoza polega na rozpoznaniu pięciu typowych reakcji:

  • fizykalne objawy zaburzeń (np. zasinienie skóry)
  • zwiększona bolesność uciskowa
  • samoistny ból
  • zwiększona potliwość
  • miejscowa osteoporoza

Aby diagnoza była pewniejsza należy wykonać zdjęcie RTG, które pozwoli określić stopień zaniku kości. Przebieg choroby dzielony jest na 3 fazy i jest zależna od zaawansowania występujących dolegliwości:

  1. Faza ostra (hipertoniczna) – trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Występuje piekący ból, będący konsekwencją urazu, oraz obrzęk, zabarwienie skóry na ciemnoczerwony lub nawet fioletowy kolor. Obserwuje się także rozszerzenie naczyń krwionośnych. W fazie ostrej zespołu Sudecka rozpoczyna się proces zaniku mięśni i związane z nim ograniczenie ruchomości stawu
  2. Faza dystroficzna – zazwyczaj rozpoczyna się po około 3 miesiącach. Występują stałe dolegliwości bólowe. Skóra staje się delikatna, chłodna i wilgotna. W obszarze objętym chorobą z reguły dochodzi do utraty owłosienia. Postępuje zanik mięśni oraz ograniczenie ruchomości stawów, które objawia się przykurczami i sztywnością. W badaniu RTG zauważymy zacieranie się struktury kostnej spowodowane ścieńczeniem warstwy korowej kości.
  3. Faza atroficzna – pojawia się po około 6-12 miesiącach od pierwszych oznak wystąpienia choroby. W tym okresie skóra staje się gładka, błyszcząca i sina. Możliwy jest widoczny zanik struktury kostnej oraz zaniki mięśni, które prowadzą do stałych przykurczy i znacząco utrudniają wykonywanie codziennych ruchów. W fazie atroficznej powrót do pełnej sprawności jest już mocno utrudniony, czasem nawet niemożliwy, a zmiany mają często charakter nieodwracalny.

Skuteczne leczenie zespołu Sudecka

Zespół Sudecka to schorzenie, które wymaga szybkiego rozpoznania oraz natychmiastowego wdrożenia odpowiedniego leczenia. W innym wypadku może dojść do upośledzenia objętej chorobą części ciała, a w skrajnych przypadkach nawet do kalectwa. Istotą choroby jest bowiem postępujący zanik mięśni oraz zesztywnienie stawów.

Leczenie Zespołu Sudecka uchodzi za bardzo trudne i długotrwałe. Najlepsze rokowania uzyskamy rozpoczynając leczenie w pierwszej, ostrej fazie choroby. Kurację rozpoczyna się poprzez zastosowanie leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. Do tego dochodzi odpowiednia fizjoterapia, która przynosi znaczną poprawę.

Podczas przebiegu choroby bardzo istotne jest postępowanie przeciwobrzękowe. Gdy ognisko Zespołu Sudecka umiejscowione jest np. w nadgarstku, to pierwsze ćwiczenia wykonujemy gdy kończyna jest jeszcze w gipsie. Mogą to być np. czynne ruchy palców, częste unoszenie kończyny w ciągu dnia. Pomogą też naprzemienne izometryczne napinanie mięśni dłoni, tzw. „pompowanie” – komentuje fizjoterapeutka Karolina Hertman.

Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone na czas – może dojść do zaniku kości, utraty owłosienia, powstania przykurczy oraz znacznego osłabienia kondycji skóry. Bardzo często stosuje się także takie metody jak: krioterapia, laseroterapia czy magnetoterapia, a w niektórych przypadkach usuwa się nerwy we współczulnym układzie nerwowym.

Istnieją także metody, które pomogą przyspieszyć powrót do sprawności i zniwelują uciążliwe dolegliwości bólowe. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie terapii leczenia za pomocą rezonansu magnetycznego w systemie MBST. Przede wszystkim poprawi ona trofikę w tkankach, co z kolei pozwoli na szybkie wchłonięcie się opuchlizny, zredukowanie tkliwości i potliwości. W efekcie prowadzi do regeneracji tkanki kostnej w stawach śródręczno-paliczkowych, co może przełożyć się na zwiększenie ruchomości kończyny.

Urządzenie do terapii MBST_OpenSystem350

Terapia rezonansem magnetycznym MBST®

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.


Źródło informacja prasowa / mbst-terapia.pl

4.3/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH